Německo

Schwäbisch Hall: 10 nejzajímavějších zajímavostí

Jižní Německo mi učarovalo množstvím historických městeček. Jedním takovým je i Schwäbisch Hall nedaleko Stuttgartu, při jehož procházce jsem ucvrnkávala blahem. Město Schwäbisch Hall je cute jak svině (to jakože je velmi roztomilý). A i přesto, jak je jeho centrum malinký, našla jsem tu přes 10 míst, která stojí za to vidět. A ještě k tomu jsou zadarmo. Jak jinak.

 

Proč do Schwäbisch Hall jet?

Schwäbisch Hall je malebné městečko, jehož zachovalé historické centrum (Altstadt) vypadá jako vystřižené z pohádkové knížky a je tak jedním z nejhezčích v jižním Německu.

Město nejvíce vzkvétalo ve středověku díky solnému průmyslu, jak už napovídá jeho název. “Hall” je pravděpodobně odvozený od německého výrazu, který znamená “vysušit zahříváním”, což odkazuje na metodu výroby soli na otevřené pánvi. Ta se tu používala až do roku 1925, kdy se solárna nadobro zavřela. Po staletí trvající produkci “bílého zlata středověku” si město hrdě připomíná každý rok při solném festivalu Kuchen- und Brunnenfest.

Dodnes obklopuje řeku Kocher až na vrcholky okolních kopců celá řada hrázděných domků (tzv. Fachwerkhäuser) z této doby. Kromě nich při procházce téměř nezměněnými středověkými uličkami protkané schodišti narazíte na částečně dochované městské hradby, věže, brány či zastřešené dřevěné mosty.

Nejdřív ale musíme zjistit…

 

schwabisch hall, německo

 

Jak se do Schwäbisch Hall dostat?

Město Schwäbisch Hall leží na jihu Německa ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Nejbližším velkým městem je Stuttgart, odkud je taky nejjednodušší se sem dostat. Z hlavního nádraží Stuttgart-Hauptbahnhof sem jezdí vlaky MEX90 a RE90 a cesta trvá hodinku. Druhou variantou je Norimberk, odkud jízda trvá o 20 minut déle. Pro přehled spojení vlaků si stáhni aplikaci VVS.

Ale pozor, vlak zastavuje ve stanici Schwäbisch Hall-Hessental, tedy ne přímo v historickém centru. Odtud máte 3 možnosti, jak se do centra Schwäbisch Hall dostat:

1) Přesednout na lokální vlak a svézt se jednu zastávku (cca 5 minut).

2) Jet autobusem č. 4 nebo 28 (cca 9 minut).

3) Dojít to pěšky. Z Hessentalu je to do centra Schwäbisch Hall lehce přes 3 km a cestou se můžete rovnou zastavit na jedné z památek – klášteru Croßcomburg.

 

| TIP: Jsi v Německu na delší dobu a plánuješ hodně cestovat? Pak se ti vyplatí Deutschland-Ticket – neomezená měsíční jízdenka na všechny lokální vlaky a MHD po celém Německu.

 

hrázděné domy, schwabisch hall, německo

 

Kolik potřebuju na návštěvu času?

Středověké centrum Schwäbisch Hall je opravdu malinké a troufám si tvrdit, že na jeho návštěvu stačí půlka dne.

Já osobně jsem tam strávila 4 hodiny, za které jsem šla pěšky ze stanice Hessental, cestou navštívila klášter Croßcomburg, prošla si křížem krážem staré město se všemi nejzajímavějšími místy a ještě dobu vysedávala v kavárně.

 

Co ve Schwäbisch Hall vidět zadarmo?

 

1) Ostrovy Unterwöhrd a Grasbödele

hrázděné domy, schwabisch hall, německo

Nejkrásnější podívaná na středověké hrázděné domky naskládané jeden na druhým nad řekou Kocher se otevírají z ostrovů Unterwöhrd a Grasbödele, jen půl kilometru od vlakového nádraží.

 

2) Náměstí Marktplatz

náměstí marktplatz, schwabisch hall, německo

Srdcem města je náměstí Marktplatz, kde se mísí hned několik architektonických stylů od románsko-gotického kostela svatého Michala až po barokní radnici. Ta zde byla postavená po tom, co velká část města lehla popelem při velkém požáru v roce 1728.

Malou zajímavostí v koutě náměstí je Fischbrunnen („Rybí fontána“) v kombinaci s pranýřem. Gotická fontána původně sloužila k prodeji ryb na tržišti. Přímo nad ní stojí pranýř, kde byli vězni za své zločiny vystaveni veřejnému ponížení a místní obyvatelé po nich házeli zeleninu.

Pokud se ve Schwäbisch Hall ocitnete ve středu nebo neděli dopoledne, nenechte si na náměstí Marktplatz ujít farmářský trhy.

 

3) Kostel svatého Michala

kostel svatého Michala, náměstí marktplatz, schwabisch hall, německo

Nepřehlédnutelnou dominantou tyčící se nad náměstím je kostel svatého Michala, ke kterému vede 53 strmých a 70 metrů širokých schodů. Jako odměna za jejich vyšlápnutí se vám otevře nádherný výhled na celý jedinečný Marktplatz. Komu by ale to nestačilo, může si vyjít několik dalších schodů na vrchol 46,5 metrů vysoké věže kostela.

Rozlehlé schodiště slouží každé léto už od roku 1925 jako jeviště divadelního festivalu Freilichtspiele Schwäbisch Hall.

 

4) Neubau

hrázděné domy, schwabisch hall, německo

Osmipatrová kamenná budova Neubau (“Nová budova”) trčí na okraji historického města a je nepřehlédnutelnou součástí panoramat města Schwäbisch Hall. Budova byla vystavěna v letech 1508 – 1527 původně jako zbrojnice a sýpka pro císařskou městskou domobranu. Dnes interiéry Neubausaal slouží k pořádání konferencí, cateringů, plesů, koncertů a jiných akcí.

 

5) Most Henkersbrücke

Johanniterkirche a hrázděné domy, schwabisch hall, německo

Původní kamenný most Henkersbrücke (“Katův most”) z roku 1502 byl sice zničený během druhé světové války, avšak znovu postavený v roce 1949. Dnes je most s kamenným výčnělkem (tzv. Katův dům) jedním z nejkrásnějších míst starého města Schwäbisch Hall. Otevírá se z něj pohled na bývalý kostel johanitů Johanniterkirche a nábřeží s roztomilými hrázděnými domky, které vypadají, jako by se měly každou chvíli zřítit do řeky Kocher. Vedle nich jsou vidět pozůstatky hradeb s věží Gerberturm.

 

6) Bývalý kostel johanitů Johanniterkirche

Po přechodu mostu Henkersbrücke se ocitnete u bývalého kostela johanitů Johanniterkirche z 12. století. Budova kostela přežila všechny války a změny urbanistického rozvoje až do dnešních dnů a v roce 2008 se její interiéry přeměnily na galerii středověkého a raně novověkého umění.

 

7) Nábřeží Mauerstraße

hrázděné domy v ulici Mauerstrasse, schwabisch hall, německo

Nábřeží Mauerstraße od mostu Henkersbrücke čaruje krásné pohledy na celou řadu hrázděných domků všech barev, jak se odrážejí na hladině řeky Kocher. Ulici zakončuje dřevěný zastřešený mostík a strážní věž Roter Steg Turm, která bývala součástí městského opevnění.

 

8) Středověké opevnění města

Ve středověku byl Schwäbisch Hall opevněným městem s 55 věžemi a chráněný širokým příkopem. Dodnes se z hradeb dochovalo hned několik věží a bran. Mezi ty nejzajímavější patří kromě už zmíněných Roter Steg Turm a Gerberturm taky věže Sulferturm a Josenturm.

 

Věž Sulferturm

Sulferturm (“Sírová věž”) uvidíte hned z ostrova Grasbödele na břehu řeky Kocher u mostu Sulfer Steg. Od roku 1250 sloužila jako vězení. Její spodní část je pořád původní, ale vrchní patra byla přestavěná po velkém požáru města v roce 1728.

 

Věž Josenturm

Jedna z původních věží městského opevnění, která Schwäbich Hall chrání od roku 1250, je Josenturm. Stojí v srdci starého města v ulici Gelbinger Gasse obklopená dalšími historickými budovami. Jednou z nich je i dům Gräterhaus (č.p. 47), který je nejen jedním z nejstarších, ale údajně i nejkrásnějších hrázděných domů ve Schwäbisch Hall.

 

Další pozůstatky opevnění

Další zbytky středověkého opevnění rozeseté po městě, které stojí za zmínku, jsou dvojice věží MalefizturmSäumarkt, brány Crailsheimer TorPechnasenturm nebo bašta Schiedgraben.

 

9) Muzeum Hällisch-Fränkisches

Muzeum Hällisch-Fränkisches sídlí v sedmi historických budovách (jednou z nich je i Keckenturm ze 13. století). Muzeum vystavuje historii města a chronologický vývoj od jeho geologických počátků přes dobu císařství až po současnost včetně pro město tak důležité produkce soli. Vstup do muzea je zcela zdarma.

 

10) Klášter Croßcomburg

klášter Crosscomburg

Na kopci kousek za centrem Schwäbich Hall se tyčí Croßcomburg – původně benediktinský klášter z roku 1079, který však díky masivním hradbám a obranným věžím z 16. století vypadá jako pevnost.

Kolem celého obvodu kláštera vede 420 metrů dlouhý ochoz, ze kterého si může člověk vychutnat výhledy na Schwäbisch Hall a okolní krajinu.

Jak se tam dostat: Z centra ke klášteru Croßcomburg můžete buď dojít 2 kilometrovou procházkou, anebo se k němu od nádraží svést autobusy č. 4 nebo 28 na zastávku Steinbach Comburg (3 zastávky).

 

klášter Crosscomburg

 

Další zajímavost: Solný festival

Na 4 dny v roce se Schwäbich Hall mění v obrovské jeviště pod širým nebem. Už po 200 let tu začátkem června probíhá jeden z nejvýraznějších festivalů v zemi Kuchen- und Brunnenfest (řekněme něco jako “festival dortů a fontán”), při kterém ožívá tradice těžby soli. Na programu jsou nejen samotné ukázky vaření soli, ale i historické scény, ohnivé show, fontánová zahrada a hlavně hostina s dortem o velikosti XXL.

 

náměstí marktplatz, schwabisch hall, německo

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *