tipy při hledání práce v Norsku
Norsko

Tipy při hledání sezónní práce v Norsku

Nejsem žádný guru na to, jak si najít práci v Norsku. Ale sama do Norska za sezónní prací vyrážím už šestým rokem, potkala jsem spoustu dalších lidí ze všech koutů světa, kteří v Norsku pracovali a pokecala s norskými zaměstnavateli. Všichni tihle lidi mi prozradili, co jim při hledání práce v Norsku ne/fungovalo. Jejich i moje zkušenosti sdílím tady s vámi, abyste to vy měli o něco lehčí. Včetně tipů, jak zvýšit svoje šance a toho kolik si vůbec v Norsku můžete vydělat.

 

| TIP: Už sis práci v Norsku našel a teď řešíš, co všechno si musíš před nástupem vyřídit? Tak to najdeš tady.

 

Kde jsem pracovala já

V Norsku letos sjíždím jako sezónní zaměstnanec už šestou sezónu.

Všechny svoje zkušenosti, kde jsem práci hledala, jak si ji našla a kolik jsem si vydělala, sdílím v jednotlivých článcích. Teď se podíváme na to, jak si práci v Norsku můžeš najít TY.

 

 


Kde hledat sezónní práci v Norsku


Všechny tipy v článku jsou mířený hlavně na sezónní práce, ale na některých odkazech můžeš najít nabídky i na dlouhodobou spolupráci.

Protože se do Norska sjíždí nejvíc turistů hlavně během léta, potřebují především zařízení v pohostinství a cestovním ruchu nejvíc zaměstnanců právě v rozmezí květen až září. Velké firmy (jako například hotelové řetězce) tak můžou nabírat klidně i desítky zaměstnanců. Výbornou příležitostí pro tebe tak jsou hotely, kempy, restaurace, které potřebují číšníky/servírky, kuchaře, umývače nádobí, housekeepery a recepční, nebo cestovní agentury hledající průvodce.

Další možnosti jsou zábavní a zvířecí parky, obchody se suvenýry nebo výletní lodi (např. Hurtigruten). Jiný alternativy jsou řidiči autobusů nebo fabriky na zpracování ryb.

Na zimní sezónu od prosince do března pak zase potřebují pracovníky hlavně lyžařská střediska.

 

Takže kde konkrétně hledat?

 

1. Norské weby s nabídkami práce

Takový největší norský obdoby našeho českýho portálu jobs.cz s nabídkami práce jsou:

  • Finn.no největší inzertní portál v Norsku se vším možným včetně nepřeberného množství pracovních nabídek. V případě potřeby se tady můžeš porozhlédnout i po ubytování.
  • Arbeidsplassen.no web se spoustou dalších nabídek sezónních prací a ze zkušeností mých přátel a kolegů v Norsku o něco efektivnější než Finn.
  • Jobbnorge.no

 

2. Nabídky přímo v pohostinství

 

  • Strawberry – Nabídky na číšníky, kuchaře, recepční a housekeepery najdeš i na předešlých zmíněných webech. Ale pokud tě zajímá opravdu čistě jen práce v pohostinství, mrkni na tyhle stránky, kde je nespočet inzerátů v tomhle odvětví včetně sezónních úvazků, a to nejen v Norsku, ale i ve Švédsku, Dánsku a Finsku.

 

Tři největší hotelový řetězce s ubytováním od Osla po Nordkapp (a taky v ostatních skandinávských zemích) hledají někoho prakticky neustále:

 

3. Facebook skupiny

Na hledání práce v Norsku ještě pořád dobře fungují facebookové skupiny. Kromě nechutnýho množství žádostí lidí o práci přistane skoro denně nějaká nabídka na volné pracovní pozice ve skupinách Jobber i Norge, Jobber i Norge/Oslo nebo přímo pro cizince English speaking jobs in Norway.

 

Pokud víš, že tvým cílem je konkrétní město nebo region, využij skupiny na Facebooku přímo pro ně:

Oslo Jobb i Oslo

Bergen Jobb i Bergen

Stavanger Jobb i Stavanger

Trondheim Jobb i Trondheim–Vi får deg i arbeid

Tromsø Jobb i Tromsø

Severní NorskoNorthern Norway Job Opportunities

z regionů např. Rogaland  Jobb Rogaland

You’ve got the point…

 

Sem tam se objeví nějaká ta pracovní nabídka i v českých FB skupinách, např.:

ale není to zas takový terno. Zato skupiny skvěle slouží, když se potřebuješ někam obrátit pro radu ohledně práce, života a cestování v Norsku.

 

práce v Norsku

 

4. Práce na farmách

Farmy v Norsku hledají sezónní pracanty nejčastěji na sběr jahod nebo jiných plodů, a to od července do září. Nabídky práce na farmách se občas objevují na Pickingjobs.com. Podle webu Easy Expat je ale nejlepší vyhledat si farmy a oslovit je přímo, buď e-mailem ještě před zahájením sezóny, anebo na místě. Nejvíc takových farem je na jihu Norska a různé oblasti se zaměřují na pěstování různých plodin. V oblasti Lier jsou nejvíc farmy s jahodami, v Andebu s malinami a Loen je zase oblast pro sklizeň brambor. Výplaty se často odvíjejí podle toho, kolik kg ovoce člověk nasbírá.

Já osobně jsem pracovala na farmě (nejen) v Norsku jenom jako dobrovolník a pořád to jsou jedny z mých nejkrásnějších zážitků. Ale placené práce na farmách už prý nejsou taková sranda. Svoji zkušenost ze sběru jahod v Norsku vypráví třeba dvojice Potulná smečka.

 

5. Projekty, kde ti s hledáním práce v Norsku pomůžou

Potenciál sezónní práce v Norsku objevuje každým rokem víc a víc lidí včetně Čechů a Slováků a někteří v tom spatřili podnikatelskou příležitost. Takže pokud si ani po tomhle sáhodlouhým seznamu nevíš s hledáním práce v Norsku rady, existují projekty, který za členský poplatek s hledáním práce pomáhají a ověřené pracovní nabídky servírují na stříbrném podnose. Takový dva nejaktivnější jsou:

 

6. Přímý oslovení e-mailem

Pokud nenajdeš na pracovních portálech ani ve FB skupinách zaměstnání podle svých představ, pořád můžeš zkusit oslovit firmy přímo. Vyber si oblast, kam bys chtěl jet, najdi si kontakty na tamní hotely / kempy / restaurace / bary / kavárny / obchody se suvenýry / cestovní agentury / dosaď si…  a oslov je, jestli náhodou nikoho neshánějí. V e-mailu buď osobní a nezapomeň na CV s fotkou. Za zkoušku nic nedáš.

 

Můj osobní tip: miř na sever

Takový můj osobní a “hrozně tajný” tip je zaměřit se na vzdálenější a odlehlejší místa, hlavně na severu. Do Osla a jiných velkých měst se hrne každý hejhula, ale třeba takový region Finnmark… Turistů tam jezdí hodně, obyvatel je málo, z cizinců se tak daleko málokomu chce a zaměstnavatelé pláčou, že nemají lidi. Plus za práci ve Finnmark dostáváte automaticky příplatek, mrk mrk.

 


Kdy hledat sezónní práci v Norsku


 

Začni před sezónou. V květnu se to začíná pomalu rozjíždět a v červnu už je turistická sezóna v plným proudu. Zaměstnavatelé proto potřebují mít zaměstnance vyřešené nejlépe v březnu, v dubnu pak doplňují mezery. Nejlepší čas pro rozesílání CV a motivačních dopisů je proto klidně už leden a únor.

Ale ani později není nic ztraceno. Vždycky se může stát, že jim někdo vypadne nebo zjistí, že potřebují víc lidí, a tak ještě nabírají na poslední chvíli. Jen je to něco, na co bych nespoléhala.

Zimní sezóna se v norských lyžařských střediscích rozjíždí v polovině prosince, proto je dobrý začít s hledáním na podzim. Nejlépe v září a říjnu.

 

Bornesfjellet hike, ostrov Mageroya, Finnmark, Norsko

 


Jak zvýšit svoje šance


Nepodceň CV a motivační dopis. Stejně jako u hledaní běžné práce v Česku, tak i u sezónní práce v Norsku si dej práci se svým životopisem (nezapomeň na fotku) a motivačním dopisem v angličtině. Někteří zaměstnavatelé dostávají desítky, ne-li stovky životopisů, proto je musíš nějak zaujmout a vyniknout.

 

Jdi po konkrétní pozici. Stylem “je mi úplně jedno, co budu dělat, hlavně mi dejte práci” nikoho nenažhavíš. Rozmysli si, jakou práci bys chtěl dělat a v motivačním dopise jim taky hezky vysvětli, proč zrovna tebe by na tu pozici měli obsadit.

 

Měj trpělivost. Do Norska za prací se každý rok hrne víc a víc lidí včetně Čechů a Slováků. Pokud ti firmy neodepisují, nevzdávej to a hledej dál. Budu držet palce!

 

Potřebuješ norštinu?

Nepotřebuješ a jako od sezónního zamestnance ji po tobě nikdo vyžadovat nebude.  Zato bez angličtiny se neobejdeš.

Znalost norštiny však pro tebe může být výhoda u pozic, kde komunikuješ s lidmi jako recepční nebo číšník/servírka. Ještě se připrav na to, že s norštinou můžeš sem tam v práci do kontaktu přijít – norsky může být např. pracovní smlouva, názvy produktů, prodejní / rezervační systém nebo kolegové přistěhovalci, kteří neumí anglicky.

 

| TIP: Přes 30 zdrojů, kde se můžeš učit norsky

 

Norsko

 


Kolik si v Norsku můžu vydělat?


 

Hodinová mzda v Norsku se aktuálně (v roce 2025) pohybuje kolem 200 NOK. Konkrétní částka se vypočítává podle tvého věku a let pracovních zkušeností v oboru, ve kterém budeš pracovat. Výplata se tak může pohybovat mezi 190 až 230 NOK/h. Pokud jsi staršího věku a máš spoustu let zkušeností, tak klidně i víc.

Pracovní týden v Norsku má 37,5 hodin (což může kolísat, pokud máš nepravidelné směny). Platí se navíc za přesčasy (50%), práci ve dnech volna (100%), večerní směny (po 21.00 h) a víkendy. Menší příplatek je taky za to, když pracuješ v nejsevernějším regionu Finnmark.

Z výplaty se odvádí daň, buď 25% nebo na základě výpočtu sazby všeobecné daně. Můžeš si vybrat. Víc o výběru, jak platit v Norsku daně, píšu ve článku Co vyřídit, když jedeš pracovat do Norska.

 

Náklady na život v Norsku

Možný výdělek by nebyl úplný bez zmínění nákladů na život. Ty se samozřejmě můžou diametrálně lišit podle toho, kam do Norska jedeš a co všechno máš zařízené od zaměstnavatele. Pojďme si tedy orientačně ukázat nějaký možnosti, kolik by co mohlo stát.

 

Ubytování

Bydlení často zařizují pro své sezónní pracovníky přímo zaměstnavatelé (nebo s hledáním ubytka alespoň pomůžou), proto se typ ubytování a cena velmi liší. Nájem tak může vycházet mezi 430 NOK (tolik platím já) až 6 000 NOK za měsíc.

 

Jídlo

Na kolik vyjdou v Norsku náklady za jídlo se můžeš inspirovat v tomhle FB příspěvku, kde se na to někdo ptal. Nejčastěji lidi udávali rozmezí 2000 – 4000 NOK měsíčně. Stravu můžeš mít během svých směn zajištěnou od zaměstnavatele, v takovým případě se výdaje můžou o dost snížit.

 

Doprava

Cena letenek se zase hodně odvíjí podle toho, kam letíš. Obecně platí, že čím dál, tím dražší. Zatímco letenky z Prahy do Osla se pohybují kolem 2500 Kč, na sever do Finnmark to může být 6 000 Kč a víc za jednosměrnou letenku. Pro orientaci mrkni na web leteckých společností, které do Norska lítají, a to SAS nebo nízkonákladovka Norwegians.

V místě pak dopravu do práce, pokud je potřeba, v drtivý většině případů zajišťuje zaměstnavatel. 

 

Cestovní pojištění

Pojišťoven nabízející cestovní pojištění je bambilion. Přehled, kolik které cestovko stojí a co všechno zahrnuje si můžeš porovnat třeba tady.

Já osobně jsem vždycky používala cestovní pojištění od AXA a mám s nimi jen dobrý zkušenosti. Proto je s čistým srdcem doporučuju dál. Přes tenhle odkaz máš 50% slevu a měsíční pojištění “komfort” (zlatá střední varianta) tě tak bude stát 1722 Kč.

 


Tak, to je ode mě všechno, celý moje know-how za šest sezón v Norsku. Teď už je to jen na tobě. Přeju s hledáním práce v Norsku hodně štěstí! 🙂

 

A jestli ti článek pomohl, nezapomeň ho sdílet. Pomůžeš tak dalším lidem, kteří taky hledají práci v Norsku.

 

2 komentáře

  • Svetlana Arnaut

    Dobrý večer, další dobu sledují veškeré stránky jak vypadá v Norsku je tam krásně, rada bych pracovala v Norsku mám zkušenosti v Hotelu a tu práce mám ráda. Momentálně studují angličtinu doufám že mi to půjde. Děkuji Světlana

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *