oslo survival guide
Norsko

Oslo Survival Guide

Určitě jste si při zmínce, že jedete do Norska vyslechli, jak je to tam drahý. A co teprve Oslo? Tak tam už se vůbec nedoplatíte! Ti všichni, co vám tohle tvrdili… měli pravdu. Oslo patří mezi deset nejdražších měst v Evropě. Po jeho víc jak deseti návštěvách už ale vím, kde se cenově únosně ubytovat, jak si poradit s jídlem, jak se po Oslu dopravovat a jaká místa vidět úplně zadarmo. O to všechno se s vámi chci podělit v tomhle survival guide A.K.A. průvodci pro přežití.

 

Můj vztah k Oslu

Oslo z nějakýho důvodu miluju. Lidi kolem mě to nechápou a já to nedokážu vysvětlit. Baví mě jeho atmosféra, ten kontrast oproti zbytku Norska a prolínání tolika kultur. Možná se tu cítím dobře prostě jen proto, že po tolika návštěvách to tu znám jako svoje boty. Ale stejně… s tou rychlostí s jakou Oslo doslova roste před očima, tu mám s každou jeho návštěvou pořád co objevovat.

 

Jaký je Oslo?

Od mojí první návštěvy v roce 2010 se změnilo k nepoznání. Tehdy to bylo nemastný neslaný městečko o pár památkách. Dnes je Oslo supermoderní a neustále se rozrůstající město plný života, a přesto pořád s obřím kusem přírody, kde svůj domov našli lidi se ze všech koutů světa.

 


Doprava z České republiky do Osla


 

Letecky

Nejlevnější leteckou společností, která létá trasu Praha-Oslo je nízkonákladovka Norwegian Air Shuttle. Ceny se jako jinde odvíjí podle toho, kdy cestujete, jak dlouho dopředu si letenku kupujete a jestli s sebou máte velký zavazadlo. Ale jednosměrná letenka mimo letní sezonu jen s příručním zavazadlem do 10 kg se dá sehnat už od 489 NOK (cca 1 070 Kč)

Při hledání letenek si jen dejte pozor, abyste letěli na letiště Gardermoen, který je blíž Oslu. Některé nízkonákladovky typu Wizzair totiž létají na letiště Torp Sandefjord. I přesto, že tam můžou být letenky o něco levnější, je tohle letiště od Osla tak daleko, že by se cena ve výsledku vůbec nevyplatila.

 

Autobusem

Jediný autobusový spojení mezi Prahou a Oslem zajišťuje FlixBus. Cesta trvá minimálně 22 hodin (často mnohem déle) a ceny za jednosměrnou jízdenku se pohybují kolem 2 000 až 3 000 Kč.

 

Spolujízda

Ve facebookové skupině Češi v Norsku se občas objeví nabídka, že někdo jede z Česka do Norska (případně opačným směrem) a nabízí svezení za příspěvek na benzín. Pokud tam zrovna na váš termín žádný nabídky nejsou, zkuste se zeptat, jestli někdo nejede. Za zkoušku nic nedáte.

 

 


Doprava z letiště Gardermoen do centra Osla


Ze všeho nejdřív se ujistěte, že kupujete letenky na letiště Gardermoen. NE na Torp Sandefjord, ze kterého je doprava do centra Osla komplikovanější a navíc cenově až dvojnásobná.

 

Nejlevnější varianta: Vlak VY

Z letiště Gardermoen jezdí vlaky „VY“ do všech stran. Do centra Osla (zastávka Oslo S) odjíždí čtyřikrát za hodinu linky R10, R11 a R12. Cesta s jednou zastávkou trvá 23 minut a jízdenky koupíte v automatech na letišti u vchodu k vlakům.

Cena: jednosměrná jízdenka 124 NOK

Víc info tady.

 

Nejrychlejší varianta: express vlak Flytoget

Nejjednodušší a nejrychlejší varianta, jak se z letiště dopravit do centra Osla je express vlak Flytoget. Jezdí každých 10 minut a cestu z letiště na hlavní nádraží Oslo S zvládne za 19 minut. Jízdenku koupíte na letišti v automatech u vchodu na nádraží nebo online.

Cena: jednosměrná jízdenka 230 NOK

Víc info tady.

 

Když nechcete do centra: Letištní autobus Flybussen

Pokud potřebujete v Oslu zastavit někde jinde než v centru na hlavním nádraží, je tu ještě varianta letištního autobusu Flybussen. Jeho šest linek má mezi městem a letištěm zastávky ve všech částech Osla.

Cena: Jednosměrná jízdenka letiště – centrum 229 NOK

Víc info tady.

 

Oslo S centrail station

 


Doprava po Oslu


Pokud máte na Oslo jeden den a plánujete si obejít jen ty nejprofláknutější místa v centru mezi Operou a Královským palácem, dá se to zvládnout pěšky. Oslo je ale větší, než se na první pohled zdá. Jestli chcete vidět i místa dál od centra jako třeba Holmenkollen, Vigelandův park nebo muzea na poloostrově Bygdøy (všechna ta místa ze srdce doporučuju), bez využití MHD se neobejdete. Veškerou dopravu po Oslu a okolí – busy, tramvaje, metro a trajekty – zajišťuje společnost Ruter

 

MHD jízdenky

Jízdenky na městskou hromadnou dopravu v Oslu se prodávají buď jednorázové, na 24 hodin nebo na 7 dní. Platí na všechny typy dopravních prostředků kromě trajektu na poloostrov Bygdøy.

Jednorázová jízdenka pro dospělého: 42 NOK

Jízdenka na 24 hodin: 127 NOK

Jízdenka na 7 dní: 352 NOK

Jízdenky koupíte přes aplikaci RuterBillett, v automatech v metru a na větších autobusových a tramvajových zastávkách a v trafikách. V autobusech můžete jízdenku sice koupit u řidiče, ale za vyšší cenu.

 

Oslo Pass

Turistická kartička Oslo Pass umožňuje vstupy do převážný většiny památek a muzeí, neomezený využívání MHD včetně trajektu na poloostrov Bygdøy a slevy ve vybraných obchodech, restauracích, na vyhlídkové jízdy nebo prohlídky města s průvodcem. Nabízejí ji ve variantách na 24, 48 nebo 72 hodin. 

Cena pro dospělého:

  • Na 24 h: 520 NOK
  • Na 48 h: 760 NOK
  • Na 72 h: 895 NOK

Koupit ho můžete přes aplikaci Oslo Pass nebo osobně v informačním centru, případně některých hotelech, hostelech, kempech a muzeích.

Kompletní přehled a ceník tady.

 

Koloběžky

Elektrický koloběžky v Oslu docela frčí a najdete je na každým rohu. Sdílený koloběžky můžete využít přes aplikaci VOI nebo Lime.

 

Jak se dostat na poloostrov Bygdøy

Na poloostrově Bygdøy leží 4 nádherná muzea – Fram, Kon-Tiki, Muzeum vikingských lodí a Norské lidové muzeum. Existují 2 varianty, jak se na Bygdøy dopravit:

Ta víc vzrušující možnost je trajektem, který vyplouvá od května do října každých 30 minut od 9:40 do 17:10 h z přístavu u radnice. Jedna plavba stojí 75 NOK. S Oslo Passem zdarma.

Druhou možností je autobus v rámci MHD, který jezdí celoročně. Bus č. 30 vyjíždí ze zastávky Tollboden v centru Osla (kousíček od Opery). Na poloostrově Bygdøy je za 20-30 minut a staví u všech jeho muzeí.

 

plavba trajektem na poloostrov Bygdoy v Oslu
I takhle může vypadat plavba trajektem na poloostrov Bygdøy.

 


Ubytování v Oslu


 

Hostely

Jednoznačně nejlevnější variantou ubytování v Oslu je hostel Anker Apartments. Nízká cena je ale výměnou za to, že hostel leží dál od centra a na pokojích se spí po 20-30 lidech. 

Za mě příjemnější možností je Anker Hostel, který je o něco blíž centru a sdílené pokoje pro 8 lidí mají vlastní kuchyňský koutek a koupelnu.

Já osobně při návštěvách Osla využívám už jen tahle dvě ubytování a střídám je podle toho, jak mají zrovna volno. 

 

Co AirBnb ?

I když jsem hodně velký fanda Airbnb, v Oslu se upřímně zase až tak nevyplatí. V blízkosti centra Osla se pod cenu 1100 Kč za pokoj nedostanete. Dají se najít i o trochu levnější nabídky, ale často jsou tak daleko, že se tam bez autobusu nedostanete (nebo se fakt hodně projdete).

 

Mám šanci přes Couchsurfing?

A.K.A. ubytování u místních doma výměnou za vaši úžasnou společnost. Protože je Oslo hodně drahým městem, couchsurfing by chtělo využít spoustu dalších cestovatelů a hostitelé jsou vůči tomu už docela imunní. Pište proto dostatečně dopředu (alespoň 2-3 týdny), dejte si práci s osobní zprávou a buďte trpěliví.

 


Kde se najíst


Tou úplně nejlevnější možnou variantou, jak se v Oslu najíst, je si nakoupit potraviny v krámě a uvařit si na ubytku, pokud máte tu možnost. Nejlepší supermarket s nejvýhodnějšími cenami je Rema 1000, případně Kiwi Minipris. Vyhněte se kupování jídel na benzínkách nebo v convenient “trafikách” Narvesen a 7-eleven.

V restauracích se připravte na to, že se běžně pod 500 Kč nedostanete. Pokud vás přece jenom nepřešla chuť (nebo nemáte jinou možnost), je lepší zajít na oběd než večeři. Restaurace často přes poledne nabízejí obědová menu, která bývají za výhodnější ceny.

Tipy na konkrétní restaurace, kde se můžete najíst pod 200 NOK najdete tady.

 

Můj osobní tip pro vegetariány je turecká restaurace Saray ve čtvrti Grønland, kde mají hned 3 výborná vegetariánská jídla za 199 NOK. A hned vedle jako bonus je moc sympatický bar Bob’s pub.

 

Oslo bar

 


Co v Oslu vidět zadarmo


 

Hodně míst! Vybrala jsem pro vás rovných 25 zajímavostí v Oslu, kde není potřeba platit vstupné. Najdete mezi nimi historické památky, moderní budovy, muzea, čtvrti, parky, zahrady a další místa, takže každý si vybere. Mrkej sem: 25 cool míst, která v Oslu vidět úplně zadarmo.

frogner vigeland park, oslo zadarmo

 

Přeju šťastnou cestu!
Kdybyste s něčím potřebovali ohledně Osla poradit, neváhejte se mě zeptat. 🙂
Ilona

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *