tipy při hledání práce v Norsku
Norsko

Tipy při hledání sezónní práce v Norsku

Nejsem žádný guru na to, jak si najít práci v Norsku. Od toho jsou tu jiní. Ale sama jsem v Norsku pracovala čtyři léta, potkala spoustu lidí ze všech koutů světa, kteří v Norsku pracovali a pokecala s norskými zaměstnavateli. Všichni tihle lidi mi prozradili, co jim při hledání práce v Norsku ne/fungovalo. Jejich i moje zkušenosti sdílím tady s vámi, abyste to vy měli o něco lehčí.

 

Kde jsem pracovala já

V Norsku jsem pracovala 4 letní sezóny. V letech 2019 a 2020 jako kuchařka v restauraci v sámském městečku Karasjok. A poslední dva roky 2022 a 2023 jsem dělala housekeeping na hotelech u Nordkappu.

 

Jak jsem si práci v Norsku našla

I přes počáteční snahy si najít práci v Norsku běžnými způsoby, u první pracovní zkušenosti v Karasjoku nakonec udělaly svoje kontakty. Po obepsání všech svých známých v Norsku mi nabídl práci Nor, u kterýho jsem kdysi pomáhala jako dobrovolník přes Workaway.info (i když s něčím úplně jiným).

V druhým případě už mě klasický proces hledání práce neminul. Věděla jsem lokalitu, kam bych chtěla jet a podle toho hledala inzeráty na internetu. Po rozeslání pár CV a motivačních dopisů v angličtině jsem absolvovala pohovor po telefonu a byla přijatá.

 

ostrov Mageroya, Finnmark, Norsko

 


Kde hledat sezónní práci v Norsku


 

Teď jdem na to, jak si práci v Norsku můžete najít VY. Všechny tipy jsou mířený převážně na sezónní práce, ale na některých odkazech můžete najít i nabídky na dlouhodobou spolupráci.

Pro letní sezóny jsou skvělou příležitostí hotely a kempy, popřípadě restaurace. Tyhle zařízení hledají číšníky/servírky, kuchaře, housekeepery nebo recepční (tady často vyžadují znalost norštiny). Sami Norové tyhle pracovní pozice převážně dělat nechtějí, proto zaměstnavatelé hledají hlavně pracovité cizince.

Další možností jsou zábavní a zvířecí parky, obchody se suvenýry, výletní lodi (např. Hurtigruten) nebo cestovní agentury hledající průvodce.

 

Takže kde konkrétně hledat?

 

1. Norské weby s nabídkami práce

Takový největší norský obdoby našeho českýho portálu jobs.cz s klasickými nabídkami práce jsou:

  • Finn.no – největší inzertní portál v Norsku, kde můžete sehnat všechno možný včetně nabídek práce nebo v případě potřeby ubytování.
  • Arbeidsplassen.no
  • Jobbnorge.no

 

2. Nabídky přímo v pohostinství

Spoustu nabídek na číšníky, kuchaře, recepční a housekeepery najdete i na předešlých zmíněných webech. Ale pokud vás zajímá opravdu čistě jen práce v pohostinství, mrkněte na tyhle stránky:

  • Strawberry je web s nepřeberným množstvím nabídek práce v pohostinství včetně sezónních úvazků, a to nejen v Norsku, ale i ve Švédsku, Dánsku a Finsku.

 

Tři největší hotelový řetězce ve Skandinávii s ubytováním od Osla až po Nordkapp (a taky v ostatních skandinávských zemích) hledají někoho prakticky neustále:

 

3. Facebook skupiny

Spoustu inzerátů s nabídkou práce v Norsku denně přistane ve skupinách Jobber i Norge, Jobber i Norge/Oslo nebo přímo pro cizince English speaking jobs in Norway.

 

Pokud víte, že vaším cílem je konkrétní město nebo region, využijte skupiny přímo pro ně:

Oslo Jobb i Oslo

Bergen Jobb i Bergen

Stavanger Jobb i Stavanger

Trondheim Jobb i Trondheim–Vi får deg i arbeid

Tromsø Jobb i Tromsø

z regionů např. Rogaland  Jobb Rogaland

You’ve got the point…

 

Sem tam se objeví i nějaká nabídka v českých FB skupinách, např. Život a práce v Norsku.

Pro rady ohledně práce a života v Norsku se můžete obrátit ve skupinách Češi v Norsku, Norsko – Češi a Slováci v Norsku, Čechoslováci v Norsku. I tady se občas objeví nějaká ta nabídka, ale není to zas takový terno.

 

práce v Norsku

 

4. Nabídky práce na farmách

Farmy v Norsku hledají sezónní pracanty nejčastěji na sběr jahod nebo jiných plodů, a to na červenec až září. Nabídky práce na farmách se občas objevují na webu Pickingjobs.com. Podle webu Easy Expat je ale nejlepší vyhledat si farmy a oslovit je přímo, buď e-mailem ještě před zahájením sezony, anebo na místě. Nejvíc takových farem je na jihu Norska a různé oblasti se zaměřují na pěstování různých plodin. V oblasti Lier jsou nejvíc farmy s jahodami, v Andebu s malinami a Loen je zase oblast pro sklizeň brambor. Výplaty se často odvíjejí podle toho, kolik kg člověk nasbírá.

Já osobně jsem pracovala na farmě (nejen) v Norsku jenom jako dobrovolník a pořád to jsou jedny z mých nejkrásnějších zážitků. Ale placené práce na farmách už prý nejsou taková sranda. Svoji zkušenost ze sběru jahod v Norsku vypráví třeba dvojice Potulná smečka.

 

5. Přímý oslovování e-mailem

Vyberte si město nebo oblast, kam byste chtěli jet, a oslovte tamní hotely / restaurace / kempy / souvenir shopy / zábavní parky / dosaďte si… přímo. Napište jim osobní e-mail, že u nich chcete přes léto (nebo zimu nebo celý rok, záleží na vás) pracovat a jestli náhodou někoho neshánějí. Připíchněte k tomu CV v angličtině s fotkou a vyčkávejte.

Tenhle způsob je podle mě největší voser, protože toho obepíšete bambilion s často nulovou odezvou. Jen pro představu – když jsem hledala práci v Norsku poprvý, obepsala jsem 54 hotelů na Lofotech s žádostí o housekeeping a odepsaly mi dva, že nemají zájem. Ale třeba zrovna vám se poštěstí. Bez zkoušky to nezjistíte.

 

Můj osobní tip

Takovej můj osobní tip je zaměřit se na vzdálenější a odlehlejší místa. Do Osla se hrne každý, ale třeba oblast za polárním kruhem… Turistů tam jezdí hodně, obyvatel je málo, z cizinců se tam málokomu chce a zaměstnavatelé pláčou, že nemají zaměstnance. Příležitost jako svině. Třeba já osobně jsem pracovala jenom ve Finnmark – nejsevernějším regionu Norska.

 


Kdy hledat sezónní práci v Norsku


 

Začněte před sezónou. V květnu se to začíná pomalu rozjíždět a v červnu už je turistická sezona v plným proudu. Zaměstnavatelé proto potřebují mít zaměstnance vyřešené nejlépe v březnu, v dubnu pak doplňují mezery. Nejlepší čas proto pro rozesílání svých CV a motivačních dopisů je únor, ale vůbec nic nezkazíte, když začnete už v lednu a budete tak mít jistotku, že vám ta nejlepší místa nikdo nevyfoukne.

Ale ani v březnu, dubnu nebo při nejhorším v květnu není nic ztraceno (jako u mě). Vždycky jim může někdo vypadnout nebo zjistí, že potřebují víc zaměstnanců.

 

Bornesfjellet hike, ostrov Mageroya, Finnmark, Norsko

 


Jak zvýšit svoje šance


 

Jazyk

Za prvé musíte umět dobře anglicky. Pokud jedete pracovat jen na sezonu, norština dost často není potřeba. ALE! Znalost norštiny pro vás může být výhoda. Hlavně pro pozice jako recepční, číšník nebo prostě tam, kde přicházíte do kontaktu s lidmi.

Tip: Přes 30 způsobů, kde se učit norsky

 

Vymakaný CV a motivační dopis v angličtině

Nepodceňujte to. Sice se chystáte pravděpodobně pracovat jen 3 až 4 měsíce, ale zaměstnavatelé pořád chtějí spolupracovat se schopnými lidmi, kterým ta práce není fuk.

 

Jděte po konkrétní pozici

Stylem “je mi úplně jedno, co budu dělat, hlavně mi dejte práci” nikoho nevzrušíte. Stejně jako při jakýmkoliv jiným procesu hledání zaměstnání se rozmyslete, jakou práci byste chtěli dělat. A v motivačním dopise jim pak hezky vysvětlete, že jste v tom dobrý a proč zrovna vám by tu pozici měli dát.

 

Mějte trpělivost

Do Norska za prací se každý rok hrne víc a víc lidí včetně Čechů a Slováků. Pokud vám firmy neodepisují, nevzdávejte to a hledejte dál. Budu držet palce!

 

Norsko

 

Zajímá tě víc?

Svoje zkušenosti z práce a života v Norsku sdílím v těchto článcích:

 

Další místa, kde ti poradí:

  • Life in Norway
  • Pracuj v Norsku
  • NAV – Norský úřad práce a sociální péče. Najdete tam všechno info, co potřebujete vědět jako cizinec přijíždějící do Norska za prací.

 

Pomohl ti článek? Tak ho sdílej a buď dobrej. 🙂

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *