dárky pro cestovatele
Tipy a inspirace

30 nápadů na dárky pro cestovatele dobrodruhy

Máš mezi blízkými ztřeštěného dobrodruha a přemýšlíš, čím ho obdarovat k Vánocům nebo narozeninám? Mám pro tebe hned 30 nápadů na dárky pro cestovatele, který mu sto pro udělají radost. Aby se ti dárek ještě líp vybíral, u každýho přidávám orientační cenu a tip, kde můžeš dárek sehnat. 

K zaznamenávání zážitků

1. Stírací mapa světa

Všichni cestovatelé si nějakým způsobem chtějí uchovat vzpomínky na místa, která navštívili. Jednou z takových možností je stírací mapa světa. Cestovatel si ji pověsí na stěnu a jako los stírá ty země, kde už byl. Stírací mapy vyrábějí jak celýho světa, tak Evropy nebo i “jen” Český republiky. 

Kde a za kolik sehnat? Výběr stíracích map mají například v Království map nebo Nástěnných mapách. Ceny se většinou pohybují mezi 500 – 1000 Kč. Dají se sehnat ale i levnější i dražší. Variant je hodně. Záleží, jakou mapu vybereš.

2. Korková mapa světa + zapichovací vlaječky

Druhou možností je korková mapa světa. Nalepí se na zeď a cestovatel si do objevených zemích zapichuje špendlíky. 

Kde a za kolik sehnat? Existují jednoduchý korkový mapy, nejčastěji v dárkových obchodech. Namátkově třeba v Levné dárečky za 260 Kč.

Velké korkové mapy ve vícero barvách mají v Korek prodejně od 1250 do 1950 Kč. 

Obří a naprosto luxusní korkové 2D mapy vyrábějí v shopu 3D Mapa světa, kde ale ceny začínají na 1 990 Kč.  

Můj tip: Místo klasických špendlíků mu můžeš věnovat originálnější sadu připínáčků ve tvaru vlajky. Vlajkové připínáčky jsem pro tebe našla tady za 43 Kč nebo tady za 41 Kč. Luxusnější variantou jsou piny s vlajkami jednotlivých států za 1 290 Kč. 

3. Zápisník z cest

Těm, kteří dávají přednost uchovávání vzpomínek na papíře nebo prostě jen milují zapisování poznámek růčo, uděláš radost zápisníkem. A když ten deník bude vyladěný přímo pro cestovatele, udělá to radost dvojnásob.

Kde a za kolik sehnat?

V Best dárcích mají cestovní deník se stíracími mapami za 299 Kč.

Krásný zápisník pro cestovatele mají taky na Mementerra za 399 Kč.

Dárky pro cestovatele knihomoly

4. Travel Bible a Travel Jobs

Pokud je tvůj blízký ostřílený cestovatel, tohle pravděpodobně už nebude potřebovat. Jestli se ale teprve chystá vyrazit do světa a ještě si není jistý v kramflecích co a jak, podpoř ho darováním Travel Bible – cestovatelskou příručkou plnou božích rad.

A jestli si pohrává s myšlenkou po cestě pracovat, bude se mu hodit i kniha Travel Jobs plná inspirace, čím vším se dá vydělávat na cestách.

Kde a za kolik sehnat? V e-shopu Travel Bible můžeš objednat obě knihy za 750 Kč. Samotná Travel Bible (tištěná kniha + e-book) pak za 499 Kč.

5. Průvodce Lonely Planet

Víš, že se chystá do konkrétní destinace? Obstarej mu průvodce, se kterým mu ulehčíš práci s vyhledáváním informací. Za sebe doporučuju průvodce z řad Lonely Planet, kteří jsou těmi nejpodrobnějšími průvodci, co jsem kdy měla v ruce.

Kde a za kolik sehnat? V e-shopu Lonely Planet. Případně snad ve všech knihkupectvích. Ceny záleží na destinaci. Nejčastěji se pohybují kolem 500 Kč. Můžeš ale najít i akční nabídky za 299 Kč.

Banner LP2017 průvodci 300x300

6. Cestopisné knihy

Když cestovatelé zrovna necestují nebo neplánují další trip, rádi si čtou o tom, jak cestují ostatní. Proto určitě nešlápneš vedle s knihou zcestovalých autorů. Sáhni například po cestopisech od:

7. Čtečka – nejlepší parťák pro knihomoly na cesty

Kniha bývá na cestách společník k nezaplacení. Pokud ale váš blízký cestuje co nejvíc nalehko a počítá každý gram, kniha by mu akorát přitížila. Proto mi přijde jako super dárek čtečka, kam si může nasázet tolik knih s sebou na cesty, kolik se mu jen zlíbí.

Kde a za kolik sehnat? Na Alza.cz nejčastěji v rozmezí 2 000 – 5 000 Kč.

dárky pro cestovatele

Doplnění výbavy dobrodruha

8. Švýcarský nůž

Kdybych měla jmenovat jednu věc, kterou si beru s sebou na cesty vždycky, byl by to kapesní nůž. Bez týhle užitečný věcičky s pilkou, nůžkami, šroubovákem, otvírákem na konzervy, pivo nebo víno a spousty dalších udělátek, už bych se neobešla.

Kde a za kolik sehnat? Opravdovou švýcarskou kvalitku najdeš u nožů Victorinox. A cena? Jednoduše řečeno, čím víc funkcí, tím dražší nůž. Ty nejjednodušší se tak dají sehnat už od 300 Kč. Ty pořádnější, který mají hodně udělátek, se pohybují kolem 1 000 Kč.

9. Filtr na vodu

Tohle se hodí každýmu bláznovi, který se vydává trekovat na několik dní do divočiny. Nehrozí mu tak, že ho to prožene pokaždý, když se napije vody z řeky nebo jezera.

Kde a za kolik sehnat? Já osobně používám filtr na vodu Frontier Pro. Užitečný mi přijde ale třeba i Sawyer Mini. Cenově se filtr pohybuje kolem 1000 Kč.

10. Kvalitní čelovka

Nepostradatelná věc a nezbytnost ve vybavení každýho dobrodruha. Hledejte takovou, která dosvítí minimálně na 30 metrů, je voděodolná, vydrží svítit aspoň 60 hodin a je dobíjecí.

Kde a za kolik sehnat? Velký výběr čelovek je na Alze. Ty fakt dobrý čelovky začínají většinou na 700 Kč.

dárky pro cestovatele

11. Spork

A. K. A. Vidlička, lžíce a jídelní nožík v jednom. Hodně praktická věcička na treky a kempování.

Kde a za kolik sehnat? Snad v každým shopu s outdoorovým vybavením. Velmi levný sporks mají např.ve 4Camping za 79 Kč.

12. Rolnička “proti” medvědům

Leze ten blázen do lesů a hor Skandinávie, Rumunska, Kanady nebo jiných destinací, kde to obsazují medvědi? Preventivní způsob, jak se nepotkat s medvědem, je dělat hluk. Pořiď mu rolničku, kterou si připne třeba na batoh a bude dělat rámus za něj.

Kde a za kolik sehnat? Rolničku na medvědy mají ve třech barvách v Cestovatelským obchodě za 179 Kč. Najdeš ji ale prakticky v jakémkoliv outdoor shopu.

13. Turistické ponožky

Ponožky na turistiku jsou udělaný speciálně tak, aby byly pohodlný, odváděly pot a chránily nohy proti odření a chladu. Je to drobnost, která ale dokáže zpříjemnit hikování a trekování o sto procent.

Kde a za kolik sehnat? Velký výběr turistických ponožek mají v Decathlonu. Od těch nejjednodušších za 129 Kč, až po ty nejvymakanější za 649 Kč.

14. Merino oblečení

Oblečení merino je vyrobeno z přírodní a extrémně jemné ovčí vlny. Je tak lehký, skladný a nemělo by škrábat ani kousat. V létě mírně ochlazuje a v zimě naopak udržuje teplo. Jeho největší výhodou je, že přirozeně zabraňuje vzniku zápachu. Dá se tak na treku nosit i několik dní a člověk díky tomu nemusí tahat s sebou tolik oblečení. 

Kde a za kolik sehnat? V Decathlonu mají pánská i dámská trika různých barev od 599 do 1 499 Kč.

Elektronika na cesty

15. Power banka

Dárek, kterým nepohrdne žádný cestovatel. Ta je potřeba prostě vždycky na všech cestách. Zvlášť,  když jede někam, kde nebude mít delší možnost nabíjení. A jakou vybrat? Nejlépe takovou, která má velkou kapacitu (alespoň 20 000 mAh) a rychle se nabíjí.

Kde a za kolik sehnat? Velký výběr power bank mají na Alze. S cenou počítejte kolem 500 Kč.

16. Solární nabíječka

Když však vyráží na několikadenní treky do divočiny, i sebelepší powerbanka se dřív nebo později vybije. Na takový případy není nic lepšího než solární nabíječka.

Kde a za kolik sehnat? Na Alze seženeš ty lepší od 1 000 Kč a výš.

17. Bezdrátový repráček

Stejně jako knihy, tak hudba je výborným společníkem na cesty. Pořiďte mu přenosný repráček, který si snadno napojí přes Bluetooth na telefon a bude si zpříjemňovat chvíle na pláži, večer ve stanu nebo u chaty v hamace.

Kde a za kolik sehnat? Alza je v tomhle tutovka. 

Tip: Ještě o něco šikovnější je repráček s karabinou, který se dá zavěsit na strom nebo kamkoliv jinam. Třeba tenhle JBL Clip za 1 650 Kč.

Další cestovatelské vychytávky

18. Rychleschnoucí ručník z mikrovlákna

Je malý, skladný, super lehký, takže kolikrát ani nevím, že ho v batohu mám, a rychle uschne. Praktičtější ručník na cestování už se podle mě vyrobit nedal.

Kde a za kolik sehnat? V Decathlonu. Cena záleží na velikosti: 79 Kč za nejmenší ručník až 339 Kč za ten největší.

19. Závěsná váha na zavazadlo

Šikovná věcička, která dokáže zklidnit nervy při balení do letadla, kde je omezená váha. Bude mít tak jistotu, že splňuje limit a nečeká ho otevírání zavazadla na letišti u přepážky a zběsilý přendavání věcí do příručáku. Nebo do koše.

Kde a za kolik sehnat? Na Alze kolem 300 Kč.

20. Sada vodotěsných pytlů

Tohle nemusí být dárek jen pro vodáky, ale hodí se i při kempování. Zvlášť při trecích za deštivýho počasí nebo tam, kde se brodí řeky. Takhle zůstane všechno vybavení hezky v suchu. Navíc jsou praktický i jako organizéry do zavazadla.

Kde a za kolik sehnat?Alze, Hudy nebo snad každým sport shopu. Můžete mu nakombit několik vaků různých velikostí a barev. Podle toho se taky bude odvíjet cena.

21. Skrytá ledvinka

Super věc při cestování do Asie nebo světových metropolí, kde jsou kapsáři na denním „pořádku”. Peníze a doklady se schovají do malé ledvinky (tzv. money belt), která pasuje na tělo a schová se pod oblečení. Zloději tak nemají šanci.

Tip: Hledejte nejlépe ledvinku s ochranou před RFID skenováním a krádeží elektronických dat.

Kde a za kolik sehnat? Jednu takovou mají v Cestovatelským obchodě za 499 Kč.

22. Hygienické vychytávky

V cestovatelským obchůdku Pod7kilo mají praktický vychytávky na hygienu. Například univerzální mýdlo na tělo, vlasy, nádobí i na prádlo za 140 Kč. Šikovné mi přijdou i plátkové mýdlo či prací prášek za 95 Kč, nebo skládací zubní kartáček za 99 Kč.

23. Sada lahviček na tekutiny do letadla

Jestli je váš blízký low-cosťák a cestuje nejčastěji jen s příručním zavazadlem, pak ocení sadu malých lahviček na tekutiny. Může si tak zabalit mýdlo, šampon nebo jakoukoliv jiný kosmetický přípravky do příručáku s sebou do letadla. A při další cestě nemusí nic dokupovat, jen si je jednoduše doplní.

Kde a za kolik sehnat? V Decathlonu za 199 Kč.

24. Houpací síť

Stačí přivázat hamaku v kempu, ve volný přírodě nebo jenom doma na balkóně a užívat si tu pohodu jak svině.

Kde a za kolik sehnat? V Decathlonu ji mají v modrý a béžový barvě za 399 Kč. 

25. Skládací batůžek

Jestliže cestuje s velkým báglem a pak při túrách nebo menších výletech řeší, že se s tím nechce tahat, tak tohle bude vysvobození. Tenhle batoh je super lehký a během chvilky se dá složit tak, že se vejde do dlaně.

Kde a za kolik sehnat?Decathlonu v několika barvách za 79 Kč. Případně větší varianta 20 L za 379 Kč.

26. Originální visačka na zavazadlo

Visačka / jmenovka je praktická drobnůstka, která nemusí být vždycky nudně… nudná. Hodí se pro cestovatele na ozdobení jak kufru, tak krosny.

Kde a za kolik sehnat? Spoustu originálních a barevných visaček mají na Nejkufry.cz za 59 – 149 Kč.

27. Maska na oči a špunty do uší

Taková blbost, ale jak dokáže na cestách neuvěřitelně zjednodušit život. Ať už ten tvůj cestovatel potřebuje spát v autobuse, na letišti, v hostelu, v Transsibiřský magistrále, v létě ve Skandinávii nebo prostě kdekoliv, kde je světlo nebo rámus. Maska na oči a špunty do uší jsou v tomhle neocenitelný vychytávky.

Kde a za kolik sehnat? V Cestovatelským obchodě v pohodě do 200 Kč.

28. Plecháček

Plecháček je krásný a pořád moc praktický dárek pro cestovatele. Plechový hrníček je oproti keramickýmu lehký, odolný a vhodný pro studený a horký nápoje.

Kde a za kolik sehnat?

29. Osobní dárky plné společných vzpomínek

Dárky, které připomenou společně prožitý chvíle, jsou ty nejkrásnější. Dej dohromady fotky ze společný cesty a nech z nich vyrobit fotoknihu, kalendář nebo koláž na stěnu.

Můj tip: Ještě víc osobnější dárek bude vlastnoručně vyrobený fotoalbum. Nech fotky vyvolat, vlep je do alba a vlastnoručně připiš vaše společný zážitky.

Kde sehnat? Kvalitní fotodárky vyrábějí na Fotolab.cz.

30. Zážitek

Pokud ti tvůj příbuzný (nebo kámoš) cestovatel tvrdí, že nic nepotřebuje a všechno už má, pak mu rozhodně uděláš radost nevšedním zážitkem. Kup mu voucher na skok padákem, do skydiving areny nebo surf areny. Obdaruj ho kurzem přežití v přírodě, potápění, fotografování nebo vaření jeho oblíbený kuchyně. Po návratu z treku nebo slézání hor bude vděčný za masáž nebo saunu. Zamysli se nad tím, co má rád. Určitě vymyslíš spoustu dalších variant. Inspirovat se můžeš třeba na Slevomatu.

Jaký cestovatelský dárek jsi daroval a udělal opravdovou radost? Co naopak potěšilo na Vánoce nejvíc tebe?

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *