street art Oslo
Norsko

Nejlepší street art v Oslu a kde ho najít

Možná, že Oslo není zrovna vyhlášeným městem street artu. Ale těch několik kousků, který tu jsou – oh man! – tak ty fakt stojí za to. Jestli jste taky fandové street artu, tahle místa jsou přesně pro vás. Prozradím vám, kde to nejlepší pouliční umění v Oslu najít.

 

Po celém Oslu je rozesetá slušná sbírka street artu. Pro tu největší nálož to ale rovnou berte do čtvrtí Grunerløkka a sousední Tøyen. Právě tyhle dvě čtvrti nedaleko centra Osla jsou profláknutý hned několika povedenými kousky pouličního umění, se kterým mají co dočinění nejznámější norští umělci jako Dolk, Martin Whatson nebo Steffen Kverneland, ale i několik dalších slavných street artistů ze všech koutů světa.

Ještě dvě takový moc pěkný místečka, kde je hodně street artu na jednom místě, jsou pak skatepark na Starém Městě a ulice Schweigaards gate v centru Osla.

 


Street art ve čtvrti Grunerløkka


 

Grunerløkka kdysi bývala industriální oblast, dnes je alternativní čtvrtí Osla. Rozkládá se podél říčky Akerselva jenom kousek od centra a je mezi místními oblíbená díky množství uměleckých galerií a center, barů, hipsterských kaváren, designových trhů a secondhandů. Mezi tím vším je pořád spoustu parků, kam oslovští obyvatelé chodí sportovat nebo chillovat.

A právě v týhle čtvrti, v ulicích Brenneriveien a Ingens gate, stojí budovy, který jsou pozůstatky z industriálních dob Grunerløkky, jejichž zdi posloužily jako plátna pro místní street artisty.

 

Akerselva, Grunerlokka, Oslo

 

Brenneriveien a Ingens Gate

Ulice Brenneriveien je místem, kde to všechno začalo. Právě tady vznikl v 90. letech první street art v celým Norsku a pak už to jelo. Maleb je tu hodně, ale tím nejznámějším a možná nejvýraznějším dílem tady je krokodýl od umělce Phlegm (ani se nebudu pokoušet to skloňovat) z Velký Británie.

Přehlídka street artu pokračuje i do malé kolmé uličky Ingens gate, kde taky nezůstala cihla “čistá”. Tohle nádherný barevný místo si můžete užít v jednom ze dvou barů Blå nebo Ingensteds, který mají klidný venkovní posezení přímo u řeky s výhledem na penisovou labuť (to jsem si nevymyslela). Doporučuju se tu zastavit na drink.

Tip navíc: Každou neděli se tu konají trhy, na kterých se prodávají hadříky, šperky, tašky a jiný doplňky, obrazy, sklo či keramika.

 

Hausmania

Kulturní dům Hausmania leží co by sprejem dohodil od Brenneriveien a je prostorem, kde se vyřádí všechny typy umělců. Zatímco uvnitř je ateliér, galerie, hudební i taneční studio, kino, divadlo, internetová kavárna a další prostory, zvenku slouží jako legální graffiti zeď. Kromě toho se tu pořádají koncerty a další kulturní akce. Na přehled akcí mrkejte sem.

 

Ingens gate, Grunerlokka, street art, Oslo

Grunerlokka, ingens gate, street art, Oslo

Grunerlokka, ingens gate, street art, Oslo

Grunerlokka, brenneriveien, street art, Oslo

Grunerlokka, brenneriveien, street art, Oslo
Krokodýl, Phlegm

 


Street art ve čtvrti Tøyen


Ještě o něco profláknutější je svým pouličním uměním sousední čtvrť Tøyen. Právě tady je totiž ta největší přehlídka street artu v celým Oslu. Dokonce se chtějí stát největší outdoor galerií ve Skandinávii. Ty nejzajímavější a největší kousky najdete na panelácích mezi ulicemi Jens Bjelkes gate a Kolstadgata, a několik dalších kolem ulic Sørligata a Sexes gate. Dostanete se k nim metrem na zastávku Tøyen, kam jezdí všech pět linek oslovského metra. 

 

Toyen, street art, Oslo

Toyen, street art, Oslo

 

Tip jak svině: Po těch nejlepších spotech se street artem mezi Grunerløkka a Tøyen se pořádají procházky s průvodcem. A víte co je nejvíc? Jsou úplně zadarmo. Nemáte zač.

 


Street art na Starém Městě a okolí


 

Skatepark GSF

Na místě, kde bývala skládka prolezlá krysama se jeden týpek rozhodl postavit skatepark. A tak v roce 1999 tady na Starém Městě Osla vznikl Gamlebyen Sport og Fritid (Sport a volný čas Starého Města). Časem se rozrostl na druhou stranu silnice, využil se i už nepoužívaný železniční most a přidalo se dětské hřiště. Dneska je to jedno z nejznámějších míst pro skating a graffiti v Norsku, kam se sjíždí umělci a skejťáci z celý Skandinávie.

 

skatepark gamle byen sport og fritid, oslo

 

Schweigaards gate

Schweigaards gate je dlouhá ulice vedoucí od autobusovýho nádraží v centru Osla ke Starému Městu. Tady musíte mít oči na stopkách a pozorně prohledávat zákoutí ulice. Pak najdete malý zato moc zajímavý pieces of art od Alice Pasquini a C215 zasazený do fasády tak věrohodně, že vypadají jako vyvěšené obrázky.

 

Schweigaards gate, oslo

Schweigaards gate, oslo

 


Další street art v Oslu


 

Mapa s veškerým street artem

Web VisitOSLO vytvořil interaktivní mapu s veškerým velkými i malými streetartovými díly komplet po celém Oslu. Mapu najdete tady.

 

 

Dalších 24 cool míst, co vidět v Oslu úplně zadarmo najdete tady.

 

 

Muzeum street artu ve Vulkanu

Aby toho street artu v Oslu nebylo málo, pár dní zpátky (2. února 2024) bylo ve čtvrti Vulkan otevřeno fyzické Muzeum street artu. V prostorách o rozloze 850 metrů čtverečních plánují vystavovat díla norských i mezinárodních streetartistů. Sem se rozhodně musím podívat, až zase budu v Oslu!

 

Grunerlokka, brenneriveien, street art, Oslo
Ještě jeden kousek z Brenneriveien

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *