Tokio, kam za sakurami
Japonsko

10 nej míst, kde v Tokiu spatřit sakury

Rozkvétající sakury – japonské třešně – jsou v Japonsku velká věc, na kterou se všichni nedočkavě třesou. Už od února jsou televize, noviny i internety zaplněné předpověďmi, kdy to konečně rozkvete. A když se tak stane, Japonci i turisti z celého světa se vydávají do parků a ulic tu růžolící se nádheru obdivovat.

Jen v Tokiu je těch míst, kde rozkvétající sakury spatřit, opravdu hodně. Vybrala jsem pro vás 10 těch nejkrásnějších – 6 nejpopulárnějších míst, kde to je sakurami prorostlý a 4 takový skrytý poklady, kde se nebudete o tu krásu muset dělit s davy lidí.

 

Festival Hanami

Rozkvetlé sakury znamenají pro Japonce festival zvaný hanami (花見) – doslova koukání se na květiny. To se sebere parta přátel nebo celá rodina, deka, zásoba dobrýho jídla a pití a jde se slavit do parku pod rozkvetlé sakury. Někdy se venkovní hodování protáhne až do nočních hodin. Na některých místech jsou pro tyhle příležitosti sakury barevně osvětlené nebo ověšené lampiony.

Hanami, Tokio

 

Kdy sakury rozkvétají?

V každý části Japonska je to trochu jinak, záleží na oblasti. Sakury začínají rozkvétat na jihu Japonska na ostrově Okinawa, kde první květy raší už od půlky ledna do půlky února, a postupuje to směrem na sever a do vyšších nadmořských výšek. Do Osaky a Tokia sakurová sezona dorazí většinou poslední týden v březnu nebo začátkem dubna. Poslední sakury je možné spatřit na severu Japonska v části Hokkaidó, kam jaro přichází dokonce až na konci dubna nebo v průběhu první poloviny května.

 

Jak zjistit, kdy to pokvete?

Předpovědí pro rozkvět sakur existuje nespočet a průběžně je aktualizují:

Sakura Weather Map – Předpověď s mapou a kompletním přehledem jednotlivých měst, kdy v nich sakury začnou rozkvétat a kdy dosáhnou svého kvetoucího vrcholu.

Japan Guide Tahle barevná mapa dokonce ukazuje, kde už sakury rozkvetly, kde teprve pokvetou a kde už jsou odrostlé.

Japan Travel Další užitečná mapička. Jen tak pro jistotku, kdyby dvě nestačily.

 


Kam se hrnou všichni A.K.A. ta nejprofláknutější místa


 

Park Ueno

sakury Ueno park Tokio

Jedno z míst v Tokiu, kde je nejvíc sakur na jednom místě. V tomhle rozlehlém parku jich každý jaro rozkvétá až na tisícovku. Nutno podotknout, že to je taky to nejnavštěvovanější místo na pozorování sakur.

 

Co dál? Park Ueno je sám o sobě jedním z nejzajímavějších míst, kam v Tokiu vyrazit. Kromě sakur si tu můžete užít nejdůležitější historická muzea Japonska, několik chrámů a svatyň, zoologickou zahradu s pandou nebo si můžete půjčit šlapadlo a projet se po jezeře mezi rozkvétajícími lotosy.

 

Jak se tam dostat? Zastávka Ueno (linky Yamanote, Ginza a Hibiya)

 

Park Yoyogi

sakury park Yoyogi, Tokio

Dalším místem s největší náloží sakur je park Yoyogi, kde jich roste přes 600. Obrovský park se nachází v jedné z nejrušnějších částí Tokia, nedaleko busy čtvrti Harajuku. Podle toho se taky připravte na počet lidí.

 

Co dál? Součástí parku Yoyogi je svatyně Meiji Jingu, největší šintoistická svatyně v Tokiu. Z parku pak můžete vyrazit za jídlem a nákupy do crazy ulice Takeshita-dori ve čtvrti Harajuku.

 

Jak se tam dostat? Zastávka Harajuku (linka Yamanote)

 

Příkop kolem Císařského paláce

Císařský palác a příkop na jaře, Tokio

Snad tím nejromantičtějším místem je vodní příkop Chidorigafuchi kolem Císařského paláce v srdci Tokia. Na jaře obrůstá z obou stran 260 sakurami a vytváří nad příkopem růžový tunel. Výhled na sakury si můžete užít při procházce podél příkopu, anebo z vodní hladiny při plavbě na vypůjčené loďce.

 

Co dál? Císařský palác a jeho zahrady s pozůstatky tehdejší obrany je tokijský must-see.

 

Jak se tam dostat? Nejbližší zastávky metra u příkopu jsou Kudanshita nebo Hanzomon (linka Hanzomon).

 

Vodní kanál Nakameguro

sakury kanál Nakameguro Tokio

Dalším velmi romantickým místem je vodní kanál Meguro v jihozápadní části Tokia. Nad říčkou táhnoucí se od zastávky Naka-meguro po Ikejiri-ohashi se tvoří růžový tunel z více než 800 sakur. Během skoro 2 kilometrové procházky podél kanálu si můžete v okolních obchůdkách koupit všemožné dobroty nebo nápoje v růžových barvách. Večer místu přidává na romantičnosti osvětlení sakur lampiony a světýlky.

 

Co dál? Pokud dojdete až na konec kanálu, můžete si procházku prodloužit o návštěvu Meguro Sky Garden – parčík, který je vybudovaný na střeše budovy. Po nenáročným výšlapu až nahoru na vás čeká milá vyhlídka na tuhle část Tokia.

 

Jak se tam dostat? Zastávka Naka-meguro (linka Hibiya)

 

Národní zahrada Shinjuku Gyoen

Shinjuku Gyoen Nationa Garden Tokio

Národní zahrada Shinjuku Gyoen je rozlehlá japonská zahrada a oáza klidu uprostřed nejrušnější čtvrti Tokia. I tady lze na jaře kromě spousty dalších rostlin spatřit několik druhů rozkvétajících sakur. Do zahrady už se však platí vstupné 500 jenů (cca 85 Kč).

 

Co dál? Jestli vás nezničí procházka velkou zahradou, můžete se jít dodělat do zábavní neonové čtvrti Shinjuku a jejích ulic Kabukicho nebo Golden Gai.

 

Jak se tam dostat? Do zahrady vedou tři brány. K branám Shinjuku a Okido je to nejblíž od zastávek Shinjuku, Shinjuku-sanchome a Shinjuku-gyoemmae. K bráně Sendagaya z druhé strany je to nejblíž od zastávky Sendagaya nebo Kokuritsu-kyogijo.

 

Park Sumida

tokyo skytree

Nábřeží řeky Sumida v historické čtvrti Asakusa, jen kousek od chrámu Sensoji, nabízí výhled na Tokyo Skytree zpod květů 500 sakur.

 

Co dál? Můžete buď zůstat v Asakuse a projít se k chrámu Sensoji, anebo pokračovat delší procházkou na druhou stranu řeky k tokijské ikonické věži Tokyo Skytree.

 

Jak se tam dostat? Zastávka Asakusa (linky metra Tobu Skytree, Asakusa nebo Ginza)

 


Kam se zas tolik lidí nehrne, ale ti nevědí, o co přicházejí


Tahle místa jsou o něco míň profláknutá, o to jsou ale nádhernější, protože se o tu krásu nebudete muset prát s dalšími tisíci lidí.

 

Hřbitov Yanaka

sakury hřbitov Yanaka, Tokio

Yanaka je historická čtvrť nedaleko parku Ueno, která jako zázrakem přežila bombardování za druhé světové války, ničivá zemětřesení i modernizaci Tokia. Od její hlavní třídy Yanaka Ginza se dá snadno dojít pěšky ke hřbitovu Yanaka. Cestu skrz největší japonský hřbitov s více než 7 000 hroby lemuje alej sakur a utváří tak průchozí růžový tunel. Sem dojde jen málo turistů a, protože to je přece jenom hřbitov, tak je tu svatý klid.

 

Jak se tam dostat? Zastávka Nippori (linka Yamanote)

 

Kanál Oyoko, Monzen-Nakacho

monzen-nakacho Tokio
Kanál v podzimních barvách. Fotku v těch jarních bohužel nemám. Sumimasen (to jako že sorry).

Další krásná podívaná na nábřeží s rozkvetlými sakurami (i když výrazně kratší než u kanálu Meguro) je podél řeky Oyoko nedaleko metro zastávky Monzen-Nakacho. Nejlepší vyhlídka na sakury sklánějící se nad kanálem je z mostu Ishijima.

 

Co dál? Jen kousíček od kanálu Oyoko leží chrám Fukagawa Fudo-do, kde několikrát denně probíhají ohnivé rituály zvané Goma.

 

Jak se tam dostat? Zastávka metra Monzen-Nakacho (linky Tozai a Toei Oedo)

 

Park Asukayama

sakury park Asukayama Tokio

Sice kousek dál od centrálního Tokia, zato jeden z nejkrásnějších míst pro pozorování sakur. V parku Asukayama jich na jaře rozkvétá až 700. Nechal je tu před třemi stoletími v období Edo (1603-1868) vysázet Tokugawa Yoshimune, osmý tokugawský šógun. Chvíli nato byl spolu s parky Ueno, Shiba a Fukagawa vyhlášen jako jeden z prvních veřejných parků v Japonsku.

 

Jak se tam dostat? Nejbližší a nejjednodušší spoj je zastávka metra Oji (linky Keihin Tohoku nebo Namboku). Ale! Jestli chcete nostalgický zážitek, svezte se do parku Asukayama tramvají zvanou Tokyo Sakura Tram (oficiálně Toden Arakawa Line). Je to jedna ze dvou tramvajových linek, které v Tokiu zůstaly. Nasednout na ni můžete od zastávky Otsuka (linky Yamanote), odkud je to k parku Asukayama 6 zastávek.

Dalším možným okořeněním návštěvy parku Asukayama je vyjet si to do něj lanovkou (nebo spíš mini lanovčičkou) v jeho severní části. Park sice sídlí na kopečku, ale není to nic, co by zdravý člověk nezvládl v klidu vyjít. Kraťoučký výjezd je proto spíš pro nemohoucí důchodce nebo pro zpestření třeba při výletu s dětmi.

 

Botanická zahrada Koishikawa

sakury, botanická zahrada Koishikawa, Tokio

Botanická zahrada patří k přiléhající Tokijské univerzitě, jedné z nejprestižnějších japonských univerzit. V zahradě roste několik tisíc druhů stromů a rostlin včetně několika odrůd sakur. Je to jedno z nejpříjemnějších míst v Tokiu k pozorování sakur, protože tu oproti ostatním místům není tak přelidněno. Do zahrady se platí vstupné 500 jenů (cca 80 Kč).

Hned u botanický zahrady se line ulice Harimazaka Sakura-namiki, která je celá lemovaná 120 sakurami.

 

Jak se tam dostat? Botanická zahrada Koishikawa a ulice Harimazaka Sakura-namiki leží mezi metro zastávkami Myogadani (linka Marunouchi) a Hakusan (linka Mita).

 

 

Co ještě vidět v Tokiu?

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *