kolik stojí Tokio
Japonsko

Kolik mě stál měsíc života v Tokiu

Po tom, co jsem v Japonsku strávila 3 měsíce, se nejčastěji potýkám s otázkou, jak moc je to v Japonsku drahý. Vybrala jsem proto jeden konkrétní měsíc (březen 2023), který jsem strávila čistě jen v Tokiu a rozhodla se s vámi sdílet konkrétní částky, na kolik mě život v hlavním městě Japonska vyšel. Než upadnete do mdlob, na konci sdílím i tipy, jak VY tolik utratit nemusíte.

 

Cestopis o mých malých japonských dobrodružstvích sdílím tady: Gaijin v Japonsku

 

Kolik to stálo mě

Dvě věci, který byste měli o mým tripu vědět, než vás budou vomejvat, jak je to v Tokiu drahý.

  1. Rovnou říkám, že jsem si to jela do Japonska užít a vůůůbec jsem nešetřila.
  2. Jela jsem tam primárně tančit. (Jak jsem protančila 3 měsíce v Japonsku.)

 

Ubytování

Nájem ve sdíleném bytě: 9 647 Kč

 

Bydlela jsem ve velkým útulným bytě se vším, co je k životu třeba – wifi, kuchyně s rýžovarem, balkón, japonský přízemní stoly s vyhřívanou dekou, futony na spaní, televizi, kde v jednom kuse běžely divný japonský show. Akorát záchody neměly vyhřívaná prkýnka a všechny ty čudlíky se supr funkcema, to nám tam lehce chybělo. Na bytě nás bydlelo 12 ženských, z toho půlka byly Japonky, druhá půlka ze zbytku světa (Korea, Německo, USA, Čína, Francie). Ložnici jsme sdílely ve třech. Možná to číslo může znít pro někoho hrozně, ale všichni přes den furt někde byly, takže s některými spolubydlícími jsem se ani nepotkávala. Bydlela jsem v Taito City, 2 minuty chůze od JR zastávky, odkud jsem byla za 20 minut všude, kde jsem potřebovala včetně čtvrtí Shinjuku, Shibuya nebo Asakusa.

 

Doprava po Tokiu

Metro: 2 351 Kč

 

V Tokiu se platí za KAŽDOU jízdu, ať už metrem, busem nebo tramvají. Jízdný se pohybuje od 28 Kč do 52 Kč podle ujeté vzdálenosti. I když jsem bydlela ve snadno dostupný čtvrti a často chodila pěšky, vycházelo mě jízdný někdy i cca 132 Kč za den.

 

Jídlo a chlast

Potraviny, kavárny, hospody, kalby: 14 343 Kč

 

Bohužel tyhle dvě položky se mi těžko oddělují. Ceny za jídlo jsou v Japonsku obecně podle mě v pohodě. Potraviny v supermarketu nestojí víc než v Česku, a když se jdete najíst do bistra, tác plný jídla stojí 90 – 120 Kč.

Problém nastává jakmile si v Japonsku najdete kamarády. Večeře se totiž sdílí a zapíjí množstvím piva a utracená částka se pak rozdělí rovným dílem mezi všechny hodující. Když chodíte na takovou večeři 4 – 5x do týdne a vaši kamarádi toho HODNĚ vypijí, zaplatíte 300 – 400 Kč za večer, i přesto, že vy sami celý večer cumláte jedno pivko.

Ještě nutno podotknout, že v částce jsou zahrnutý i čajíčky a dortíčky v kavárnách, kam jsem chodila často pracovat nebo se učit.

 

Památky a muzea

Vstupy do zajímavostí: 680 Kč

 

Já osobně moc na muzea nejsem a radši vyhledávám zajímavější způsoby, jak poznat místní kulturu (ano, třeba popíjení s místníma). Nenechla jsem si ale ujít Digital Art Museum (550 Kč) a navštívila jsem dvě japonský zahrady (130 Kč).

 

Tanec

Taneční lekce, sessions, jóga: 4 412 Kč

Startovný na battlech: 1 337 Kč

 

Ten hlavní důvod proč jsem jela do Japonska byl tanec. V Japonsku jsou totiž jedni z nejlepších tanečníků toho stylu, který tančím (jmenuje se to popping). A to bylo něco, na čem jsem nehodlala šetřit ani korunu. Zařídila jsem si neomezenou permanentku do tanečního studia, chodila na lekce a workshopy do dalších tanečních škol, obcházela sessions a skoro každý víkend byla na soutěžích. A bohužel tancování není v Japonsku levná záležitost.

 

Ostatní

Další útrata: 450 Kč

 

Částka zahrnuje praní prádla, nákupy v drogerce a výběry z bankomatů. Ať to máme komplet.

 

čtvrť Shinjuku v Tokiu

 

Takže kolik mě to stálo celkem?

 

Měsíc života v Tokiu celkem: 33 220 Kč

 

Zdá se ti to hodně? Mě taky. Vemte si ze mě příklad, jak se to dělat NEMÁ a pojďme si ukázat, na čem můžete při tripu do Tokia úplně v klídku ušetřit VY.

 

Na čem můžete v Tokiu oproti mně ušetřit vy 

ANEB Jak to nedělat jako já

 

Nechoďte na večeře a nechlastejte s kamarády každý večer

Jsem přesvědčená o tom, že částka za jídlo a pití by mohla být o polovinu nižší. Jak jsem už zmínila – jídlo v Japonsku není tolik drahý. Pokud máte možnost (a chuť), vařte si na ubytku. Na obědy si zajděte do bistra. Na večeři vyrazte do izakaji (japonský hospody) a nesdílejte ji s bandou chlastajících kamarádů. Nechoďte pracovat do kavárny. Nekupujte si každý den dobrůtky v pekárně. A budete dobrý.

 

TIP NAVÍC: Japonský izakaji často nabízejí nomihoudai-tabehoudai, což je nejen all-you-can-eat, ale i all-you-can-drink dohromady, a to často do 500 Kč na osobu.

 

Dá se oproti mně ušetřit: 5 000 – 7 000 Kč

 

Doprava

V Tokiu žádná permanentka na dopravu na způsob naší Lítačky nefunguje. Takže pokud plánujete v Tokiu zůstávat dlouhodobě, jiná varianta, než platit za každou jízdu bohužel není. Možná mě jedině napadá koupit si kolo.

Pokud se ale v Tokiu plánujete zdržet jen pár dní, zvažte, jestli by se vám nevyplatila neomezená jízdenka na 24, 32 nebo 72 hodin (127 Kč – 238 Kč).

 

Navštivte památky, který jsou zadarmo

Jasně, chápu, že Národní muzeum je potřeba vidět. Nebo že tokijský Disneyland potřebujete zažít. A do toho Ghibli muzea se taky těšíte. V Tokiu je ale pořád hrozně moc míst, která se dají navštívit úplně zadarmo – sepsala jsem jich pro vás rovnou 30+2.

 

Neobcházejte taneční lekce a soutěže

Absolutně zcestná položka pro netanečníky. Vynechte veškerý tancování a hned máte oproti mně skoro 6 000 Kč k dobru.

 

Dá se oproti mně ušetřit: 5 749 Kč

 

Tip k letenkám

Pokud vám nevadí si trošku popojet nebo si výlet do Japonska obohatit o návštěvu dalších evropských měst, bývají letenky do Tokia někdy výrazně levnější z Budapešti nebo Vídně (ano, i s vlakovou nebo autobusovou jízdenkou).

 

čtvrť Shinjuku v Tokiu

 

Kolik teda měsíc v Tokiu může stát vás

Troufám si říct, že měsíc v Tokiu by mohl normálního smrtelníka vyjít o 10 000 – 13 000 Kč míň, než kolik jsem tam nechala já (když nepočítáme letenky). Za předpokladu, že nebudete tančit a kalit několikrát do týdne s přáteli.

Na druhou stranu je možný, že preferujete soukromí a tím pádem cena za ubytování zase může být dvojnásobná. Nebo naopak možná budete mít štěstí na Couchsurfing a za ubytko neutratíte ani korunu. A třeba hrozně nutně potřebujete vidět všechny muzea a památky nebo jít do Disneylandu.

Moje osobní výdaje proto berte hodně s rezervou, až budete plánovat svůj vlastní trip po Tokiu. 😉 Každý holt cestuje jinak a má úplně jiný preference. Ta různorodost a neomezený možnosti jsou na cestování to krásný.

 

Byl jsi taky v Tokiu? Máš osvědčený tipy, na čem se dá ušetřit? Poděl se o ně do komentářů. 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *