Oslo: 25 cool míst, která jsou úplně zadarmo
Oslo se v posledních pár letech změnilo k nepoznání. Z uťápnutýho městečka se přeměnilo (a pořád proměňuje) v super moderní metropoli. Dneska hlavní město Norska patří mezi deset nejdražších měst Evropy. Dobrou zprávou pro nás low-cosťáky ale je, že je tady pořád hodně míst přístupných úplně zadarmo. Ukážu vám hned 25 těch nejlepších z nich.
Plus nakonec přidávám dalších cool 5 míst, která sice zadarmo nejsou, ale dám vám tip, jak na nich stejně ušetřit.
V centru Osla
1) Opera
Zářivě bílá moderní budova Opery, která má připomínat kru potápějící se do fjordu, je dnes symbolem Osla. Od roku 2008, kdy byla slavnostně otevřená králem Haraldem V., vyhrála několik architektonických ocenění. Po její šikmé střeše můžete vyšplhat nahoru, odkud je výhled na blízké okolí včetně nově postavených designových budov. Zdarma přístupná veřejnosti je i vnitřní hala s krásným interiérem.
Něco navíc: Pokud byste chtěli z Opery vidět víc, je možné si zaplatit za prohlídku s průvodcem, který vás během 50minut provede interiéry a zákulisím. Prohlídky v angličtině probíhají každý den; pondělí až sobota ve 13.00 h a neděle ve 14:00 za 130 NOK.
2) Nákupní třída Karl Johans Gate
Přes jeden kilometr dlouhá třída vede od hlavního nádraží ke Královskému paláci. Srdce Osla protíná od roku 1840, ale až o 12 let později dostala jméno na počest zemřelého krále Karla III. Johana, jehož socha stojí před Královským palácem. Karl Johans Gate je dnes hlavní nákupní tepnou s mnoha obchody, hotely, restauracemi, kavárnami a nočními kluby. Těmi hlavními zajímavostmi ulice jsou Katedrála v Oslu, budova parlamentu, Národní divadlo a Univerzitní náměstí. Při procházce ulicí občas sklopte zrak, abyste si mohli přečíst citáty z děl norských dramatiků a spisovatelů vyražené do chodníku.
3) Parlament Stortinget
Budova ze žlutých cihel uprostřed ulice Karl Johans Gate slouží jako sídlo norského parlamentu od roku 1866. Je postaven v tzv. eklektickém stylu, tvoří ho dvě křídla a dnes k němu patří několik dalších budov v okolí. Do interiérů Stortinget se pořádají prohlídky s průvodcem, které jsou úplně zadarmo. Meeting point je ze zadní strany parlamentu v ulici Akersgata 15 minut před začátkem prohlídky.
Aktualizace: Prohlídky jsou aktuálně zrušené.
4) Katedrála v Oslu
Barokní kostel s oficiálním názvem kostel Našeho spasitele leží v centru Osla na náměstí Stortorvet. Budete ho mít po pravé straně při procházce třídou Karl Johans Gate. Byl postavený v roce 1697. Jeho interiér zdobí velké nástěnné malby a vitrážová okna, která jsou od umělce Emanuela Vigelanda, bratra sochaře Gustava Vigelanda (Vigelandův park, viz bod č. 14). Norská královská rodina a norská vláda ho využívají ke slavnostním událostem.
5) Střídání královských stráží a Královský park
Jednoduchý neo-klasicistní Královský palác, který stojí na vrcholku ulice Karl Johans Gate, je sídlem norské královské rodiny. Zatímco návštěva interiérů je zpoplatněná, okolní královský park, který je dnes jedním z největších parků Osla, je úplně zadarmo. Travnaté plochy, stromy, květinové záhony, jezírka a spousta soch zabírají plochu 22 hektarů.
Brány královského zámku tradičně hlídá stráž. Její skoro dvacetiminutové střídání můžete zkouknout každý den ve 13.30 h.
Něco navíc: Do královských komnat je možné nahlédnout při placených prohlídkách s průvodcem za 175 NOK.
6) Radnice
Cihlová radnice postavená mezi lety 1930 až 1950 je nepřehlédnutelnou dominantou osloského přístavu. Její dvě věže s výškou 66 a 63 metrů a největšími hodinami v Evropě rozhodně nepřehlédnete, ať se v Oslu hnete, kam se hnete. Radnice sama se připomíná každou hodinu od 7 ráno až do půlnoci, kdy její zvony hrají melodie od klasických skladeb až po současnou hudbu.
Vnitřek radnice zdobí barevné nástěnné malby od nejslavnějších norských umělců včetně Muncha, které vypráví příběhy z norské historie, kultury a běžného života. V hlavním sále se pak každý rok 10. prosince koná slavnostní předávání Nobelovy ceny míru. Jop, i interiéry radnice můžete vidět zadarmo a po většinu dní v roce.
7) Pevnost Akershus
Středověký cihlový hrad je jedna z mála historických památek Osla. Stojí nenápadně u přístavu v centru Osla, kde ho v roce 1300 nechal postavit tehdejší král Haakon V. na obranu města. I když hrozby útoků už nehrozí, děla z 16. století jsou pořád funkční a výstřely z nich můžete slyšet, když má někdo z královské rodiny narozeniny nebo 17. května na Den ústavy. V minulosti Akershus sloužil jako vězení, dodnes ho využívá norská armáda a po teroristickém útoku 22. července 2011 slouží jako kancelář předsedkyně vlády. Součástí Akershusu jsou dvě vojenská muzea (zpoplatněná) a mausoleum zesnulých panovníků. Areál pevnosti je veřejnosti přístupný zdarma každý den po celý rok od 6.00 do 21.00 hodin.
Můj tip: Z hradeb Akershusu je nádherná vyhlídka na centrum Osla spolu s přístavem, radnicí a čtvrtí Aker Brygge. Doporučuju sem jít v podvečer, s pivkem si sednout do trávy a vychutnat si odsud západ slunce nad Oslem.
Něco navíc: Součástí pevnosti Akershus jsou i dvě vojenská muzea. Muzeum Norských ozbrojených sil ukazuje historii obrany Norska od středověku po druhou světovou válku. (vstupné 100 NOK). Norské muzeum odporu pak dokumentuje okupaci Norska během druhé světové války (vstupné 100 NOK).
8) Nábřeží Aker Brygge
Osloský přístav lemuje moderní čtvrť Aker Brygge (moje nejoblíbenější místo v Oslu vůbec). Promenádu podél přístavu obklopují stylové budovy nejen s byty a kancelářemi, ale i restauracemi, kavárnami a obchody. I když je Aker Brygge centrem zábavy, úplně tady utrácet kvůli přemrštěným cenám nedoporučuju. Procházka s výhledem na radnici a pevnost Akershus ale i tak stojí za to.
Něco navíc: Promenádu uzavírá Muzeum moderního umění, které vystavuje mimo jiné i díla Andyho Warhola. Pár kusů z expozice jsou často zadarmo k vidění i venku kolem muzea.
9) Barcode
Moderní architektura zvaná Barcode v centru Osla tu “vyrostla” relativně nedávno. Projekt dvanácti designových budov různých tvarů a velikostí, které svým vzhledem připomínají čárové kódy, byl dokončený v roce 2016. Sídlí v nich kanceláře mezinárodních firem, kam chodí denně do práce na 10 000 zaměstnanců. Nejlepší výhled na budovy Barcode je z mostu Akrobaten bru.
10) Muzeum Edvarda Muncha – ve středu večer
Nově vzniklé Munchovo muzeum v centru Osla u zátoky Bjørvika bylo otevřeno 22. října 2021. Výrazná (a kontroverzní) budova muzea byla vytvořena speciálně pro největší sbírku umění od Edvarda Muncha na světě. Ve 13 patrech jsou vystaveny ty nejlepší kousky tohoto norského malíře včetně jeho nejslavnějšího obrazu Výkřik, spolu s exhibicemi od dalších umělců. Vstupné pro dospělého je běžně 180 NOK. ALE! Když dorazíte ve středu mezi 18.00 a 21.00 hodin, máte vstup gratis.
11) Sørenga – koupání na břehu fjordu
Nepřestává mě fascinovat, jak moc se Oslo od mojí první návštěvy v roce 2010 rozrostlo. V samotném srdci Osla vznikla úplně nová část zvaná Sørenga, která vyčuhuje do Oslofjordu. Kromě bytů, kaváren a restaurací tu na jejím okraji vznikla i rekreační část s koupalištěm. Na dřevěném molu se můžete v horkých letních dnech slunit, anebo z nich skočit rovnou do moře. “Bazén” je veřejnosti přístupný po celý rok samozřejmě úplně zadarmo.
12) 22 Juli-Senteret
22 Juli-Senteret neboli Centrum 22. července dokumentuje útok v Oslu a na ostrově Utøya 22. července 2011, při kterém Anders Behring Breivik zabil 77 lidí. Tahle nejkrutější událost Norska od druhé světové války je návštěvníkům připomínána pomocí fotek, video projekcí, rozhovorů se svědky, textů či různých předmětů. Exhibice taky zachycuje bezprostřední reakce a ohlasy na útok, četné demonstrace a projevy solidarity v celém Norsku, dopad na norskou společnost a právní procesy v následujících letech po útoku. V oddělené místnosti se vypráví příběhy všech 77 obětí útoku.
13) Náměstí Grass Roots Square
Nedaleko kanceláří norské vlády v roce 2013 vzniklo náměstíčko Grass Roots Square s 50 000 miniaturních bronzových sošek od jihokorejského umělce jménem Do-Ho Suh. Sošky obléhají chodník, anebo “se schovávají” pod ním a vytvářejí tak dojem, že chodník nadzvedávají. Jsou namačkané na sobě a drží při sobě, prý jako stébla trávy – od toho ten název (náměstí Kořenů trávy – hodně volně přeloženo). Postavy jsou rozdílných výšek, věků a etnických příslušností a mají tak znázorňovat rostoucí rozmanitost v umělcově rodné zemi.
Aktualizace: Sošky byly v květnu 2023 dočasně odstraněny kvůli stavebním pracím, které probíhají nedaleko. Jejich návrat se plánuje za několik let po dokončení projektu.
Mimo centrum Osla
14) Vigelandův park
Vigelandův A.K.A. Frognerův park je největším parkem v Oslu (45 ha) a umělecký masterpiece norského sochaře Gustava Vigelanda. Jeho největší zajímavostí je 212 soch z bronzu a žuly, které vyjadřují lidské emoce a životní situace. Dominantou parku je sedmnáctimetrový Monolit ze 121 lidských těl, které jako by se draly na světlo. Galerii soch uzavírá Kolo života na konci parku. Výraznou soškou je taky Rozzlobený chlapec na mostě.
Frogner/Vigeland park je otevřený 24 hodin denně 365 dní v roce.
Jak se tam dostat: Zatímco všechny zmíněné zajímavosti stojí kousek od sebe v centru Osla a dají se projít pěšky, do Frognerova parku už musíte trochu popojet. Přímo před hlavní bránu parku na zastávku Vigelandsparken jezdí autobus č. 20 nebo tramvaj č. 12. Další možností je zastávka metra Majorstuen, odkud je to ke vchodu do parku 850 metrů.
15) Muzeum Osla – zadarmo každý čtvrtek
Součástí Frognerova parku je taky nijak velké Muzeum města Osla, které nabízí vstup zadarmo každý čtvrtek. Stálé i dočasné expozice seznamují návštěvníky s historií hlavního města, jeho rozvojem, obyvateli a aktuálními problémy, se kterými se dnes Oslo potýká.
Něco navíc: U Muzea města Osla stojí ještě Muzeum divadla, do kterého je taky každý čtvrtek vstup zdarma.
16) Street Art ve čtvrti Grunerløkka
Grunerløkka, původně průmyslová oblast, je dneska oblíbenou alternativní čtvrtí Osla nedaleko centra. Lidi sem táhne hlavně množství uměleckých galerií, cool barů, útulných kaváren, designových butiků, pouličního umění či trhů. Když půjdete po stezce podél řeky Akerselva, narazíte nejenom na několik vodopádů a spoustu zeleně, ale i na industriální budovy a cool street art. Jedno takový místo s libovým street artem najdete v ulicích Brenneriveien a Ingens Gate mezi bary Elsa Laulas Plass a Ingensteds, ve kterých je mimochodem nádherný posezení hned na břehu řeky.
Jak se tam dostat: Procházkou podél řeky Akerselva, která začíná skoro hned u vlakového nádraží. Případně nejbližší autobusová zastávka je Møllerveien autobusů č. 34 a 54.
17) Čtvrť Vulkan a jídelní hala Mathallen
Na břehu řeky Akerselva, kde kdysi bývala průmyslová oblast, vznikla nedávno úplně nová moderní eco-friendly čtvrť zvaná Vulkan. Tohle město ve městě má všechno, co potřebuje člověk k životu – byty, kanceláře, hotely, restaurace, bary a kavárny včetně velké haly s jídlem Mathallen, kde je opravdu HODNĚ jídla. Taky taneční a kulturní prostory nebo galerii Street Art Norge.
Na druhé straně řeky je velká zelená plocha na chill a vodopád Nedre foss.
18) Historické uličky Damstredet & Telthusbakken
Damstredet a Telthusbakken jsou dvě rozkošné uličky se starými, avšak pořád zachovalými a obydlenými barevnými dřevěnými domečky, které tu stojí už od konce 18. a 19. století. Mezi uličkami se dá projít po Stezce lásky (Kjærlighetsstien) vedoucí podél zahrady Egebergløkka s příjemným výhledem.
19) Starý akerský kostel
Kamenný kostel Gamle Aker kirke postavili už v roce 1150. I když byla tahle románská trojlodní bazilika v minulosti několikrát vydrancovaná a zpustošená požáry, stojí dodnes a je tak nejstarší existující budovou v Oslu a jeho posledním středověkým kostelem.
Aktualizace: Kostelík je kvůli rekonstrukci dočasně uzavřený.
20) Park Ekeberg
Park Ekeberg se rozprostírá na kopci nad centrem Osla, díky čemuž jsou odsud nádherný výhledy na neustále se rozrůstající město. Největším highlightem jsou zajímavé někdy až prazvláštní sochy rozprostřené po celém parku. Ekeberský park v sobě ale uchovává i stopy historie – od skalních rytin, přes ruiny z doby kamenné, až po hřbitovy z let 900-400 př. n. l.
Jak se tam dostat: Tramvajemi č. 13 a 19 na zastávku Ekebergparken.
21) Středověké malby
Na území dnešního Osla bylo objeveno několik míst se skalními rytinami. Ty nejzachovalejší a úplně zadarmo je možné vidět právě v parku Ekeberg. Dochovalo se tu celkem 13 skalních rytin, z toho převážně zvířata, které byly vytvořeny v době kamenné před 4 000 až 5 000 lety.
22) Botanická zahrada
Rozlehlá zahrada ve čtvrti Tøyen založená v roce 1814 je nejstarší botanickou zahradou v Norsku. Roste tu až 1 800 různých rostlin tematicky rozdělených do sekcí. Součástí zahrady jsou i dva skleníky s tropickými rostlinami z jiných koutů světa včetně palem. V jedné části botanické zahrady lemují cestu sochy semen javorů od britského umělce Toma Hare.
Jak se tam dostat: Nejbližší metro zastávka je Tøyen (všechny linky).
23) Park Peer Gynt
V parčíku ve čtvrti Løren stojí 20 soch inspirovaných ze slavné divadelní hry Peer Gynt od norského dramatika Henrika Ibsena. Park byl vytvořen v roce 2006 na Ibsenovu počest.
Jak se tam dostat: Nejbližší metro zastávka je Løren linky č. 4
24) Pozůstatky pěti středověkých kostelů na Starém Městě
Pamětní park s ruinami katedrály sv. Hallvarda, kláštera sv. Olava a kostela sv. Kříže
V Pamětním parku na Starém Městě Osla jsou dodnes dochovány pozůstatky tří středověkých důležitých sakrálních staveb. Jedna z nich je katedrála sv. Hallvarda, první katedrála v Oslu, postavená kolem roku 1070. Sloužila na korunovace a svatby královské rodiny. Poslední zbytky stavby byly zbourány kolem roku 1780. O skoro 100 let později začaly výkopové práce, které byly dokončeny ale až na počátku 20. let 20. století.
Hned vedle stojí to, co zbylo z kláštera sv. Olava ze 13. století, který je údajně nejzachovalejším klášterem v Norsku. Vnitřek je možný navštívit ale jen v rámci prohlídek s průvodcem.
Poslední ruiny patří malému farnímu kostelu sv. Kříže.
Ruiny kostela sv. Klementa
Jen kousek od Pamětního parku taky na Starém Městě se nachází pozůstatky středověkého kostela sv. Klementa z 12. století, které se podařilo v roce 1921 odkrýt. Právě nález kostela sv. Klementa pomohl archeologům určit, že Oslo bylo založeno asi před 1000 lety.
Středověký park s ruinami kostela Panny Marie
Naproti přes železniční koleje leží Středověký park (Middelalderparken) s odhalenými základy kostela Panny Marie (Mariakirken) postavený původně v roce 1050. Po několika přestavbách byl ve 14. století třetím největším kostelem v zemi a v roce 1319 tady byl pohřben král Håkon V. Magnusson.
Jak se tam dostat: Všechna tři místa nejsou tak daleko od centra, takže se sem dá pohodlně dojít pěšky. Případně nejstrategičtější je zastávka Middelalderparken tramvají č. 13 a 19, která leží uprostřed všech tří parků s ruinami.
25) Prohlídky Osla s průvodcem zadarmo
Místní průvodci z organizace Nordic Freedom Tours nabízí každý den (až na výjimky) procházky po městě s výkladem v angličtině zadarmo. Prohlídky začínají v 10:00 u sochy tygra před hlavním vlakovým nádraží Oslo S a průvodci vás během hodinky a půl provedou centrem Osla a po jeho nejdůležitějších památkách včetně třídy Karla Johans Gate s parlamentem a Národním divadlem, Opery nebo promenády Aker Brygge.
Víc info o prohlídkách s průvodcem zadarmo tady.
Zajímavosti, kde se platí vstupné
V Oslu je toho k vidění ještě mnohem víc, to byste se divili. Chci s vámi ale sdílet 5 zajímavostí, kde už se sice platí vstupné, ale podle mě rozhodně stojí za to. Na konci přidávám tip, jak můžete i na placených památkách ušetřit.
Poloostrov Bygdøy se čtyřmi nádhernými muzei
Poloostrov Bygdøy vyčnívá do Oslofjordu na západ od centra Osla a leží na něm 4 nádherná muzea:
Muzeum Fram s lodí, se kterou se norští polárníci Amundsen, Nansen a Sverdrup plavili na expedice na severní i jižní pól.
Vstupné: 140 NOK (dospělý). Víc info tady.
Muzeum Kon-Tiki vystavuje vlastnoručně vyrobené vory norského mořeplavce Thora Heyerdahla, se kterými se plavil 6 900 km z Peru do Polynésie.
Vstupné: 140 NOK (dospělý). Víc info tady.
Norské lidové muzeum alias skansen s tradičními dřevěnými domky z celého Norska.
Vstupné: 180 NOK (dospělý v hlavní sezóně). Víc info tady.
Muzeum vikingských lodí s vystavenými… loděmi vikingů.
Aktualizace: Muzeum vikingských lodí je kvůli rekonstrukci uzavřeno do roku 2027.
Jak se tam dostat: I když na něj jezdí autobus, doporučuju spíš plavbu trajektem, který můžete využít zdarma v rámci Oslo Passu (bez něj 75 NOK.) Vyplouvá od května do října každých 30 minut od 9:40 do 17:10 h z přístavu u radnice.
Skokanský můstek Holmenkollen
Skokanský můstek leží na nejvyšší části Osla ve čtvrti Holmenkollen v nadmořské výšce 425 metrů. Z jeho vrcholu se vám otevře opravdu dechberoucí výhled nejenom na tribuny, které pojmou až 70 000 fanoušků, ale doslova na celý Oslo a Oslofjord. V útrobách skokanského můstku je nejstarší lyžařské muzeum na světě, založeno roku 1923.
Vstupné: 160 NOK (dospělý)
Jak se tam dostat: Metrem linkou č. 1 na zastávku Holmenkollen. Cesta trvá přibližně půl hodiny z centra Osla.
Oslo Pass
Kdybyste chtěli z Osla vyždímat co nejvíc, vyplatí se koupit si turistickou kartičku Oslo Pass. Během 24 hodin za cenu 520 NOK (cca 1 130 Kč) můžete navštěvovat prakticky všechny osloské památky a muzea do aleluja (včetně pěti zmíněných), a ještě k tomu využívat neomezeně veškeré MHD. A kdyby to náhodou bylo málo, mají Oslo Pass i na 48 a 72 hodin.
Všechno info o Oslo Passu tady.
Další tipy k návštěvě Osla
Potřebuješ ještě vědět, jak se nejlevněji dostat z letiště do centra Osla, jak se po Oslu dopravovat, kde se cenově únosně ubytovat nebo kde se najíst? To všechno jsem sepsala do low-cost průvodce Oslo Survival Guide.