Paříž a jejích 45 míst, která navštívit zadarmo
Paříž je jedním z nejnavštěvovanějších měst na světě. Ročně chce město lásky navštívit kolem 50 milionů turistů. (Jen pro srovnání – v Praze je to cca 7 milionů.) Cestovní ruch je tak pro Paříž důležitým zdrojem příjmů, což dokazují ceny za vstupné do památek a muzeí i fronty dlouhé jak týden před výplatou, které se na ně stojí. Ale i v takovémhle městě se dají najít místa, která jsou úplně zadarmo. A není jich zrovna málo.
V Paříži je největší koncentrace historických a kulturních památek v celé Evropě (je jich tu víc než 2000) a přes 150 muzeí, takže je opravdu z čeho vybírat. Já sama jsem tu strávila měsíc a neměla jsem šanci vidět všechno. Některé z nich jsou přístupné veřejnosti zadarmo imrvére, některé se otevírají jen na pár dní v roce, ať už každou první neděli v měsíci po celý rok nebo alespoň od listopadu do března. Není to moc, ale furt lepší než drátem do oka. Z této nekonečné nabídky jsem vybrala 45 těch – podle mě – nejzajímavějších míst. Pojďme se po nich projít společně.
Hodí se vědět
- Jsi mladší 26 let? Tak to máš teda sakra štígro. Pro lidi téhle věkové kategorie nabízí spooouuustu památek a muzeí včetně Louvru (!) vstupné zdarma každý den.
- Na oficiálním pařížským webu Paris je t’aime najdeš kompletní přehled, která muzea a kdy mají vstup zadarmo.
- “Co když nechci být limitovaný dny, ale stejně chci ušetřit?” Jestli chceš z Paříže vyždímat, co se dá, pak se ti vyplatí turistická kartička Paris Museum Pass, která garantuje vstup do 50 pařížských památek a muzeí. Varianty jsou na 2 dny za 70 EUR, 4 dny za 90 EUR nebo 6 dní za 110 EUR.
- Doprava po Paříži je spletitý labyrint. V orientaci vám může pomoc web Paris way out.
🌏 Pro zajímavost: Kolik mě stál měsíc v Paříži
HISTORICKÉ PAMÁTKY
1) Vítězný oblouk a Champs-Élysées – první neděle od listopadu do března
Champs-Élysées je skoro 2 kilometry dlouhý, 70 metrů široký a nejznámější bulvár Paříže. Z obou stran ho kromě všemožných kaváren a restaurací lemují obchody s těmi nejluxusnějšími značkami, o kterých si my můžem jenom nechat zdát (jinak byste si nečetli o tom, co kde vidět zadarmo, že jo) – od Hugo Boss, přes Cartier, po Louis Vuitton.
Champs-Élysées začíná u náměstí Place de la Concorde a na jeho druhým konci se tyčí mohutný Vítězný oblouk, jeden ze symbolů města. Tento 50 metrů vysoký monument inspirovaný antikou nechal postavit Napoleon na počest jeho armády. Kolem něj krouží auta na obřím kulaťáku, ze kterého vede dalších 11 ulic. Procházka po Champs-Élysées je samozřejmě zadarmo, což se nedá běžně říct o Vítězném oblouku a jeho střešní vyhlídce za 16 EUR. Naštěstí je město Paříž tak strašně hodný a na pár dní v roce zpřístupnilo vyhlídku z téhle historický památky zadarmo, a to první neděle v měsíci od listopadu do března.
Něco navíc: Je na vás Champs-Élysées moc dlouhá nebo nemáte čas? Tak využijte dary městské dopravy. Bus č. 73 projíždí od náměstí Place de la Concorde přes celý bulvár Champs-Élysées, kolem Vítězného oblouku a pokračuje na La Défense (a ještě o kus dál). Jízdenky na bus si můžete koupit v každý metro zastávce nebo tabáku. Jednorázová jízdenka stojí 2,15 EUR. Nejlevnější sightseeing bus ever!
Jak se tam dostat: Možností je hned několik.
- Zastávka Concorde – metro linek 1, 8 a 12 ve spodní části Champs-Élysées
- Zastávka Champs-Élysées – Clemenceau – metro linek 1 a 13 ve vrchní části Champs-Élysées
- Zastávka Franklin D. Roosevelt – metro linek 1 a 9 u Vítězného oblouku
2) Pantheon – první neděle v měsíci od listopadu do května
Velká neoklasicistní budova s charakteristickou kopulí (r. 1790) byla původně zamýšlena jako kostel, ale nakonec dostala funkci mauzolea slavných francouzských osobností. V kryptě Pantheonu tak našli místo svýho posledního odpočinku například filozofové Voltaire a J. J. Rousseau, spisovatelé Victor Hugo a Émile Zola nebo vynálezce Louise Braille. Přenesení ostatků slavných do Pantheonu se říká “panthéonisation” a jde o složitý proces, který prochází od Národního shromáždění po francouzský parlament a obvykle trvá až mnoho desetiletí po smrti dané osobnosti.
Zajímavostí interiéru visící uprostřed je Foucaultovo kyvadlo – první takovéto kyvadlo na světě, které dokazuje rotaci země. Jeho vynálezcem je francouzský fyzik J. B. Léon Foucault. Z kopule Pantheonu se pak otevírá vyhlídka na Paříž.
Jak se tam dostat:
- Nejbližší je zastávka Luxembourg – RER vlaky linky B, odkud je to cca 500 metrů.
- Další možností je zastávka Maubert-Mutualité – metro linky 10, cca 550 metrů.
3) Conciergerie – první neděle v lednu, únoru březnu a listopadu
Conciergerie, kamenná budova se dvěma charakteristickými obrannými věžemi, je jedním z nejstarších pozůstatků paláce Palais de la Cité, který býval ve středověku sídlem francouzských králů. Během Velké francouzské revoluce sloužil palác jako vězení, kterému se hrůzostrašně přezdívalo “předpokoj ke gilotině”. Mezi 1200 vězni si tu odseděla svoje i královna Marie Antoinetta. V roce 1914 se budova zpřístupnila veřejnosti jako muzeum.
Jak se tam dostat: Conciergerie leží na břehu Seiny na ostrově Île de la Cité v srdci Paříže. Nejbližší metro zastávka je Cité linky 4.
4) Královský palác (Palais Royal)
Královský palác si v blízkosti Louvru nechal postavit kardinál Richelieu v roce 1628, i když z původní stavby se dodnes dochovalo jen levé křídlo. Za tu dobu byla budova dějištěm některých významných francouzských událostí, žil tady například Ludvík XIV., když byl ještě malý špunt. Dnes v historické budově sídlí vládní úřady.
Volně přístupný jsou v areálu Královského paláce Čestné nádvoří (Cour d’Honneur) lemované kolonádou Galerie d’Orléans a velká zahrada. Tu největší zajímavost nádvoří tvoří tzv. Burenovy sloupy – 260 černobílých pruhovaných mramorových sloupků rozprostřené po náměstí v různých výškách. Mají tak vytvářet iluzi několikapatrového náměstí. Sloupy jsou dílem sochaře Daniela Burena a byly na náměstí instalovány v roce 1986.
Něco navíc: Na náměstí Place Colette přímo před Královským palácem vede oproti ostatním unikátní východ z metra. Zeje nad ním instalace z 800 korálků z muránského skla s názvem Le Kiosque des Noctambules (v překladu něco jako Kiosek nočních buřičů). Dílo vytvořil Jean-Michel Othoniel v roce 2000.
Jak se tam dostat: Zastávka Palais Royal-Musée du Louvre – metro linek 1 a 7.
5) Most Umění (Pont de Arts)
Historický most vede přes řeku Seinu od Louvru k Francouzskému institutu (Institut de France). Můžete se po něm pouze projít pěšky nebo projet na kole a užít si výhled nejen na budovy podél nábřeží zrcadlící se v Seině, ale i na Eiffelovu věž. Most byl pojmenován podle Paláce umění (Palais des Arts), což byl původní název pro Louvre. I přes velké škody, které most Umění utrpěl během obou světových válek se ho podařilo dát znovu dohromady a dnes je spolu s celým nábřežím Seiny (od Ile Saint Louis k Eiffelově věži) památkou Světového dědictví UNESCO.
Jak se tam dostat: Nejbližší zastávkou je Pont Neuf – metro linky 7.
6) Most Pont Alexandre III
Most Pont Alexandre III patří údajně mezi nejkrásnější v celé Paříži. Jediným obloukem spojuje přes Seinu Grand a Petit Palais s náměstím Esplanade des Invalides. Oba jeho konce střeží zlatí okřídlení koně. Most se jmenuje po ruském caru Alexandru III. na znamení tehdejšího spojenectví Francie a Ruska. Základní kámen položil carův syn v roce 1896.
Jak se tam dostat:
- Nejbližší zastávka je Invalides – metro linky 8 nebo RER vlaku linky C
- Případně zastávka Champs-Élysées – Clemenceau – metro linek 1 a 13
7) Zámek Château de Vincennes – první neděle od listopadu do května
Château de Vincennes je středověký zámek na jihovýchodním okraji Paříže, který sloužil jako královská rezidence od 12. do 18. století. Svoji podobu pevnosti získal ve 14. století na povel francouzského krále Karla V., který se po útoku obyvatel Paříže na Palais de la Cité potřeboval cítit naprosto v bezpečí. Stavba tak získala všechno, co má správná pevnost mít – příkop, padací most, hradní zeď s cimbuřím či katapulty. Dominantou zámku je tzv. donžon, čtvercová strážní věž, která je nejvyšší svého druhu v Evropě. Měří 50 metrů, má 5 pater a její zdi jsou 3 metry silné. Ideální podmínky na to, aby zámek Vincennes později sloužil jako vězení.
Něco navíc: V přilehlém lesíku se rozkládá ZOO, kterou můžete navštívit za 22 EUR (dospělý), nebo rozlehlá Tropická zahrada.
Jak se tam dostat: Konečná zastávka metra Château de Vincennes linky 1, cca 20 minut z centra Paříže.
8) Zámek Château de Versailles – první neděle od listopadu do května
Je to neuvěřitelný, ale i tenhle skvost, který je na Seznamu světových památek UNESCO, je otevřený veřejnosti zadarmo, i když “jen” první neděle v měsíci od listopadu do března. Kdo by neznal Versailles? Jeden z největších, nejkrásnějších a nejslavnějších ze všech zámků na světě s tak rozlehlými zahradami a parkem, že na jejich konec oko nedohlédne. Zámek jako z pohádky si nechal z romaru a ze vzteku na místě loveckého zámečku vybudovat Ludvík XIV., král Slunce, v roce 1661. Přestavba trvala až 50 let a Francii dost finančně (vy)ždímala.
Tip: Vyhraďte si na návštěvu Versailles celý den. Prohlídka zámku a procházka po zahradách zabere opravdu několik hodin.
Jak se tam dostat: Zámek leží v městečku Versailles kousíček od Paříže. Dostanete se tam vlakem RER z centra Paříže na konečnou zastávku Versailles Château Rive Gauche a pak ještě kousek pěšky.
SAKRÁLNÍ STAVBY
9) Katedrála Notre Dame
Hallelujah, jedna z nejvýznamnějších francouzských památek se po pětileté rekonstrukci, kdy ji složil požár, znovu otevřela světu.
Katedrála Notre Dame, nebo taky po česku chrám Matky Boží v Paříži, byla postavená v letech 1163-1345 a je považovaná za jednu z nejdůležitějších památek gotické architektury nejen ve Francii, ale v celé Evropě. Tyčí se do výšky 69 metrů v samotném srdci Paříže na ostrově Île de la Cité a její mohutný průčelí zdobí rozety o průměru přes 10 metrů.
Něco navíc: Pod náměstím před katedrálou Notre Dame je (ne zas tak) ukrytá krypta, do který se můžete jít podívat za 9 EUR. Jde údajně o nejvýznamnější archeologickou kryptu v Evropě s dochovanými pozůstatky osídlení ostrova Île de la Cité a vykopávkami sahajícími až do 2000 let staré historie.
Jak se tam dostat: Nejbližší metro zastávka Cité linky 4.
10) Sainte Chapelle (Svatá kaple) – první neděle od listopadu do března
Na ostrově Île de la Cité leží ještě pár dalších památek. Jednou z nich je i vrcholně gotická katedrála Sainte Chapelle, která je součástí komplexu Justičního paláce. Postavena byla v polovině 13. století na přání francouzského krále Ludvíka IX. jako obří relikviář, který měl uchovávat trnovou korunu nebo úlomek Kristova kříže. Její největší zajímavostí jsou 15 metrů vysoká barevná vitrážová okna (ze dvou třetin původní), která interiér katedrály zaplavují jasným namodralým světlem. Na jejich 1113 skleněných výplní jsou zobrazeny příběhy z Bible.
Jak se tam dostat: Nejbližší metro zastávka Cité linky 4.
11) Bazilika Sacré Coeur
Krásná, velká a oslnivě bílá bazilika Sacré Coeur se tyčí na vrcholu jediného pařížského kopce ve čtvrti Montmartre. Dosahuje nadmořské výšky 130 metrů, čímž je po Eiffelovce nejvyšším bodem Paříže. Je tak nejen nepřehlédnutelnou dominantou města, ale je od ní i krásný výhled na město. Bazilika je smíšeninou románského a byzantského stylu, dokončená byla v roce 1914 a je významným poutním místem. V překladu její název znamená bazilika Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Ale kvůli své barvě a oblým tvarům se jí často přezdívá “Velká sněhová pusinka” podle té cukrářské sladkosti.
Něco navíc: Ještě krásnější pohled na Paříž a všechny její monumenty se otevírá na 360° vyhlídce z kopule baziliky, na kterou si to můžete vyšlápnout za 8 EUR. Osobně doporučuju.
Jak se tam dostat: Možností je hned několik.
- Nejjednodušší je cesta od zastávky Anvers – metro linky 2.
- V blízkosti jsou i metro zastávky Abbesses linky 12 nebo Chateau Rouge linky 4.
- Nahoru k bazilice se buď můžete do strmého kopce vyškrábat po svých, anebo si to vyjet lanovkou.
12) Kostel Saint Louis des Invalides (svatého Ludvíka)
Megalomanský komplex budov zvaný Hôtel des Invalides a.k.a. česky Invalidovna nechal vybudovat koncem 17. století Ludvík XIV. (ten samý týpek se zámkem Versailles) jako nemocnici a hospic pro válečné veterány. Těch se sem nakonec vešlo na 4000. Doprostřed komplexu se postavil Vojenský kostel pro obyvatele Invalidovny na každodenní bohoslužby. Dnes se jmenuje kostel Saint Louis des Invalides a zatímco vstup do útrob Invalidovny (s hrobkou Napoleona a Armádním muzeem) se platí vstupné, právě do tohodle kostelíku je vstup gratis.
Něco navíc: Z celého gigantického komplexu Invalidovny si můžete zadarmo kromě kostela projít ještě nádvoří a zahrady.
Jak se tam dostat: Nabízí se hned 3 zastávky.
- Zastávka Invalides – metro linky 8 nebo RER vlaky linky C
- Zastávka La Tour Maubourg – metro linky 8
- Zastávka Varennes – metro linky 13
13) Kostel La Madeleine (Máří Magdaleny)
Monumentální kostel La Madeleine, který se vyjímá mezi náměstím Place de la Concorde a budovou opery Garnier, má na sakrální stavbu dost netypickou podobu. Je postaven ve stylu obrovského řeckého chrámu a postrádá na sobě kříž nebo zvonici. Během jeho stavby, která trvala 80 let, se totiž plány na účel budovy několikrát změnily. Měl sloužit jako parlament, burza, národní knihovna nebo jako památník slávy Napoleonových armád. Teprve v roce 1842 byl vysvěcen jako kostel. Dnes se kostel La Madeleine často využívá k pohřbům slavných francouzských osobností. Svý poslední rozloučení tu měli například Édith Piaf, Chopin nebo nedávno Johnny Hallyday.
Jak se tam dostat: Zastávka Madeleine – metro linek 8, 12 a 14.
14) Kostel Saint-Étienne du Mont (svatého Štěpána na kopci)
Kostel Saint Étienne du Mont krčící se ve stínu Pantheonu si taky zaslouží trochu pozornosti. Už jen proto, že sem je běžně oproti Pantheonu, vstup zadarmo. Uvnitř navíc uvidíte pár unikátů. Jedním z nich je hrobka s ostatky sv. Jenovéfy, patronky z Paříže (i když dnes uchovává už jen kost z jejího prstu). Další zajímavostí je chórová přepážka (tzv. lektorium) z roku 1545, která se dochovala právě v kostele Saint Étienne du Mont jako na jediném místě v celé Paříži. Za zmínku stojí i nejstarší varhanní skříň ve městě.
Jak se tam dostat:
- Nejbližší je zastávka Luxembourg – RER vlaky linky B, odkud je to cca 500 metrů.
- Další možností je zastávka Maubert-Mutualité – metro linky 10, cca 550 metrů.
15) Bazilika Saint Denis – první neděle v měsíci od listopadu do března
A ještě navíc: Dny světového dědictví v Paříži (20.-21. září 2025).
Bazilika Saint Denis z roku 1140 je jedna z prvních čistě gotických kostelů na světě a patří k nejvýznamnějším církevním stavbám Francie. Bazilika byla totiž po staletí (od 10. století do roku 1789) pohřebištěm francouzskcýh králů, kvůli čemuž se jí taky říká francouzská nekropole. I přes to, že bazilika byla během revoluce vypleněná, najdeme v její kryptě 70 královských hrobek, kde jsou dodnes pochovány ostatky panovníků včetně třeba Ludvíka XVI.
Jak se tam dostat: Bazilika Saint Denis leží na severu na předměstí Paříže dál od centra. Nejbližší zastávka je Basilique de Saint-Denis – metro linky 13.
16) Kostel Saint Germain des Prés
Kostel Saint Germain des Prés je nejstarším kostelem v Paříži. Dnes je jedinou dochovanou připomínkou kdysi mocného opatství založeného v 8. století. V tomto kostele byla poprvé přeložena Bible do francouzštiny.
Jak se tam dostat: Zastávka Saint Germain des Prés – metro linky 4.
MUZEA A GALERIE
V Paříži je přes 150 muzeí a víte co? VELKÁ část z nich nabízí vstup zadarmo, ať už celoročně nebo alespoň první neděli od listopadu do března. Jsou mezi nimi například:
17) Petit Palais (Malý palác)
Vystavuje umělecké předměty a obrazy z 18. a 19. století.
Jak se tam dostat: Zastávka Champs-Élysées – Clemenceau – metro linek 1 a 13
18) Muzeum parfému
Jehož název mluví za vše.
Jak se tam dostat:
- Zastávka Opéra – metro linek 3, 7 a 8
- Zastávka Auber – metro linek 3, 7, 8 a 9 nebo RER vlaky linek A a E
19) Muzeum moderního umění města Paříže (Musée d’Art Moderne)
S obrazy největších mistrů moderního malířství.
Jak se tam dostat: Zastávky Iéna nebo Alma-Marceau – metro linky 9
20) Muzeum Carnavalet – Muzeum historie Paříže
Seznamuje návštěvníky s pohnutou historií Paříže od římského období po současnost.
Jak se tam dostat: Nejbližší zastávka metra je Saint-Paul linky 1.
21) Maison de Victor Hugo
Dům, ve kterém žil a tvořil spisovatel Victor Hugo v letech 1832-1848.
Jak se tam dostat:
- Zastávka Saint-Paul – metro linky 1
- Zastávka Bastille – metro linek 1, 5 a 8
22) Muzeum Orsay – první neděle v měsíci po celý rok
Muzeum sídlící v bývalém nádraží Gare d’Orsay vystavuje především impresionistická díla z období 1848 až 1914.
Jak se tam dostat: Nejbližší metro zastávka je Solférino linky 12.
23) Národní museum Picasso – první neděle v měsíci po celý rok
Se snad tou největší sbírkou děl malíře Pabla Picassa.
Jak se tam dostat:
- Zastávka Saint-Paul – metro linky 1
- Zastávka Rambuteau – metro linky 11
TIP: Celý seznam pařížských muzeí, která se otevírají veřejnosti zdarma, najdete tady.
NÁMĚSTÍ A ULICE
24) Čtvrť Montmartre
Montmartre je už od pradávna proslulá čtvrť umělců a zábavy. Její největší dominantou je už zmíněná bazilika Sacre Coeur (č. 11). Kromě ní ale kopcovitá čtvrť nabízí mnohem víc. Tvoří ji historické ulice, uličky a náměstí plné obchůdků (nejen) se suvenýry, kavárniček, ale taky více či méně šikovných malířů a portrétistů.
Za procházku rozhodně stojí historická ulička Rue de l’Abreuvoir s rozkošnými barevnými domečky (mě osobně to tu připomíná Nový Svět na pražských Hradčanech). Kratší či delší zastávku si zaslouží náměstíčko Place du Tertre nedaleko baziliky Sacre Coeur, kde to žije. Zajímavostí je i ulice Rue Lepic, kde se dochovaly hned dva původní větrné mlýny. Ve spodní části čtvrti Montmartre najdeme pak Le mur des Je t’aime neboli zeď Miluji tě s nápisy vyznávající lásku ve dvě stě jazycích.
Jak se tam dostat:
- Zastávka Anvers – metro linky 2
- Zastávka Abbesses – metro linky 12
- Chateau Rouge – metro linky 4
25) Náměstí Place du Trocadéro
Náměstí Place du Trocadéro vyplňuje prostor mezi dvěma křídly neoklasicisního paláce Palais de Chaillot, ve kterých sídlí tři muzea. Právě z tohoto otevřeného prostranství se otevírá jeden z nejkrásnějších výhledů na Eiffelovu věž spolu s Trocadérskými zahradami přímo pod ním.
Jak se tam dostat: Zastávka Trocadero – metro linek 6 a 9.
26) Náměstí Place de la Concorde
Náměstí Place de la Concorde je nejmonumentálnější náměstí a středobod Paříže. Odsud můžeme na jednu stranu přehlédnout celou třídu Champs-Élysées až k Vítěznému oblouku a na druhou stranu zahrady Jardin des Tuileries. Uprostřed náměstí Svornosti se vyjímá 3300 let starý, 22 metrů vysoký obelisk dovezený až z Egypta z města Luxor. Kolem stojí 8 velkých ženských soch, které představují 8 největších měst Francie. Ještě před 200 lety tady bývalo popraviště, kde přišlo o život tisíce nepřátel Velké francouzské revoluce včetně krále Ludvíka XVI. a jeho manželky Marie Antoinetty.
Jak se tam dostat: Zastávka Concorde – metro linek 1, 8 a 12.
27) Náměstí Place Vendôme
Dominantou osmibokého náměstí Place Vendôme ze 17. století je 44 metrů vysoký Slavkovský sloup. Vzorem mu byl Trajánský sloup v Římě a jako materiál na výrobu mu posloužilo 1200 roztavených děl ukořistěných v bitvě u Slavkova roku 1805. Na jeho vrcholu stojí samotný Napoleon.
Jak se tam dostat: Náměstí Place Vendôme stojí mezi náměstím Place de la Concorde a operou Garnier. Zvolit si tak můžete mezi zastávkami metra Concorde linek 1, 8 a 12 nebo Opéra linek 3, 7 a 8.
28) Náměstí Place des Vosges
Hezoučké královské náměstí Place des Vosges je jedním z nejstarších v Paříži – dokončené bylo v roce 1612. Střed symetrického čtvercového náměstí tvoří parčík, který obklopuje 36 stejně vysokých domů (jen královův a královnin jsou o ždibíček vyšší) ze světlého přírodního kamene, červeného cihlového obložení a šedivých břidlicových střech. V těchto budovách dnes sídlí umělecké galerie, muzea (např. Maison de Victor Hugo) a kavárny.
Jak se tam dostat:
- Zastávka je Bréguet-Sabin – metro linky 5
- Zastávka Saint-Paul – metro linky 1
- Zastávka Bastille – metro linek 1, 5 a 8
29) Ulice Rue Nicolas Flamel
Krátká ulička v centru Paříže se jmenuje podle slavného francouzského alchymisty Nicolase Flamela. Odsud je fotogenický pohled na samostatně stojící pozdně gotickou věž Saint Jacques, která je pozůstatkem kostela Saint Jacques la Boucherie. Ten tady stál od poloviny 13. století do konce 18. století, dokud nebyl rozebrán na stavební materiál.
Něco navíc: Do věže Saint Jacques a na vyhlídku z ní je umožněný vstup za 12 EUR.
Jak se tam dostat: Ulice Rue Nicolas Flamel (ostatně i věž Saint Jacques) stojí přesně mezi zastávkami metra Hotel de Ville linek 1 a 11 a centrální přestupní zastávkou Chatelet linek 1, 4, 7, 11 a 14
30) Ulice Rue Galande
Rue Galande, prastará ulice kdysi vedla z Paříže přes Lyon až do Říma, dnes je jedna z nejkrásnějších ulic v historickém centru města. Jméno dostala v roce 1202 podle vedlejší vinice patřící rodině Garlandů. Kam se podělo “r” z názvu nikdo neví. Nejcharakterističtější z ulice jsou dva staré barevné úzké domky, v jednom z nich dnes sídlí kavárna Odette. Další zajímavostí je dům č. 42, na jehož fasádě se dochoval nejstarší domovní znak v Paříži ze 14. století.
Jak se tam dostat:
- Zastávka Cluny la Sorbonne – metro linky 10 nebo RER vlaky linek B a C
- Zastávka Saint-Michel – metro linek 4 a 10
- Zastávka Saint-Michel – Notre-Dame – RER vlaky linek B a C.
31) Ulice Rue Mouffetard
I když Rue Mouffetard patří k nejstarším ulicím v Paříži, pěkně to v ní žije. 600 metrů dlouhá ulice překypuje kavárnami, vinárnami, bary a obchody a je místem, kde se běžně pohybují Pařížané. Ulici z obou stran ohraničují dvě malebná náměstíčka – Place de la Contrescarpe na severu a Square Saint-Médard na jihu.
Jak se tam dostat: Nejbližší zastávka je Censier – Daubenton – metro linky 7.
32) Ulice Rue de l’Université
Dlouhatánská ulice, která byla pojmenovaná podle Pařížské univerzity, vede paralelně podél levého břehu Seiny až k Eiffelově věži. Rue de l’Université patří k ulicím s nejfotogeničtějším pohledem na Eiffelovku jak se tyčí nad městem.
Jak se tam dostat:
- Zastávky Solférino nebo Assemblée Nationale – metro linky 12
- Zastávka Invalides – metro linek 8 a 13 nebo RER vlaky linky C
PARKY A ZAHRADY
33) Champ-de-Mars (Martovo pole) – louka s výhledem na Eiffelovku
Sorry, způsob, jak vylézt na Eiffelovu věž zadarmo jsem nenašla. Když se ale vydáte na louku Champ-de-Mars neboli Martovo pole, můžete si tam spolu s dalšími romantiky chtivými cestovateli dát na trávě piknik přímo pod tři sta metrů vysokým symbolem Paříže.
Jak se tam dostat:
- Zastávka Champ de Mars – Tour Eiffel – RER vlaky linky C
- Zastávka École Militaire – metro linky 8
34) Zahrada Jardin des plantes
Jardin des Plantes je obrovská botanická zahrada o rozloze 28 hektarů, kde roste na 23 500 druhů rostlin. Původně Královská zahrada, kde se pěstovaly bylinky za účelem lékařství, je veřejnosti přístupná už 400 let. Její součástí jsou skleníky, tematické zahrady (např. růžová zahrada se 300 odrůdami růží), 500 metrů dlouhá stromová promenáda, labyrint nebo botanická knihovna.
Něco navíc: Součástí zahrad jsou 3 muzea a malá ZOO, kam už se však platí vstupné.
Jak se tam dostat:
- Zastávka Quai de la Rapée – metro linky 5
- Zastávka Gare d’Austerlitz – metro linky 5 a 10 nebo RER vlaky linky C
- Zastávka Jussieu – metro linek 7 a 10
- Zastávka Censier-Daubenton – metro linky 7
35) Zahrada Jardin de tuileries
Dlouhá zahrada Jardin de tuileries se rozprostírá mezi Louvrem a náměstím Place de la Concorde. Stojí v místech, kde kdysi býval zámecký park dnes už dávno neexistujícího Tuilerijského paláce, podle kterého dostal svoje jméno. Park založila královna Kateřina Medicejská v roce 1666 a byl jedním z prvních parků zpřístupněný pařížské veřejnosti. Zahrady zdobí fontány, ženské sochy a živé ploty. Tou největší zajímavostí je však vítězný oblouk Arc de Triomphe du Carrousel u Louvru, který nechal postavit Napoleon.
Jak se tam dostat:
- Zastávka Palais-Royal – Musée du Louvre – metro linek 1 a 7
- Zastávka Tuileries – metro linky 1
- Zastávka Concorde – metro linek 1, 8 nebo 12
36) Lucemburská zahrada (Jardin du Luxembourg)
Lucemburská zahrada je jedním z nejkrásnějších parků v centru Paříže, nedaleko univerzity Sorbonna. Roste tady na dva tisíce jilmů, ovocné sady a květinové záhony. Kolem jezírka ve středu zahrad jsou rozesetý židle, kde si můžete dát na chvíli voraz. Dominantní budova zahrad je Lucemburský palác (Palais du Luxembourg), dnešní sídlo francouzského senátu. Další zajímavostí je Medicejská fontána ze 17. století s mytologickými postavami.
Jak se tam dostat:
- Zastávka Luxembourg – RER vlaky linky B
- Zastávka Vavin – metro linky 4
- Zastávky Rennes nebo Notre-Dame-des-Champs – metro linky 12
37) Parc de la Villette
Parc de la Villette je ohromný futuristický park a otevřený prostor volně přístupný veřejnosti s největší koncentrací kulturních míst v Paříži. Vyrostl na místě bývalých jatek v roce 1986 a svými rozměry 55 hektarů je třetím největším parkem Paříže. Při procházce zelení a podél kanálů můžete očumovat muzea, koncertní haly, divadla, kina, restaurace, 15 zahrad, hřiště pro děti či 26 dekorativní bizarních budov (tzv. folly) rozprostřené po celém parku. Během celého roku se v parku de la Villette koná přes 100 festivalů, výstav, koncertů a jiných kulturních akcí.
Jak se tam dostat:
- Zastávky Porte de la Villette nebo Corentin Cariou – metro linky 7
- Zastávky Porte de Pantin nebo Ourcq – metro linky 5
- Zastávka Pantin – RER vlaky linky E
38) Boulogneský lesík (Bois de Boulogne)
Boulogneský lesík je druhý největší park Paříže. Zelené plíce o rozloze 8,45 km² na západním okraji města je protkaná turistickými a cyklo trasami a oživená jezírky, vodopády a letohrádky, které si tu v 18. století nechávala stavět šlechta. Součástí Boulogneskýho lesíka je botanická a bývalá zoologická zahrada Jardin d’acclimatation (Aklimatizační zahrada) s asijskými prvky a dokonce zábavním parkem.
Něco navíc: V zahradách Jardin d’acclimatation taky najdeme moderní prosklenou stavbu Nadace Louis Vuitton, jejíž interiéry slouží jako umělecké muzeum a multifunkční kulturní centrum sponzorované právě značkou Louis Vuitton. Na tyto výstavy už se platí vstupné 16 EUR.
Jak se tam dostat:
- Zastávka Avenue Foch – RER vlaky linky C
- Zastávka Porte Dauphine – metro linky 2 nebo RER vlaky linky C
- Zastávka Les Sablons – metro linky 1
VYHLÍDKY
39) Střešní terasa obchoďáku Galeries Lafayette + The Glasswalk
Luxusní obchoďák vábí návštěvníky na střešní terasu v 6. patře, kam je přístup úplně zadarmo. Otevírá se odtud příjemný výhled na blízké okolí s operou Garnier, Eiffelovku nebo baziliku Sacré Coeur.
Cesta na vyhlídku skrz obchodní dům je sama o sobě zážitek. Obchody s hadry a jiným zbožím těch nejprestižnějších značek totiž sídlí v budově, jejíž interiéry s kovanými balkony září zlatou barvou, až oči přecházejí. To všechno zastřešuje secesní prosklená kopule.
Návštěvu obchodního domu Lafayette si můžete okořenit procházkou po 9 metrů dlouhém proskleném chodníku The Glasswalk, který trčí ze 3. patra do vzduchu uprostřed haly ve výšce 16 metrů. Vstup na něj je pořád zadarmo, je ale potřeba si pětiminutovou kolena-rozklepávající procházku rezervovat předem.
Jak se tam dostat: Zastávka metra Chaussée d’Antin – La Fayette linek 7 a 9 je přímo před obchodním domem Galeries Lafayette.
40) Střešní terasa obchoďáku Printemps Haussmann
O kousek vedle stojí další obchodní dům Printemps Haussmann (ten pro ženy – Le Printemps Femme). Na svý střeše v 7. patře taky nabízí vyhlídku, i když kvůli restauracím značně omezenou. Ale víte co… Je to zadarmo.
Jak se tam dostat: Zastávka metra Havre-Caumartin linek 3 a 9.
MODERNÍ ARCHITEKTURA
41) Pyramida Louvre
Samotný ó velký a slavný Louvre nabízí vstup zadarmo pouze lidem mladší 26 let, a to po celý rok. Nám dospělákům bohužel nezbývá nic jiného, než si zaplatit vstupné 22 EUR, anebo si vystačit s Louverem zvenku spolu s moderní prosklenou pyramidou, která tu trčí uprostřed jeho náměstí. Zajímavostí týhle zajímavosti (ano, napsala jsem to tak naschvál) je, že je oboustranná.
Druhou stranu pyramidy najdeme v pasáží Carrousel du Louvre přímo pod muzeem, jak obráceně “visí” ze stropu atria.
Jak se tam dostat: Metrem linky 1 buď na zastávku Louvre-Rivoli nebo Palais Royal-Musée du Louvre.
42) Čtvrť La Défense
Moderní čtvrť La Défense je největší kancelářské město v Evropě, který bylo na západním okraji Paříže postaveno v 50. a 60. letech a pak v 80. a 90. letech ještě rozšířeno. Mezi mnoha mrakodrapy se tu nejvíc vyjímá Grande Arche, bílá novodobá stavba ve tvaru vítězného oblouku. Je vysoká 110 metrů a s klidem by se pod ní vešla celá katedrála Notre Dame.
Jak se tam dostat: Zastávka La Défense metra linky 1 nebo RER vlaků linek A a E.
43) Centre Georges Pompidou
Moderní a hodně výstřední stavba v centru Paříže, která má nosnou ocelovou konstrukci, komunikace a rozvody na vnější straně budovy. To je kulturní centrum a galerie moderního umění Centre Georges Pompidou. Pařížský panorama zdobí (nebo taky hyzdí, záleží, jak se vám budova líbí) od roku 1977 na popud tehdejšího francouzského prezidenta Georgese Pompidoua. Kousek sebe při projektu budovy zanechal mj. i český architekt Jan Kaplický.
Vstup do prostor, fotogalerie, Kandinského knihovny a na vyhlídku v 6. patře je zdarma.
V Centre Georges Pompidou taky sídlí Národní muzeum moderního umění, které se otevírá veřejnosti zdarma každou první neděli v měsíci po celý rok.
Jak se tam dostat: Nejbližší zastávka metra je Rambuteau linky 11.
44) Stravinského fontána
První moderní pařížská fontána vznikla u Centre George Pompidou v roce 1983. Z vodní hladiny trčí všemožné barevné sochy, technické konstrukce a další udělátka, ze kterých stříká voda. Fontána má připomínat balet Svěcení jara ruského skladatele Igora Stravinského.
Jak se tam dostat: Zastávka Rambuteau metra linky 11.
45) Národní knihovna François Mitterrand
Ústřední a největší budova Francouzská národní knihovny byla postavená v roce 1996 na popud prezidenta Françoise Mitterranda ve východní části Paříže na břehu Seiny. Otevřené prostranství obklopují 4 bloky výškových budov ve tvaru písmene “L”, které mají připomínat otevřenou knihu. Vstup do veřejných prostor včetně celoročních výstav a chillování na terase s výhledem na vnitřní zahradu o rozloze jednoho hektaru je možný zdarma. Přístup ke knihám je zpoplatněn 5 EUR na den. ALE jen do 17:00.
Jak se tam dostat: Národní knihovna stojí mezi dvěma zastávkami.
- Quai de la Gare – metro linky 6.
- Bibliothèque François Mitterrand – metro linky 14 nebo RER vlak linky C.