Tokio zadarmo
Japonsko

Tokio: 30+2 míst, která jsou úúúplně zadáčo

Tokio je OBROVSKÝ a stejně tak je i seznam míst, která se tu dají navštívit. Nejbáječnější na tom, že Tokio nabízí strašně moc možností, co vidět a zažít úúúplně  zadarmo včetně historických památek, chrámů, parků, zahrad, vyhlídek, ulic, festivalů a dalších zajímavostí. Vybrala jsem jich pro vás rovnou 30 + 2. Jdeme na ně.

 


Historické památky


 

1) Císařský palác

císařský palac Kokjo, Chiyoda, Tokio, Japonsko

Když mrknete na mapu Tokia, Císařský palác Kókjo je ta veliká zelená plocha přesně v srdci města. Je sídlem císaře Akihita, 125. císařem Japonska v pořadí stejného rodu.

Kdysi největší pevnost na světě (17. století) byla při přesunu hlavního města z Kjóta do Tokia přestavěna na dřevěný palác (1888). Ten však totálně shořel při bombardování za druhé světové války a dnes tu na jeho místě stojí sice tradiční palác v původním stylu, ale prakticky jde o novou stavbu z roku 1968.

Palác obklopují rozlehlé zahrady, z nichž Východní zahrady (Higashi Gyoen) a park Kitanomaru s několika muzei je možné si procházet do hallelujah. Sem tam je možné zahlédnout pozůstatky, které bývaly součástí obrany císařova paláce – kamenné zdi, strážní věže a vstupní brány. Celý areál je obehnaný vodním příkopem, který na jaře zarůstá sakurami (japonské třešně).

Pokud chcete spatřit samotný Císařský palác, musíte vyrazit na oficiální prohlídku s průvodcem (zadarmo, nebojte). Ty se pořádají 2x denně v 10:30 a 13:30 kromě pondělků, neděl a státních svátků. Procházka trvá 75 minut a výklad je v japonštině a angličtině. Svoje místečko si můžete rezervovat dopředu na webu Imperial Household Agency. Pokud bude volno, je možnost se na prohlídku přidat i na místě u brány Kikyo-mon Gate.

Interiéry Císařského paláce se však veřejnosti otevírají jen 2 dny v roce, a to 2. ledna na oslavu příchodu nového roku a 23. února na císařovy narozeniny. Při těchto příležitostech je možné i zahlédnout císařskou rodinu, která veřejně vystupuje na balkoně.

 

Jak se tam dostat: Nejbližší zastávka metra k hlavní bráně Otemon Gate je Otemachi (linky Chiyoda, Tozai, Marunouchi, Hanzomon a Toei Mita). Delší procházkou sem dojdete i od Tokyo Central Station. Případně další vchody jsou rozesetý kolem dokola paláce a stejně tak zastávky metra.

 


Chrámy a svatyně


Po celém Tokiu je obrovské množství buddhistických chrámů i šintoistických svatyň a vstup prakticky do všech je zcela zdarma. Pojďme se podívat na ty nejzajímavější.

 

2) Chrám Sensoji – ten nejvýznamnější

Chrám Sensoji, Asakusa, Tokio, Japonsko

Tím nejvýznamnějším, největším, nejstarším a nejbarevnějším chrámem v celém Tokiu je Sensoji ve čtvrti Asakusa. Byl postavený už v roce 645 pro bohyni milosrdenství Kannon.

Vstup do jeho areálu začíná u brány Kaminarimon (brána Hromu) odkud vede 200 metrů dlouhá nákupní ulička Nakamise s více než 200 obchody se suvenýry. Třída je zakončená bránou Hozomon, za kterou už se výjímá hlavní budova chrámu Sensoji s pětipatrovou pagodou a svatyní Asakusa.

V chrámu Sensoji se celoročně pořádá řada festivalů. Jejich přehled najdeš tady. 

 

Jak se tam dostat: nejbližší zastávka Asakusa (linky Asakusa, Ginza a Tobu)

 

3) Svatyně Meiji Jingu – ta největší

svatyně Meiji Jingu

Meiji Jingu, největší šintoistická svatyně v Tokiu, je zasvěcená císaři Meiji a císařovně Shoken, kteří se významně zasloužili o modernizaci Japonska. Leží schovaná mezi stromy uprostřed obřího parku Yoyogi v jinak rušné čtvrti Shibuya. V dobách, kdy se tu rozprostíraly císařské pozemky, tu císař Meiji nechal založit kosatcovou zahradu. Po jeho smrti v roce 1912 se právě tohle místo vybralo, aby tu byla postavená svatyně na jeho památku.

Podél hlavní cesty k chrámu jsou vystavené posvěcené sudy s japonským saké.

 

Jak se tam dostat: zastávka Harajuku (linka Yamanote)

 

4) Fukagawa Fudo-do a ohnivé rituály Goma

Fukagawa Fudodo, ohnivé rituály goma, Tokio, Japonsko

Fukagawa Fudo-do ve čtvrti Fukagawa je na první pohled malý dřevěný chrám, který kolemjdoucího zaujme přiléhající moderní budova s černo-zlatými nápisy v sanskrtu. V jeho útrobách však probíhají netradiční náboženské ohnivé rituály Goma. Během půlhodinky se za zpěvu mnichů a údery bubnů zvedají na hlavním oltáři plameny jako oběť božstvu. Ohnivé ceremoniály probíhají hned několikrát denně v 9:00, 11:00, 13:00, 15:00 a 17:00, některé dny dokonce častěji. Harmonogram ceremoniálů najdete na webovkách chrámu.

Další zajímavostí chrámu je modlitební chodba, kterou lemuje na 10 000 křišťálových sošek boha Fudo myoo.

 

Jak se tam dostat: zastávka metra Monzen-Nakacho (linky Tozai a Toei Oedo)

 

5) Chrám Zojoji a Tokyo Tower – z filmu Wolverine

Chrám Zojoji, Tokyo Tower, Japonsko

Chrám Zojoji, nad kterým se tyčí Tokyo Tower, se proslavil díky filmu Wolverine ze ságy X-Men. Právě tady se totiž natáčela scéna z pohřbu Wolverinova přítele Mr. Yashidy.

Kromě toho se však chrám Zojoji považuje za jeden z nejdůležitějších chrámů Japonska. Je hlavním chrámem odvětví jodo japonského buddhismu v regionu Kanto. V útrobách chrámu je mausoleum, které je místem odpočinku šesti šogunů mocné japonské rodiny Tokugawa.

Kousek od chrámu Zojoji je ulička s tisíci soškami Jizou – božstva ochraňující děti. Každý Jizou má na sobě červenou pletenou čepičku a drží malý větrný mlýn. 

 

Jak se tam dostat: nejbližší zastávka Onarimon nebo Shibakoen (linka Mita)

 

6) Svatyně Hie – tunel z bran torii

Pokud to během cestování po Japonsku nezvládnete do Kjóta na tu slavnou cestu lemovanou červenými branami torii, tak i v Tokiu se dají takováhle místa najít (a to hned 3), i když oproti Kjótu je to jen slabší odvar.

Jednou takovou “náhražkou” je svatyně Hie ve čtvrti Akasaka, jedna z tokijských nejdůležitějších svatyň. Její největší highlight je zadní vchod se schody, které lemuje na 90 červených bran torii.

 

Něco navíc: Úterky a pátky se veřejnosti otevírá Homotsuden – malé muzeum s předměty Tokugawského šógunátu.

 

Jak se tam dostat: nejbližší zastávka Tameike-sanno (linky Namboku a Ginza), případně druhá zastávka jen o kus dál Akasaka-mitsuke (linky Ginza a Marunouchi)

 

7) Svatyně Nezu a Otome Inari – tunel z bran torii č. 2

svytně Nezu, Otome Inari, brány torii, Japonsko

Druhou možností, kde se v Tokiu projít dlouhým tunelem z červených bran torii je šintoistická svatyně Nezu. Jedna z nejstarších tokijských svatyň (1705), jejíž stavba byla inspirovaná svatyní Toshogu v Nikkó, leží jen nedaleko parku Ueno.

V areálu svatyně Nezu stojí ještě svatyňka Otome Inari, ke které vede právě tunel z červených bran torii. Název cesty Senbon Torii sice znamená “tisíce bran”, ve skutečnosti jich je ale asi 200.

 

Něco navíc: Od poloviny dubna do začátku května se v zahradách chrámu Nezu koná květinový festival Tsutsuji Matsuri, kdy tu rozkvétá na 3 000 azalkových keřů a barví se do růžova, červena, fialova a bíla.

 

Jak se tam dostat: zastávka Nezu (linka Chiyoda) nebo zastávka Todaimae (linka Nanboku)

 

8) Chrám Toyokawa Inari Betsuin – se sochami lišek

Malý, zato jeden z nejzvláštnějších chrámů s mystickou atmosféru v Tokiu, je Toyokawa Inari Betsuin ve čtvrti Akasaka. Buddhistický chrám obklopují spolu s červeno-bílými vlajkami a lampiony především stovky soch lišek různých velikostí s červenými bryndáky. Lišky zvané katsune jsou tradiční poslové Inari – šintoistického božstva rýže a střeží chrám před zlem.

 

Jak se tam dostat: zastávka Akasaka-mitsuke, exit B (linky Ginza a Marunouchi) nebo zastávka Nagatacho, exit 7 (linky Yurakucho, Hanzomon a Nagatacho)

 

9) “Kočičí” chrám Gotokuji

chrám Gotokuji, kočka maneki-neko, Japonsko

Buddhistický chrám Gotokuji je údajně místem zrození maneki-neko – keramické sošky bílé kočky, která je japonským symbolem štěstí a bohatství. Často ji můžete vidět ve výlohách obchodů nebo restaurací po celém Japonsku. Může se zdát, že na zákazníky mává, ve skutečnosti je však svou tlapkou láká k jejich návštěvě. Chrám Gotokuji dnes obklopuje prý více než 10 000 keramických soch a sošek této kočičky.

Legenda o zrození maneki-neko sahá do 17. století, kdy významný pán zrovna projížděl kolem chrámu během zuřivé bouřky. Zatímco se snažil schovat pod velkým stromem, uviděl u brány chrámu kočku, jak ho tlapkou láká k sobě. Zvědavě se ke kočičce vydal, když vtom do stromu za ním udeřil blesk. Lord nemohl uvěřit štěstí, které mu kočka přinesla. Vděčný, že mu zachránila život, nechal na její počest rozpadající se chrám přestavět.

 

Jak se tam dostat: Za “kočičím” chrámem už byste si museli udělat výlet trošku dál od centrálního Tokia, do části Setagaya. Nejjednodušší varianta je jet na zastávku Gotokuji (linka Odakyu), odkud je to 10 minut pěšky.

 


Vyhlídky


 

10) Metropolitan Government Building, Shinjuku

Metropolitan Government Building, vyhlídka zadarmo, Tokio

Vyprdněte se na předraženou vyhlídku z Tokyo Skytree. Metropolitan Government Building na Shinjuku ze svýho 45. patra ve výšce 202 metrů nabízí o nic míň úchvatnější panorama na celý Tokio, a to úplně zadarmo. A když se vydaří počasí, je odtud vidět až na sopku Mt Fuji. Více info na webu MGB.

 

Jak se tam dostat: Nejbližší zastávka Tochomae (linka Oedo). Krátkou procházkou sem ale dojdete i ze zastávky Shinjuku, západní exit.

 

11) Vyhlídka na chrám Sensoji

vyhlídka, chrám Sensoji, Asakusa, Japonsko

Pohled z vrchu na chrám Sensoji, turistickou zajímavost Tokia numero uno, nabízí kulturní turistický informace ve čtvrti Asakusa. Budova informačního centra leží přes silnici hned naproti bráně Kaminarimon. Pak už jen vyběhněte po schodech nebo se svezte výtahem do posledního patra a tam už najdete otevřenou vyhlídku. Pokud byste se chtěli kochat dýl, je tu i malá kavárna.

 

Jak se tam dostat: zastávka metra Monzen-Nakacho (linky Tozai a Toei Oedo)

 

12) Vyhlídka na Tokyo Skytree a okolí

Nejsem doma travel blog

Zatímco vstup na Tokyo Skytree stojí hodně peněz, obchodní dům Tokyo Solamachi, který stojí v těsný blízkosti věže, taky nabízí uspokojivou vyhlídku. Stačí, když vyjedete výtahem do 30. patra, a hned se vám otevře výhled na konstrukci samotného symbolu města a jeho okolí. V dálce můžete dokonce zahlédnout i druhou tokijskou věž – Tokyo Tower.


Jak se tam dostat: Zastávka Oshiage (linka Asakusa) je hned před vchodem do obchoďáku Tokyo Solamachi.

 


Parky a zahrady


 

13) Ueno Park

Ueno park, Tokio

Rozlehlý park Ueno na severu Tokia je nejstarším veřejným parkem v Japonsku (1873). Nachází se v něm hned několik chrámů a svatyň, 6 významných muzeí, zoologická zahrada, největší koncentrace umělců ve městě a na 1000 sakur (japonských třešní).

Na “ostrově” uprostřed lotosového jezera se vyjímá buddhistický chrám Shinobazu-no-ike Bentendo. O kus vedle se mezi stromy schovává šintoistická svatyně Hanazono Inari, ke které vede krátký tunel z červených bran torii. Dalšími zajímavostmi je svatyně Ueno Toshogu s pěti patrovou pagodou Kan’ei-ji.

 

Něco navíc: Jestli jste fanoušky muzeí umění a historie, tak v Ueno parku budete ve svým živlu. Právě tady se nachází Národní muzeum v Tokiu, Národní muzeum západního umění, Národní přírodovědecké muzeum, Muzeum současného umění v Tokiu (ZDARMA), Královské muzeum Ueno a muzeum Šitamači.

Součástí parku Ueno je taky první japonská zoologická zahrada, která jako jedna z mála na světě má pandu. Vstup do ZOO pro dospělého je 600 YEN (cca necelých 100 Kč).

 

Jak se tam dostat: Zastávka Ueno (linky Yamanote, Ginza a Hibiya).

 

14) Meguro Sky Garden

Meguro Sky Garden

“Nebeská” zahrada představuje 400 metrů dlouhou zelenou plochu, která se line v kruzích až na vrchol betonové budovy. Jako odměna za zdolání se vám otevře milý výhled na město. Návštěvu Meguro Sky Garden můžete spojit s procházkou podél kanálu Meguro (v dubnu obrůstá rozkvetlými sakurami).

 

Jak se tam dostat: nejbližší zastávka Ikeji-ohashi (vlaková linka Den-en-toshi). Případně 15 minut od zastávky Naka-meguro (linka Hibiya).

 

15) Zahrada Mejiro

zahrada Mejiro, Tokio zadarmo

Malinkatá, zato jediná tradiční japonská zahrádka, která má vstup zadarmo. Nejlepší doba na návštěvu je na podzim, kdy jsou tak zbarvené stromy osvětlený barevnými světly a otevírací doba je až dlouho do večera.

 

Jak se tam dostat: nejbližší zastávka Mejiro (linka Yamanote)

 

16) Park Hibiya – první park v Japonsku v západním stylu

Hibiya Tokio

Na náměstí, kde původně za vlády Meiji (1868–1912) probíhaly vojenské přehlídky, se roku 1903 otevřel první park v Japonsku v západním stylu. Hibiya zůstává jediným takovýmto parkem ve středním Tokiu a leží co by kamenem dohodil od Císařského paláce obklopen vládními budovami.

Park Hibiya je protkaný jezírky, fontánami, nespočtem květin a stromů, mezi kterými jsou i na jaře rozkvétající sakury. Na podzim tu zase hrají v červených a zlatých barvách javory a jinany.

 

Jak se tam dostat: nejbližší zastávka Hibiya (linka Hibiya).

 

17) Historický park Daiba

Než na jihu Tokia vznikla čtvrť Odaiba, bylo tu 6 ostrovních pevností, které chránily hlavní město před případnými útoky z moře. “Daiba” v japonštině odkazuje na dělostřelecké baterie na ostrovech. Jedna z těchto pevností Dai-San Daiba neboli Baterie š. 3 byla v roce 1928 přeměněná na Metropolitní park Daiba. Park obklopují 5-7 metrů vysoké obranné zdi a dodnes jsou tu patrné pozůstatky skladu munice a výbušnin nebo kasáren.

Na ostrově Odaiba je spoustu dalších zajímavostí. Víc o nich a historii ostrova v bodě č. 29.

 

Jak se tam dostat: nejbližší zastávka Odaiba-kaihinkoen (linka Yurikamome) a potom procházkou přes pláž Odaiba – jednu ze dvou jediných pláží Tokia.

 

18) Todoroki Ravine Park

Jediný údolí v Tokiu lemuje říčku Yazawa v jinak hustě osídlené čtvrti Setagaya na úplném okraji města. Skrz údolí vede 1,2 km dlouhá stezka, podél který spatříte vodopády, bambusový háj, zahrady a červené mostíky. Cesta vás taky zavede do svatyň, čajoven nebo do starověkého chrámu Todoroki Fudoson s vyhlídkami na údolí.

 

Jak se tam dostat: krátkou procházkou od zastávky Todoroki (linka Oimachi).

 


Čtvrti a ulice


 

19) Křižovatka Scramble Shibuya

křižovatka Scramble Shibuya Crossing, Tokio, Japonsko

Scramble Shibuya je nejrušnější křižovatka na světě. Svoji přezdívku “scramble” (shon) nedostala omylem. Ve špičce přes ni přejde až 2500 lidí najednou každý 2 minuty. Chodci si to krosí skrz dav hlava nehlava ze všech směrů, zatímco senzace chtiví turisti šplhají kolem po všem možným, aby měli co nejlepší fotku. Křižovatku ozařují obří televizory a tisíce neonových světel, díky kterým je vystaráno, že to tu všechno svítí, bliká a dělá rámus celý den a celou noc.

Křižovatka Scramble Shibuya se objevila i v několika filmech. Mohli jste ji rozpoznat například v Rychle a zběsile: Tokyo Drift, Ztraceno v překladu nebo Resident Evil: Afterlife.

Přejít křižovatku je zážitek sám o sobě, ale ještě zajímavější je ten mumraj pozorovat ze shora. Kolem křižovatky je hned několik míst s výhledem na křižovatku z vrchu:

 

Starbucks Coffee

Starbucks ve 2. patře obchodního domu Tsutaya není útulnou kavárnou k posezení ani náhodou. Naopak. Tenhle Starbucks je jeden z nejvytíženějších na světě a mačkáte se tu s hromadou dalších turistů. Ale na vyhlídku na křižovatku to stačí.

 

Aktualizace: Starbucks nad křižovatkou Scramble Shibuya je kvůli rekonstrukci budovy dočasně uzavřen. Znovu otevření je naplánováno na 25. dubna 2024.

 

Rooftop Deck obchoďáku Magnet

O dost lepší vyhlídku nabízí ze střechy obchodní dům Magnet. Jedinou podmínkou vstupu je, že si musíte koupit drink (nealko 550 yen, alko 880 yen). Křižovatku uvidíte z vyšší perspektivy a není tu narváno.

 

Obchoďák Shibuya Hikarie

Ještě vyšší vyhlídku na křižovatku a její okolí čtvrti Shibuya má obchoďák Shibuya Hikarie ze svého Sky Lobby v 11. patře. Ano, pořád zadarmo.

 

Jak se tam dostat: zastávka Shibuya (linky Yamanote, Saikyo, Shonan-Shinjuku, Ginza, Hanzomon, Toyoko, Den-en-toshi), Hachikō exit no. 8

 

20) Kabukicho, Shinjuku – neonová koupel

Kabukicho, Shinjuku, Tokio, Japonsko

Shinjuku je nejlidnatější čtvrť, zábavní, obchodní a administrativní centrum Tokia. Vzrůšo začíná, už při příjezdu na zastávku. Shinjuku je totiž nejvytíženější vlaková stanice na světě. Každý den přepraví 3,6 milionů cestujících! Nádraží rozděluje čtvrť Shinjuku na dva naprosto rozdílný světy.

Nad západní – elegantní – stranou Shinjuku se tyčí mrakodrapy s několika nejvyššími budovami Tokia. Mezi nimi je i Metropolitan Government Building, ze které zdarma parádní výhled na celé Tokio (víc o tom v bodě 10).

Na druhý straně stanice Shinjuku leží Kabukicho. Čtvrť pojmenovaná podle divadla kabuki, jehož stavba nikdy nebyla zrealizovaná, je největší a nejdivočejší čtvrť červených luceren v Japonsku. Každý večer se mění v místo s nekonečnými možnostmi zábavy prozářený tisíci neony. Je tu nasázeno nespočet izakáj, barů, nočních klubů, karaoke salonů, pachinko heren, hodinových hotelů a nabídek sexuálních služeb. Je úplně jedno, jaká denní nebo noční hodina je. Tady to žije pořád! Hlavně nemrkat, aby vám něco neuniklo.

 

Godzilla Street

“Centrálou” Kabukicho je Godzilla Street (oficiálně Central Road) – ulice, na kterou ze střechy kina shlíží hlava Godzilly. Každou celou hodinu mezi 12:00 a 20:00 se Godzilla probouzí k životu. Za řevu, který se line z repráků celou ulicí, “chrlí” oheň.

 

Omoide Yokocho

Ještě doporučuju Omoide Yokocho s rozkošnou přezdívkou Piss Alley (pochcaná ulička). Tím se ale nenechte odradit. Úzká ulička ověšená lampiony hned u stanice Shinjuku překypuje jídelnami a bary tak malinkatými, že se tam musíte doslova vmáčknout. 

 

Jak se tam dostat: zastávka Shinjuku (linky Shinjuku, Oedo, Marunouchi, Yamanote, Chuo, Chuo-Sobu, Saikyo, Shonan-Shonjuku, Keio a Odakyu Odawara)

 

21) Golden Gai, Shinjuku

Golden Gai, Shinjuku, Tokio, Japonsko

Specifická část čtvrti Kabukicho na Shinjuku je Golden Gai. Velmi maličká avšak atmosférická noční čtvrť o šesti uličkách, kam se vměstnalo přes 200 miniaturních barů a hospůdek. Bary jsou tak malinké, že se tam vejde opravdu jen pár zákazníků (klidně i jen 5). Bohužel do spousty z nich se dnes už platí vstupné ještě než si vůbec objednáte. Uličky Golden Gai však stojí za to si projít i jen tak bez zavítání do barů.

 

Jak se tam dostat: Golden Gai leží hned vedle Kabukicho. Ještě o něco blíž než zastávka Shinjuku, je zastávka metra Shinjuku-sanchome (linky Shinjuku, Marunouchi a Fukutoshin).

 

22) Historická čtvrť Yanaka

Yanaka Ginza, old Tokio

Yanaka je historickou čtvrtí s tradičními japonskými domy, která se jako zázrakem vyhnula bombardování Tokia za druhé světové války, ničivým zemětřesením i moderním přestavbám na přelomu 20. a 21. století. Zůstává tak jedním z mála míst, kde člověk může ještě zažít atmosféru starobylého Tokia. Čtvrť protíná nákupní ulice Yanaka Ginza s více než 80 obchody, tradičními izakájami i saké bary. 

V Yanace se rozprostírá největší hřbitov v Japonsku s více než 7 000 hroby. Uprostřed Yanackého hřbitova leží chrám Tennoji s velkou bronzovou sochou Buddhy.

 

Jak se tam dostat: nejstrategičtější je zastávka Nippori (linka Yamanote), odkud je to kousek jak do ulice Yanaka Ginza, tak na Yanacký hřbitov.

 

23) Elektro-čtvrť Akihabara

Akihabara, Tokio, Japonsko

Akihabara, pro místní zkráceně Akiba, je barevná a rušná čtvrť obsypaná stovkami velkými či menšími obchody s elektronikou všeho druhu. V posledních desetiletích se Akihabara stala oblíbeným místem otaku. Skalní fanoušci japonského anime a manga míří do desítek obchodů se sběratelskými předměty, které vyplňují mezery mezi obchoďáky s elektronikou. Další specialitkou čtvrti Akihabara jsou maid cafes – kavárny, kde vás obsluhují slečny, které jsou oblečené a chovají se k vám jako hospodyně (služky).

 

Jak se tam dostat: zastávka Akihabara (linky Yamanote, Keihin-Tohoku, Sobu a Hibiya)

 

24) Takeshita, Harajuku – nejvíc crazy ulice

Takeshita street, Harajuku, Tokio

Harajuku je čtvrť jako žádná jiná. Je tak crazy, že se to slovy ani vyjádřit nedá. Až to tu navštívíte, budete chápat, co tím myslím. Tepnou Harajuku je 350 metrů dlouhá, barevná a vždy přelidněná ulice Takeshita-dori. Spolu s jejími postranními ulicemi ji lemují butiky s módou toho nejdivočejšího stylu a krámky s roztodivnými kulinářskými zážitky. Můžete ochutnat přeslazené palačinky, duhové sladkosti nebo cukrovou vatu větší než vaše hlava.

Co v Harajuku není obchod s hadrama nebo žrádlem, tak je na tuty zvířecí kavárna. Můžete se do nich přijít pomazlit nejen s pejsky šiba-inu, ale třeba i s ježky, sovami, mikroprasátky nebo vydrami.

 

Jak se tam dostat: zastávka Hrajuku (linka Yamanote)

 


Muzea a galerie


 

25) Tokyo Gallery +  BTAP

Volně přístupná Tokijská galerie ve čtvrti Ginza je první galerií současného umění v Tokiu založená v roce 1950. Najdete tu současnou tvorbu umělců z Koreji, Číny, Japonska ale i obrazy západních umělců. Více info na webovkách galerie.

 

Jak se tam dostat: Nejbližší zastávka Shimbashi (linky Yamanote, Tokaido Main, Yokosuka, Keihin-Tohoku, Ginza, Asakusa a Yurikamome)

 

26) Ginza Graphic Gallery

Grafická galerie Ginza neboli zkráceně GGG je jediná z nespočtu galerií v tokijské čtvrti Ginza, která se zaměřuje na grafický design. Během 30 let od svého vzniku (r. 1986) se zde konalo na 380 výstav tohoto stylu. Dnes galerie organizuje během roku kolem 8 exhibicí. Více info na webovkách GGG.

 

Jak se tam dostat: Nejbližší zastávka Ginza (linky Ginza, Hibiya a Marunouchi).

 

27) Muzeum sumo

Malilinkatý muzeum sídlí uvnitř sumo arény Ryogoku Kokugikan v sumo čtvrti Ryogoku. Muzeum ukazuje vznik, historii a kulturu, která se skrývá za tímto japonským sportem. Více info na webovkách muzea.

Výjimka: Vstupné do muzea se platí, když v aréně zrovna probíhají turnaje zápasů v sumo.

 

Jak se tam dostat: Nejbližší zastávka Ryogoku (linky JR Chuo-Sobu a Toei-Oedo)

 


Další zajímavosti


 

28) Ostrov Odaiba

Fuji TV, Odaiba, Tokio

Uměle vytvořený ostrov Odaiba je jedna velká zajímavost sama o sobě. Původně tu nechal šógunát Tokugawa postavit 6 pevností, které měly chránit hlavní město (tehdy ještě s názvem Edo) před útoky z moře. O století později se ostrovy spojily masivními skládkami a v roce 1980 se rozjel obrovský projekt s vidinou přeměnit ostrov ve futuristickou čtvrť. I přesto, že v 90. letech kvůli hospodářské krizi hrozilo, že to tu zůstane opuštěné, se nakonec podařilo z Odaiby udělat zábavní čtvrť s celou řadou atrakcí:

  • Duhový most

Svoji přezdívku (oficiální název je Tokyo Bay Connector Bridge) si získal díky tomu, že je v prosinci osvětlený v duhových barvách. Nejlepší  výhled na Duhový most je z Odaiba Seaside Park.

 

  • Socha Svobody

Socha ve velikosti asi 1/7 originálu tu byla postavená v roce 1998 k uctění vztahů mezi Japonskem a Francií.

 

  • Futuristická budova Fuji TV

Některé její části včetně vyhlídky jsou přístupné veřejnosti, vstupné 550 YEN.

 

  • Park Daiba (víc o něm v bodě 17)
  • Pláž Odaiba – jedna ze dvou pláží v Tokio (nesmí se zde ale koupat)

 

  • Robot The Unicorn Gundam

Robot je skoro 20 metrovou replikou z anime Mobile Suit Gundam Unicorn. Několikrát za den přechází robot do destruktivního módu (rozuměj růžově bliká). Show probíhá v 11:00, 13:00, 15:00 a 17:00. Večer pak od 19:30 do 21:30 dokonce každých 30 minut.

 

  • Ruské kolo Daikanransha

S výškou 115 metrů je jedním z největších ruských kol na světě (konkrétně 12.)

 

  • Tokyo Big Sight

Největší mezinárodní kongresové a výstavní centrum v Japonsku. Konferenční věž budovy obložená sklem a titanem vypadá jako 4 obrácené pyramidy stojící na velkých podpěrách.

 

Jak se tam dostat: Na Odaibu vede linka Yurikamome, která je prvním tokijských plně automatizovaným vlakem. Centrální zastávkou ostrova je Daiba v blízkosti budovy Fuji TV, sochy Svobody a Gundama.

 

29) Obří Ghibli hodiny

Tyhle vyšinuté hodiny u Nitelle TV Tower vypadají jako kdyby vypadly do reality ze světa anime. Navrhl je Hayao Miyazaki, režisér a spoluzakladatel studia Ghibli. I když nikdy nepotvrdil, že by se k jejich tvorbě inspiroval svým filmem Zámek v oblacích (Howl’s Moving Castle, 2004), tu podobu a stejný steampunkový styl nezapře. Hodiny mají opravdu obří rozměry; tvoří je 28 tun mědi a oceli, jsou 18 metrů široké a do výšky sahají do 3. patra budovy.

Hodiny několikrát denně ožívají; začne hrát hudba a všechny postavičky a další udělátka se rozhýbou, roztočí, rozcinkají a rozvrní. Tahle mechanická show běží od pondělí do pátku ve 12:00, 15:00, 18:00 a 20:00. O sobotách a nedělích ještě navíc v 10:00 h. Hodiny se ale začínají pomalu hýbat už 4 minuty před začátkem show!

 

Jak se tam dostat: Nejbližší zastávka Shiodome (linka Oedo a Yurikamome)

 

30) Tokyo Anime Center

Milovníkům anime udělá radost Tokyo Anime Center s exhibicemi z japonských anime, manga a her, z nichž velká většina jsou zadarmo. Informace o jednotlivých akcích a výstavách a jejich termínu konání najdete na webovkách Anime Centra. Jen je často potřeba si kvůli omezené kapacitě rezervovat lístek dopředu.

 

Jak se tam dostat: Tokyo Anime Center sídlí v budově DNP Plaza Shibuya, cca 4 minuty chůze od zastávky Shibuya (linky Yamanote, Saikyo a Shonan-Shinjuku).

 


Festivaly


 

31) V létě: Hanabi – festivaly ohňostrojů

Pokud se chystáte do Tokia v létě, je dost velká pravděpodobnost, že chytíte alespoň jeden z tamních ohňostrojových festivalů. Od července do září lze spatřit více než 10 světelných show po celém Tokiu.

Přehled všech ohňostrojových festivalů najdete tady.

Tím největším frajerem mezi ohňostroji je ale Sumidagawa Fireworks Festival. Koná se pravidelně ke konci července nad řekou Sumida ve čtvrti Asakusa, trvá celých 90 minut a vypálí se při něm až na 20 000 (!) rachejtlí.

O Sumidagawa festivalu najdete více info tady.

 

32) V zimě: Winter Illuminations – světelné instalace

winter illuminations, Tokio

Pokud jste v Tokiu naopak v zimě (od listopadu do února), nenechte si ujít světelný instalace a show. Budovy, parky a zahrady čtvrti Shinjuku, Roppongi, Midtown, Ginza, Odaiba a další se v tomhle období rozsvěcují v záři milionů světel.

Všechna místa se světelnými exhibicemi v Tokiu včetně termínů konání najdete tady.

 

 

Víš o nějakých dalších místech v Tokiu, která jsou úplně zadarmo a stojí za to vidět? Poděl se o ně do komentářů. 😉

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *