Norsko

5+5 nejlepších podcastů v norštině

Taky máte takovou divnou zálibu, že se učíte norsky? Jestli si potřebujete učební repertoár rozšířit o poslech (dobře děláte), tak mám pro vás tipy na 10 nejlepších podcastů v norštině. Teda aspoň podle mě. Vybrala jsem 5 podcastů pro úplný zelenáče a dalších 5 podcastů, kde už rodilí Norové krafají na všemožná témata.

 


5 podcastů v norštině pro úplný zelenáče


A.K.A. s norštinou teprve začínáte a potřebujete si nejdřív zvyknout na ten divný bublavý zvuk, pochytit pár základních slovíček a mít radost, že vůbec něco rozumíte. Těhle 5 podcastů se zaměřuje právě na norsky mluvící začátečníky. Mluví v nich pomaloučku, jak na blbečky, na jednoduchá témata nebo snadno vysvětlují norskou gramatiku.

 

1) Norsk for beginners

podcast v norštiněTýpek mluví o norských reáliích nejdřív pomalu norsky, pak to shrne v angličtině, udělá přehled použitých slovíček a pak to celý řekne znovu norsky, tentokrát rychle. A jako mega bonus jsou všechny texty přepsaný na webu.

 

2) Learn norsk nå!

podcast v norštiněTen samej frajer má ještě jeden podcast. Tady už ale mluví rovnou norsky přirozenou rychlostí, ale na všechna možná témata. Můžete si tak poslechnout desetiminutový až půlhodinový podcasty od historie Evropy, přes životní prostředí, sport, vládu, radioaktivitu, až po norský vánoční tradice. Texty k podcastům jsou opět dostupný na webu.

 

 

3) Learn Norwegian / Norsk med Camelia

podcast v norštiněSympatická slečna se zaměřuje na naprostý začátečníky v norštině. Začíná od těch nejjednodušších témat jako rodina, počasí, koníčky, běžný den, prázdniny… a postupně přidává a zvyšuje úroveň. Mluví pomalu a je jí krásně rozumět. Mezi jednotlivými podcasty má krátký extra epizody zaměřený na výslovnost – např. čísel, názvů států, nebo během pár minutek vysvětluje norská pořekadla a přirovnání. Tohle je osobně můj nejoblíbenější podcast ze začátečnický kategorie.

 

4) Nylig norsk

podcast v norštiněDvě holčiny ultra pomalu – ještě tak 2x pomaleji než týpek a holčina z předchozích zmíněných podcastů – povídají především o norským politickým systému. Ale mají tam i pár kousků z norský historie, tradic a výletů po některých oblastech Norska. I přes náročná témata je holčinám velmi dobře rozumět, i když jste úplný začátečník.

 

 

5) Norskoppoden

podcast v norštiněLektorky z jazykový školy Lingu v podcastu vysvětlují norskou gramatiku a dávají tipy, jak se v norštině zlepšit, jak se připravit na zkoušku z norštiny nebo na pracovní pohovor. Mají tam ale i odlehčenější epizody, kde jen tak klábosí o Norech a jejich typických vlastnostech.

 

 


5 podcastů, když už norsky (aspoň trochu) válíte


Už máte projetý všechny podcasty pro začátečníky, jste na vyšším levelu nebo prostě jenom chcete poslouchat norštinu v její přirozený podobě? Vybrala jsem 5 podle mě těch nejzajímavějších norských podcastů. Většinu z nich můžete poslouchat na Spotify. Jestli ale vaše srdce severský touží po větším výběru, stáhněte si aplikaci NRK radio – norskou knihovnu, kde je podcastů přehršel, a to na všechna témata, která snad jen existujou.

 

6) Historiske kjendiser

norský podcastStrašně krásně zpracovaný podcast, kde hodinku věnují některé ze slavných osobností historie. Vyprávění vás velmi živě vtáhne do života Kleopatry, Williama Shakespeara, W. A. Mozarta, Alberta Einsteina, Leonarda da Vinciho nebo třeba Pocahontas. Nechybí ani příběhy lidí významných pro norskou historii – např. povídání o Gustavu Vigelandovi, Roaldu Amundsenovi nebo Vidkunu Quislingovi.

 

7) Tore og Einars podkast om Norge

norský podcastNázev přesně vystihuje, co od podcastu můžete čekat. Dva týpci Tore a Einar půl hodiny klábosí… o Norsku. Na paškál si berou norskou vládu, historii, literaturu, obyvatele, jídlo, kulturu, a tak vlastně všechno, co se Norska týče. Old but gold.

 

 

8) Lørdagsrådet

norský podcastZábavný podcast ze života, jeden z nejposlouchanějších v Norsku. Každou sobotu se u mikrofonu sejdou tři kvalifikovaní poradci a snaží se pomoci posluchačům s jejich většími či menšími životními problémy, kteří se na Lørdagsrådet obracejí pro radu. Je fuk, jestli preferujete krátký nebo naopak velmi dlouhý podcasty. Jednotlivý epizody mají na střídačku 15-20 minut a přes 2 hodiny.

 

9) Aftenposten Forklart

norský podcastPodcast od Aftenposten, největších norských novin, udržuje svoje posluchače v obraze o aktuálním dění v Norsku i ve světě. Každý všední den hned po ránu během 15 minut proberou jednu nejčerstvější novinku a pomůžou pochopit vo co go.

 

 

10) Smartere på 10 minutter

norský podcastPodcast, kde najdete k poslechu 30 zajímavých vzdělávacích epizod. Věděli jste třeba, jestli rostliny umí myslet? Kolik smyslů ve skutečnosti lidi mají? Nebo jestli nás hraní her dělá agresivnější? Na tohle všechno a spoustu dalších zajímavých otázek holčina odpovídá během 10 minut.

 

 

Jaký podcasty v norštině posloucháte vy? Tipy na vaše nejoblíbenější házejte do komentářů.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *