kazatelna preikestolen norsko
Norsko

30+ způsobů, jak se učím norsky

Můj druhý cizí jazyk je norština. Ano, ano. Ten jazyk tý země tam na severu, který zní jako když vás viking honí sekerou. Proč si to dělám, jsem se svěřila v tomhle článku. Vím ale, že v tom nejsem sama a že takových exotů je nás tam venku víc. Zdaleka ještě nemluvím plynně, abych dávala ultimátní rady, jak norštinu zaručeně pokořit. Pamatuju si ale, jak bylo těžký začít. Vůbec najít způsob, jak a kde se takový netradiční jazyk učit. Proto bych se s vámi ráda podělila o zdroje a způsoby, který mě osobně baví a fungují na učení norštiny nejvíc.

 

Než se do toho pustíme, mám pro vás jednu blbou zprávu. Bez angličtiny to nepůjde. Nějaký český zdroje na učení se norštiny sice existují, ale je jich fakt málo. Beklager (to jakože sorry). Na druhou stranu pozitivní je, že velká část zdrojů je zadarmo.

 


Učebnice norštiny


Troufám si říct, že jsem měla v ruce skoro všechny učebnice, který vyšly a za mě jsou nejlepší tyhle tři:

 

1) Norština pro samouky

Ze všech těch málo učebnic norštiny, který v Česku vyšly, je Norština pro samouky za mě nejucelenější a nejpřehlednější. Obsahuje vysvětlení gramatiky, texty, zásobu slovíček a hodně doplňovacích i poslechových cvičení.

 

2) Norský svět

Nedávno vydaná (rok 2022) a moc krásně zpracovaná učebnice norštiny Norský svět, a to dokonce v češtině. I když knížka není moc obsáhlá, na přehled úplných základů to stačí. Knížka je navíc doplněná o norský reálie. To cením.

 

3) På vei

Obsáhlá učebnice se cvičebnicí På vei, ve který je přehled snad veškerý gramatiky, kterou do začátku potřebujeme. Problém pro začátečníky ale může být, že je jenom v norštině.

 


Aplikace


Aplikací na učení norštiny existuje kupodivu hodně. Taky jsem jich hodně vyzkoušela. A věrná jsem zůstala těmto 3+1 aplikacím.

 

4) Duolingo

Duolingo je za mě jednoznačně nejlepší aplikace na procvičování norštiny. Učí jazyk v souvislostech, je interaktivní, nutí člověka překládat celý věty a nechybí poslech, mluvení, ani opakování slovíček.

 

5) Babbel

Kdybyste mě nutili, ať vám dám tip ještě na jednu mobilní aplikaci, byla by to Babbel. Taky dobře zpracovaná aplikace, která jazyk učí formou doplňovacích a poslechových cvičení.

 

6) LingQ

Mobilní i webová aplikace LingQ učí jazyky (samozřejmě nechybí ani norština) formou poslechu a čtení zárovň za pomoci minipříběhů. Osobně si myslím, že pro začátečníky může být LingQ trochu zmatečný, proto doporučuju spíš pokročilejším norštinářům.

 

7) Duo Cards – na opakování slovíček

Aplikací na opakování slovíček systémem SRS (Spaced Repetition System) existuje několik. Funguje to tak, že z jedný strany kartičky se vám ukáže slovíčko, vy si řeknete překlad, kartička se otočí a vy vidíte, jestli si slovo pamatujete správně. Slovíčka se po dávkách vrací tak dlouho, dokud si je nevryjete do dlouhodobé paměti.

Mě osobně nejvíc vyhovuje mobilní aplikace DuoCards, která je uživatelsky velmi přívětivá a intuitivní. Sady nových slovíček najdete přímo v aplikaci, plus nabízí i krátký články v norštině podle úrovně. Přes tenhle odkaz budeš mít ty i já premium verzi appky na měsíc zdarma.

 

aplikace duo cards

 

Alternativou k DuoCards může být populární Anki nebo BrainScape.

 


Online kurz


 

8) Online kurz Norwegian Community

Norský týpek má na webu Norwegian Community online kurzy norštiny úrovně A0 a 100 nejběžnějších norských slov úplně zadarmo. Pokud jste úplný začátečník, byla by škoda to nevyužít.

 


Youtube kanály


 

9) Norwegian Teacher – Karin

Norka Karin na skoro 400 videích učí pomalu, názorně a velmi jednoduše norská slovíčka a užitečný fráze. Byla jedna z prvních, proto jsou některá videa už opravdu hodně stará. Pořád je to ale skvost mezi norsky-učícími youtubery.

 

10) Speak Norsk

Dvě norské lektorky na kanálu Speak Norsk vysvětlují velmi – velmi – dobře norskou gramatiku.

 

11) Simple Norwegian

Výborný na poslech norštiny v praxi. Na tomhle kanálu dělají rozhovory s Nory ze všech koutů Norska na ulici a probírají s nimi, co si myslí o Norech a norský kultuře, ale i o ostatních národnostech. K videím běží titulky v bokmål, v dialektu, kterým mluví zpovídaný člověk, plus v angličtině. Perfekt.

 

12) Norwegian Jo

Sympatická holčina Norwegian Jo učí norštinu vtipnou a nenásilnou formou.

 

norština
Důležitý je učit se užitečný věci. 😀

 


Instagramové účty


 

13) Speak Norsk

Ty samý kočandy, co už jsem zmínila mezi Youtube kanály. I jejich Instagram profil zásobují každý den nejvíc užitečnými videi.

 

14) Norwegian Community

Sympaťák už ze zmíněného online kurzu (bod č. 8) se i na Instagramu stará o denní rychlodávku výrazů a frází v norštině.

 

15) Nordic.tale

Týpek na profilu Nordic.tale říká vybraná slova pro srovnání ve všech severských jazycích. Jednoduchý, ale zajímavý.

 

16) Inlearn.no

Paní z Norska si na profilu Inlearn.no dělá prču z Norů a norský mentality.

 

17) Norwegian lessons

Za sofistikovaným názvem Norwegian lessons se skrývá slušná zásobička memes a jiných fórů v norštině.

 


Podcasty v norštině


Uff, na Spotify a Soundcloudu jich existuje mega moc. Vybrala jsem ty, který mě osobně baví nejvíc a přijdou mi pro začátečníky nejužitečnější.

 

18) Norsk for beginners

Podcast Norsk for beginners je pro totální začátečníky. Týpek mluví o norských reáliích, a to nejdřív hodně pomalu norsky, pak anglicky a pak znovu norsky, tentokrát rychle. A jako mega bonus jsou všechny texty podcastů přepsaný na webu.

 

19) Lær norsk nå!

Podcast toho samýho týpka, ale v Lær norsk nå! tentokrát mluví jen norsky přirozeným tempem na všemožná témata. Od historie Evropy, přes životní prostředí, depresi, radioaktivitu, sport, vládu, rozhovory, až po norský vánoční tradice. Výběr je široký.

 

20) Norskpodden

Norskpodden je moc užitečný podcast od norský jazykový školy Lingu, kde vysvětlují norskou gramatiku a dávají tipy, jak se zlepšit v norštině. Nejdřív téma krátce představí v angličtině a pak už frčí norsky. 

 

21) Aplikace NRK radio

Norská appka s nepřeberným množstvím podcastů na všechna možná témata. Za sebe můžu doporučit naprosto krásně zpracovaný podcast Historiske kjendiser o zajímavých osobnostech z historie.

 


Norské filmy a seriály


 

22) Sledování norských filmů a seriálů v originále

Možná se budete divit (já se divím pořád), ale norských seriálů a filmů existuje víc než dost. Radka na blogu Realcamplife sepsala obsáhlý přehled.

Mezi moje osobně nejoblíbenější norský seriály patří: Ragnarok, Skam nebo Okkupert. V Norsku se těšil velký oblíbenosti seriál Lillyhammer. Čučet na ně online v originále s anglickými titulky můžete např. na The Flixer. Nemáte zač.

 

norština
Až to dokoukáte, nutně potřebuju znát váš názor. Napište mi.

 


Čtení v norštině


 

23) Jednoduchý texty pro úplný začátečníky

Mega jednoduchoučký texty najdete na webech Topp norsk a Les norsk. Na Topp norsk jsou krátký článečky o Norsku a dalších tématech. Kromě toho tam najdete i doplňovací cvičení, slovíčka, něco z gramatiky a další užitečný pomůcky k procvičování norštiny. Na Les norsk jsou lehounce zajímavější texty formou příběhů. Obojí ideální pro ty, co s norštinou teprve začínají.

 

24) Lingua

Príma webík s několika krátkými texty na různá témata rozdělený podle náročnosti. Jako bonus jsou texty doplněný o interaktivní otázky pro kontrolu, jak dobře jste textu rozuměli.

 

25) Norský zpravodajství

Čtyři největší norské zpravodajské deníky o aktuálním dění v Norsku i ve světě, kde můžete praktikovat reálnou norštinu, jsou:

 

26) Klasický knihy

Čtení klasických papírových knih je moje nejoblíbenější forma učení se norštiny. Interakce s porozuměním nových slovíček je trochu náročnější, než třeba v aplikaci LinQ, ale furt to má něco do sebe. Ke kriminálkám od Jo Nesbø jsem se sice ještě nedopracovala, ale k jeho dětským knížkám s Doktorem Proktorem nebo k Harry Potterovi už jo. 🙂

 

Kde knihy v norštině získat, když smrdíte v Česku:

  • V knihovně Skandinávského domu
  • V Městský knihovně v Praze (pár kousků, i když náročnějších, tam mají)
  • Poproste kámoše, který zrovna cestuje po Norsku, ať vám nějakou opatří (buď koupí v knihkupectví nebo najde v knihobudce).
  • Kupte si e-knihu v norským knihkupectví.

 

norština
Těch knih o Norsku a norštině jsem mívala mnohem víc. Nechala jsem si jenom ty, který opravdu používám a dělají mi radost.

 


Kde mluvit norsky, když jste v Česku


 

27) Skupinové kurzy

Kurzy norštiny všech úrovní v Praze nabízí Severské centrum, popřípadě jazykové školy Lingua-Sandy či Noisis. Jak už jsem zmiňovala v článku Proč se učím norsky, taky jsem si tím prošla. Všemi třemi zmíněnými jazykovkami.

 

28) Individuální lekce s lektorkou

Nakonec jsem ale přesedlala na individuální online lekce s naprosto skvělou lektorkou. Lekce s ní mám kdykoliv, odkudkoliv (třeba i z Japonska) a hlavně jen sama pro sebe. Mluvím celou hodinu, na nikoho se neohlížím a nikdo mě nezdržuje. Jeg elsker det.

 

Tip: Kdybyste dávali přednost výuce s rodilým mluvčím, mrkněte na web Preply.

 

29) Språkkafe A.K.A. jazykové kavárny

Jazykových kaváren (språkkafe), kam si můžete přijít norsky pokecat, je překvapivě kvantum. Jak v Oslu, tak snad v každým větším městě v Norsku. Sešlosti v jazykových kavárnách jsou často rozdělené podle jazykové úrovně a nejlepší na tom je, že jsou úplně zadarmo.

 

“Pch, to bych ale musel být v Norsku,” – namítáš?

“Pch, nežijeme v pravěku, holobrádku!” namítám nazpátek. Tyhle organizace pořádají konverzační sešlosti v norštině online:

Zapojit se může úplně kdokoliv a odkudkoliv.

 

norsk digital sprakkafe
Digital Norsktrening s Røde kors. Skupinka lidí z Česka, Lotyšska, Keni a Pákistánu.

 


Hlavně ať je to prdel


 

30) Norský komediální pořady

Sist men ikke minst (to jakože v neposlední řadě)… Nejdůležitější ale je, aby učení jazyka byla sranda a bavilo vás to. Proto je občas potřeba si tu výuku něčím okořenit. Já se třeba chlámu smíchy u videí těhle norských tvůrců:

 

Kollektivet

 

Raske Menn

 

I kveld med Ylvis

 


Jak to dělám já


Zdrojů a výukových materiálů k učení norštiny existuje ještě MNOHEM víc. Za tu dobu, co se učím norsky, jsem toho vyzkoušela dost, než jsem si vytřídila ty, který nejvíc baví a vyhovují mně. A nejlíp to pak všechno kombinuju dohromady.

Ráno při čaji si udělám cvíčo na Duolingu a zopakuju pár slovíček na Duo Cards. Když někam cestuju, pustím si podcast. Při relaxu si něco přečtu nebo si pustím seriál. Když zabíjím čas na Instagramu, vykoukne na mě pár norských videí nebo memes. Mám lekce s lektorkou, při kterých pracujeme s učebnicí På vei. Zapojuju se do språkkafe. Během dne si řeknu pár myšlenek nahlas norsky. Když mám nějaký den čas opravdu na real učení (což upřímně není zas tak často), udělám si pár cvičení v učebnici Norština pro samouky nebo sjedu výuková videa na Youtube. 

Pár minutek s norštinou sem, pár minutek tam. A celkem mi to dává 4 až 8 hodin za týden. Důležitý je si najít svůj styl, svoje tempo a udělat si z toho zábavu, ne povinnost. Pak už to frčí samo ani nebudete vědět jak. Lykke til! 

 

Učíš se taky norsky? Jak to děláš ty? Poděl se o tipy do komentářů.

4 komentáře

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *