
Co vyřídit, když jedeš pracovat do Norska
Zadařilo se a konečně vyrážíš na letní (nebo zimní) sezónu za prací do Norska? Tady je přehled, co všechno si musíš zařídit a měl bys vědět před tím, než začneš v Norsku pracovat.
| TIP: Práci v Norsku si teprve hledáš? Tady najdeš tipy, kde sezónní práci v Norsku hledat.
Povolení ?
Žádný pracovní povolení nebo vízum pro nás Čechy a Slováky není potřeba. Norsko sice není v Evropské unii, ale je členem Evropského hospodářského prostoru, takže tu pro nás na pracovním trhu platí úplně stejná pravidla. Čapni jen občanku (nebo pas) a jedeš.
Smlouva od zaměstnavatele
Našel sis jobík a od zaměstnavatele dostal podepsanou pracovní smlouvu. Tu nejtěžší část máš za sebou, gratuluju. Teď s tím papírem můžeš začít obíhat úřady.
Registrace na norské daňové správě Skatteetaten
Každý, kdo pracuje v Norsku, potřebuje mít daňovou kartu a norské identifikační číslo – tzv. D-number. Obojí si při jednom vyřídíš osobně na nejbližším daňovém úřadě – tzv. Skatteetaten. Budeš k tomu potřebovat pas nebo občanku a pracovní smlouvu. Než tam ale vyrazíš, musíš se objednat.
Daňová karta
Daňová karta je elektronický dokument, který ukazuje tvému zaměstnavateli, jakou daň by měl odvádět z tvojí výplaty. Daňovou kartu si určitě zařiď ještě před tím, než nastoupíš do práce. Bez ní ti totiž z výplaty automaticky odchází 50% (i když to se ti může vrátit příští rok při vrácení daní).
Pokud se plánuješ do Norska vrátit i další sezóny, je potřeba si daňovou kartu zřizovat každý rok novou. Na úřad už kvůli tomu ale běžet nemusíš. Zažádat o ni pro tebe může tvůj zaměstnavatel nebo přímo ty online na pár kliků.
D-number
D-number je dočasné norské identifikační číslo, které odteď budeš potřebovat úplně na všechno pro život v Norsku včetně odvodu daní, zřízení si bankovního účtu nebo třeba kartičky do knihovny.
Je platný na 5 let, takže si ho stačí vyřídit poprvý, když začínáš v Norsku pracovat. Pokud se pak do Norska budeš vracet i na další sezóny, už se s tím nemusíš trápit. Když ti po pěti letech platnost D-number vyprší, skočíš si znovu na Skatteetaten a během pěti minut ti ho obnoví.
Vybrat si, jak platit daně
Pro tebe jako zahraničního zaměstnance platí, že si můžeš vybrat ze dvou způsobů jak odvádět norské daně:
1. PAYE systém
2. Všeobecný daňový systém
PAYE system
Pokud si zvolíš systém PAYE – “Pay as you earn”, odvádí se ti z výplaty pevných 25%. Nazdar, už se o nic víc nemusíš starat.
Všeobecný daňový systém
Druhou variantou je všeobecná daň, která se v Norsku vypočítává podle toho, kolik sis celkem za rok vydělal. Z výplaty ti každý měsíc odejde předběžná daň, která je sice vyšší, ale přeplatek se ti vrátí následující rok v březnu nebo dubnu při vrácení daní.
Který systém zvolit?
Je jen na tobě, který ze způsobů si zvolíš. Jen si sám dopředu musíš vypočítat, který se tobě osobně vyplatí víc. Krásný přehled a vysvětlení, jak fungují norské daně včetně porovnání obou daňových systémů, najdeš tady. Případně ti s výpočtem, co je pro tebe výhodnější, pomůže daňová kalkulačka.
Ale jednoduše řečeno: Když pracuješ v Norsku krátkodobě a nevyděláš si víc než 240 000 NOK, víc se vyplatí všeobecný daňový systém. Pokud jsi teda v pohodě s tím, že část peněz dostaneš až po daňovém přiznání příští rok.
Jakou daň chceš odvádět vyplňuješ už na formuláři spolu s žádostí o D-number a daňovou kartu. Když si to ale později rozmyslíš, žádný problém. Způsob placení daní můžeš kdykoliv do konce kalendářního roku změnit online na webu Skatteetaten. A můžeš tak udělat dokonce až tři roky zpětně.
Daňové přiznání
Tohle řešíš, až když máš odpracováno, ale je to podle mě něco, co se hodí vědět. Vrácení přeplatku na daních se vztahuje jen na ty, kteří platí všeobecnou daň. O daňové přiznání se nemusíš starat, zpracovává se automaticky. Na konci března nebo v průběhu dubna ti akorát přijde přehled tvých příjmů a odvodů, který musíš zkontrolovat. Když potvrdíš, že je všechno v pohodě, za pár dní ti přijdou peníze na účet.
Způsob placení daní si opravdu promysli a daňový přiznání od Skatteetaten pozorně zkontroluj. V horším případě se totiž může stát, že budeš mít na daních nedoplatky, které musíš státu doplatit ze svého.
Založit si online účet na Skatteetaten
Tohle není ze strany Norska povinnost, ale doporučení pro zjednodušení života. Když si totiž založíš účet na webu Skatteetaten, budeš mít přehled o všech svých příjmech a odvodech na daních. Kromě toho můžeš všechno s daňovou správou řešit jednoduše a rychle online včetně veškeré pošty, změny daňové karty, změny adresy nebo daňového přiznání.
Zařídit si norský bankovní účet
Než vtrhneš do norské banky, domluv se se svým zaměstnavatelem, jestli je to vůbec potřeba. Někteří zaměstnavatelé nemají problém posílat výplatu na zahraniční účet. Ale někteří to vyžadují a obecně je pro tebe posílání výplaty na norský bankovní účet jednodušší a rychlejší.
Na výběr máš z několika norských bank. Ty největší jsou DNB, SpareBank 1, Nordea nebo Norges Bank. (Já osobně mám SpareBank 1 Nord-Norge, protože při mojí první práci tehdy v Karasjoku to byla jediná banka široko daleko.)
K otevření bankovního účtu potřebuješ D-number, pracovní smlouvu a doklad totožnosti. Po podepsání smlouvy s bankou je bankovní účet založený hned a platební kartu ti banka zašle poštou.
| TIP: Abys netratil na převodu peněz, může se ti hodit finanční služba Wise, která umožňuje vést účet v desítkách světových měn (včetně Kč a NOK) a při konverzi mezi nimi využívá výhodnější směnný kurz než kterákoliv česká banka.
Ohlásit se na policii
Jestliže plánuješ pracovat v Norsku déle než 3 měsíce, musíš se ohlásit na nejbližší policii. Termín si rezervuj předem online na imigračním úřadě UDI.
Zdravotní pojištění
Jako občan některého ze státu EHP, který přivandroval do Norska za prací, automaticky od prvního dne v práci odvádíš příspěvky do norského systému národního pojištění.
Pro tebe to znamená 2 věci:
1) Ať už jedeš pracovat do Norska na jakkoliv dlouho, musíš se odhlásit ze zdravotního pojištění v České republice. Ze zákona totiž nemůžeš mít zdravotko ve vícero zemích. Po návratu do ČR musíš prokázat, že jsi pracoval v zahraničí a budou po tobě chtít doložit nejen pracovní smlouvu, ale hlavně všechny výplatní pásky.
2) Máš nárok na norskou zdravotní péči a důchod. Ale pozor! Informuj se u svého zaměstnavatele, co všechno ti pojištění pokrývá. Protože třeba v mojí práci to kryje jen pracovní úrazy. Proto doporučuju mít pro jistotu zřízené ještě běžné cestovní pojištění.
| TIP: Ze svých vlastních a jen dobrých zkušeností můžu doporučit cestovní pojištění od pojišťovny AXA. Přes tenhle odkaz máš 50% slevu.
Když zůstáváš v Norsku déle než 6 měsíců…
Kdyby se ti v Norsku zalíbilo a rozhodl se tam zůstat déle než 6 měsíců, platí pro tebe už jiná pravidla. V takovým případě musíš na úřadě nahlásit přesun do Norska a zažádat si o národní identifikační číslo. Všechno info o dlouhodobým pobytu v Norsku najdeš tady.
Kde najít další informace
Podrobnější informace v angličtině nebo norštině o povinnostech a daních v Norsku pro cizince najdeš na:
Pomohl ti článek? Tak ho sdílej dál. Tím zase pomůžeš ty mě.
