30+ způsobů, jak se učím norsky
Můj druhý cizí jazyk je norština. Ano, ano. Ten jazyk tý země tam na severu, který zní jako když vás viking honí sekerou. Proč si to dělám, jsem se svěřila v tomhle článku. Vím ale, že v tom nejsem sama a že takových exotů je nás tam venku víc. Zdaleka ještě nemluvím plynně, abych dávala ultimátní rady, jak norštinu zaručeně pokořit. Pamatuju si ale, jak bylo těžký začít. Vůbec najít způsob, jak a kde se takový netradiční jazyk učit. Proto bych se s vámi ráda podělila o zdroje a způsoby, který mě osobně baví a fungují na učení norštiny nejvíc.
Než se do toho pustíme, mám pro vás jednu blbou zprávu. Bez angličtiny to nepůjde. Nějaký český zdroje na učení se norštiny sice existují, ale je jich fakt málo. Beklager (to jakože sorry). Na druhou stranu pozitivní je, že velká část zdrojů je zadarmo.
Učebnice norštiny
Troufám si říct, že jsem měla v ruce skoro všechny učebnice, který vyšly a za mě jsou nejlepší tyhle tři:
1) Norština pro samouky
Ze všech těch málo učebnic norštiny, který v Česku vyšly, je Norština pro samouky za mě nejucelenější a nejpřehlednější. Obsahuje vysvětlení gramatiky, texty, zásobu slovíček a hodně doplňovacích i poslechových cvičení.
2) Norský svět
Nedávno vydaná (rok 2022) a moc krásně zpracovaná učebnice norštiny Norský svět, a to dokonce v češtině. I když knížka není moc obsáhlá, na přehled úplných základů to stačí. Knížka je navíc doplněná o norský reálie. To cením.
3) På vei
Obsáhlá učebnice se cvičebnicí På vei, ve který je přehled snad veškerý gramatiky, kterou do začátku potřebujeme. Problém pro začátečníky ale může být, že je jenom v norštině.
Aplikace
Aplikací na učení norštiny existuje kupodivu hodně. Taky jsem jich hodně vyzkoušela. A věrná jsem zůstala těmto 3+1 aplikacím.
4) Duolingo
Duolingo je za mě jednoznačně nejlepší aplikace na procvičování norštiny. Učí jazyk v souvislostech, je interaktivní, nutí člověka překládat celý věty a nechybí poslech, mluvení, ani opakování slovíček.
5) Babbel
Kdybyste mě nutili, ať vám dám tip ještě na jednu mobilní aplikaci, byla by to Babbel. Taky dobře zpracovaná aplikace, která jazyk učí formou doplňovacích a poslechových cvičení.
6) LingQ
Mobilní i webová aplikace LingQ učí jazyky (samozřejmě nechybí ani norština) formou poslechu a čtení zárovň za pomoci minipříběhů. Osobně si myslím, že pro začátečníky může být LingQ trochu zmatečný, proto doporučuju spíš pokročilejším norštinářům.
7) Duo Cards – na opakování slovíček
Aplikací na opakování slovíček systémem SRS (Spaced Repetition System) existuje několik. Funguje to tak, že z jedný strany kartičky se vám ukáže slovíčko, vy si řeknete překlad, kartička se otočí a vy vidíte, jestli si slovo pamatujete správně. Slovíčka se po dávkách vrací tak dlouho, dokud si je nevryjete do dlouhodobé paměti.
Mě osobně nejvíc vyhovuje mobilní aplikace DuoCards, která je uživatelsky velmi přívětivá a intuitivní. Sady nových slovíček najdete přímo v aplikaci, plus nabízí i krátký články v norštině podle úrovně. Přes tenhle odkaz budeš mít ty i já premium verzi appky na měsíc zdarma.
Alternativou k DuoCards může být populární Anki nebo BrainScape.
Online kurz
8) Online kurz Norwegian Community
Norský týpek má na webu Norwegian Community online kurzy norštiny úrovně A0 a 100 nejběžnějších norských slov úplně zadarmo. Pokud jste úplný začátečník, byla by škoda to nevyužít.
Youtube kanály
9) Norwegian Teacher – Karin
Norka Karin na skoro 400 videích učí pomalu, názorně a velmi jednoduše norská slovíčka a užitečný fráze. Byla jedna z prvních, proto jsou některá videa už opravdu hodně stará. Pořád je to ale skvost mezi norsky-učícími youtubery.
10) Speak Norsk
Dvě norské lektorky na kanálu Speak Norsk vysvětlují velmi – velmi – dobře norskou gramatiku.
11) Simple Norwegian
Výborný na poslech norštiny v praxi. Na tomhle kanálu dělají rozhovory s Nory ze všech koutů Norska na ulici a probírají s nimi, co si myslí o Norech a norský kultuře, ale i o ostatních národnostech. K videím běží titulky v bokmål, v dialektu, kterým mluví zpovídaný člověk, plus v angličtině. Perfekt.
12) Norwegian Jo
Sympatická holčina Norwegian Jo učí norštinu vtipnou a nenásilnou formou.
Instagramové účty
13) Speak Norsk
Ty samý kočandy, co už jsem zmínila mezi Youtube kanály. I jejich Instagram profil zásobují každý den nejvíc užitečnými videi.
14) Norwegian Community
Sympaťák už ze zmíněného online kurzu (bod č. 8) se i na Instagramu stará o denní rychlodávku výrazů a frází v norštině.
15) Nordic.tale
Týpek na profilu Nordic.tale říká vybraná slova pro srovnání ve všech severských jazycích. Jednoduchý, ale zajímavý.
16) Inlearn.no
Paní z Norska si na profilu Inlearn.no dělá prču z Norů a norský mentality.
17) Norwegian lessons
Za sofistikovaným názvem Norwegian lessons se skrývá slušná zásobička memes a jiných fórů v norštině.
Podcasty v norštině
Uff, na Spotify a Soundcloudu jich existuje mega moc. Vybrala jsem ty, který mě osobně baví nejvíc a přijdou mi pro začátečníky nejužitečnější.
18) Norsk for beginners
Podcast Norsk for beginners je pro totální začátečníky. Týpek mluví o norských reáliích, a to nejdřív hodně pomalu norsky, pak anglicky a pak znovu norsky, tentokrát rychle. A jako mega bonus jsou všechny texty podcastů přepsaný na webu.
19) Lær norsk nå!
Podcast toho samýho týpka, ale v Lær norsk nå! tentokrát mluví jen norsky přirozeným tempem na všemožná témata. Od historie Evropy, přes životní prostředí, depresi, radioaktivitu, sport, vládu, rozhovory, až po norský vánoční tradice. Výběr je široký.
20) Norskpodden
Norskpodden je moc užitečný podcast od norský jazykový školy Lingu, kde vysvětlují norskou gramatiku a dávají tipy, jak se zlepšit v norštině. Nejdřív téma krátce představí v angličtině a pak už frčí norsky.
21) Aplikace NRK radio
Norská appka s nepřeberným množstvím podcastů na všechna možná témata. Za sebe můžu doporučit naprosto krásně zpracovaný podcast Historiske kjendiser o zajímavých osobnostech z historie.
Norské filmy a seriály
22) Sledování norských filmů a seriálů v originále
Možná se budete divit (já se divím pořád), ale norských seriálů a filmů existuje víc než dost. Radka na blogu Realcamplife sepsala obsáhlý přehled.
Mezi moje osobně nejoblíbenější norský seriály patří: Ragnarok, Skam nebo Okkupert. V Norsku se těšil velký oblíbenosti seriál Lillyhammer. Čučet na ně online v originále s anglickými titulky můžete např. na The Flixer. Nemáte zač.
Čtení v norštině
23) Jednoduchý texty pro úplný začátečníky
Mega jednoduchoučký texty najdete na webech Topp norsk a Les norsk. Na Topp norsk jsou krátký článečky o Norsku a dalších tématech. Kromě toho tam najdete i doplňovací cvičení, slovíčka, něco z gramatiky a další užitečný pomůcky k procvičování norštiny. Na Les norsk jsou lehounce zajímavější texty formou příběhů. Obojí ideální pro ty, co s norštinou teprve začínají.
24) Lingua
Príma webík s několika krátkými texty na různá témata rozdělený podle náročnosti. Jako bonus jsou texty doplněný o interaktivní otázky pro kontrolu, jak dobře jste textu rozuměli.
25) Norský zpravodajství
Čtyři největší norské zpravodajské deníky o aktuálním dění v Norsku i ve světě, kde můžete praktikovat reálnou norštinu, jsou:
26) Klasický knihy
Čtení klasických papírových knih je moje nejoblíbenější forma učení se norštiny. Interakce s porozuměním nových slovíček je trochu náročnější, než třeba v aplikaci LinQ, ale furt to má něco do sebe. Ke kriminálkám od Jo Nesbø jsem se sice ještě nedopracovala, ale k jeho dětským knížkám s Doktorem Proktorem nebo k Harry Potterovi už jo. 🙂
Kde knihy v norštině získat, když smrdíte v Česku:
- V knihovně Skandinávského domu
- V Městský knihovně v Praze (pár kousků, i když náročnějších, tam mají)
- Poproste kámoše, který zrovna cestuje po Norsku, ať vám nějakou opatří (buď koupí v knihkupectví nebo najde v knihobudce).
- Kupte si e-knihu v norským knihkupectví.
Kde mluvit norsky, když jste v Česku
27) Skupinové kurzy
Kurzy norštiny všech úrovní v Praze nabízí Severské centrum, popřípadě jazykové školy Lingua-Sandy či Noisis. Jak už jsem zmiňovala v článku Proč se učím norsky, taky jsem si tím prošla. Všemi třemi zmíněnými jazykovkami.
28) Individuální lekce s lektorkou
Nakonec jsem ale přesedlala na individuální online lekce s naprosto skvělou lektorkou. Lekce s ní mám kdykoliv, odkudkoliv (třeba i z Japonska) a hlavně jen sama pro sebe. Mluvím celou hodinu, na nikoho se neohlížím a nikdo mě nezdržuje. Jeg elsker det.
Tip: Kdybyste dávali přednost výuce s rodilým mluvčím, mrkněte na web Preply.
29) Språkkafe A.K.A. jazykové kavárny
Jazykových kaváren (språkkafe), kam si můžete přijít norsky pokecat, je překvapivě kvantum. Jak v Oslu, tak snad v každým větším městě v Norsku. Sešlosti v jazykových kavárnách jsou často rozdělené podle jazykové úrovně a nejlepší na tom je, že jsou úplně zadarmo.
“Pch, to bych ale musel být v Norsku,” – namítáš?
“Pch, nežijeme v pravěku, holobrádku!” namítám nazpátek. Tyhle organizace pořádají konverzační sešlosti v norštině online:
- Jazyková škola Lenoo
- Digital Språkkafe
- Røde kors (Norský červený kříž)
Zapojit se může úplně kdokoliv a odkudkoliv.
Hlavně ať je to prdel
30) Norský komediální pořady
Sist men ikke minst (to jakože v neposlední řadě)… Nejdůležitější ale je, aby učení jazyka byla sranda a bavilo vás to. Proto je občas potřeba si tu výuku něčím okořenit. Já se třeba chlámu smíchy u videí těhle norských tvůrců:
Kollektivet
Raske Menn
I kveld med Ylvis
Jak to dělám já
Zdrojů a výukových materiálů k učení norštiny existuje ještě MNOHEM víc. Za tu dobu, co se učím norsky, jsem toho vyzkoušela dost, než jsem si vytřídila ty, který nejvíc baví a vyhovují mně. A nejlíp to pak všechno kombinuju dohromady.
Ráno při čaji si udělám cvíčo na Duolingu a zopakuju pár slovíček na Duo Cards. Když někam cestuju, pustím si podcast. Při relaxu si něco přečtu nebo si pustím seriál. Když zabíjím čas na Instagramu, vykoukne na mě pár norských videí nebo memes. Mám lekce s lektorkou, při kterých pracujeme s učebnicí På vei. Zapojuju se do språkkafe. Během dne si řeknu pár myšlenek nahlas norsky. Když mám nějaký den čas opravdu na real učení (což upřímně není zas tak často), udělám si pár cvičení v učebnici Norština pro samouky nebo sjedu výuková videa na Youtube.
Pár minutek s norštinou sem, pár minutek tam. A celkem mi to dává 4 až 8 hodin za týden. Důležitý je si najít svůj styl, svoje tempo a udělat si z toho zábavu, ne povinnost. Pak už to frčí samo ani nebudete vědět jak. Lykke til!
7 komentáře
Ternopil.pp.Ua
I will right awaay takje hold of your rss feed as I can’t find
your email subscrikption hyperlink or e-newsletter
service. Do you have any? Please permit mme understand in order that I coould subscribe.
Thanks. https://Ternopil.PP.Ua
Renata
Ahoj, diky moc za tipy!!! Ja se pred 20 (!) lety ucila 2 roky svedsky, pac se mi svedstina moc libi. No ted potrebuju spis norstinu, coz se mi hodne plete a mluvene vubec nerozumim. Tak snad se pomoci tvych rad pohnu! 🙂
Ilona
Ahoj, to úplně chápu, že se ti to plete, norština a švédština jsou jako čeština a slovenština. Ale to věřím, že se postupem času ustálí. 🙂 Mě v rozmluvení nejvíc pomohly lekce s mojí lektorkou, zapojování se do sprakkafe a teda hodně udělala i samotná práce s lidmi v Norsku. Přeju s norštinou hodně štěstí. 🙂
Veronika
Krasně napsané se skvělými radami. Díky!
Ilona
Ráda jsem pomohla. 🙂
Raja Luthriela
Norsky jsem se nikdy neučila. Jen německy. Při tom mi trochu pomohlo i to, že jsem si překládala texty kapely Rammstein. Ale to už je pro pokročilejší lidí.
Ilona
Jéé, to dělám taky. Rammstein mám hrozně ráda a chci rozumět tomu, co zpívaj. 🙂 Jinak německy jsem se taky zkoušela učit, ale tak moc se mi to pletlo do norštiny, že jsem raději přestala. Třeba se k ní jednou vrátím, až budu umět plynně norsky. 🙂