Kde vzít čas na učení cizího jazyka
Hrozně byste se chtěli (na)učit cizí jazyk? Ať už anglicky, španělsky nebo toužíte mluvit třeba norsky či dokonce japonsky. Jenže jste časově strašně vytížení? To je furt práce, koníčky, domácí povinnosti, rodina, přátelé… Člověk neví, co dřív. Kde při tom všem vzít čas ještě na učení cizího jazyka. Na to už prostě není kapacita…
Co když to ale přece jenom možný je? Ukážu vám tríček, jak si i přes to všechno vyčarovat na učení jazyka hodinu každý den.
Běžný den
Pojďme si říct, že váš běžný den vypadá asi nějak takhle:
- 7:00 budíček, meditace, snídaně, kafe
- 8:00 cesta do práce
- 9:00 – 13:00 práce
- 13:00-13:30 oběd
- 13:30 – 17:30 práce
- 18:00 – 19:30 taneční trénink / posilovna / kurz vyšívání / divadelní zkouška / cokoliv jinýho čemu se věnujete…
- 20:00 – 21:30 večeře s kamarády
- 22:00 příchod domů, sprcha, úklid
- 23:00 spánek
Uff, váš program vypadá opravdu nabitý. Věřím, že najít si čas ještě na učení cizího jazyka pro vás musí vypadat nemožně. Pojďme to ale přece jenom zkusit.
Fígl není ani tak v tom, najít si čas hodinu v kuse. Ale vměstnat drobný úseky učení v průběhu celýho dne.
Pak by to mohlo vypadat třeba nějak takhle:
- 10 minut ráno → poslech podcastu během přípravy do práce nebo během pití kafe
- 15 minut během cesty do práce → cvičení v jazykové aplikaci (např. Duolingo)
- 5 minut po tom, co dojíte oběd → opakování slovíček (moje oblíbená appka je Duo Cards)
- 15 minut během cesty z práce na trénink → zkouknutí pár vzdělávacích videí na Instagramu nebo výměna zpráv s lidmi na HelloTalk či italki
- 15 minut před tím než jdete spát → povídání si sám pro sebe ve sprše v cizím jazyce, čtení nebo napsání pár řádků z vašeho dne
Hned to dělá celkem 60 minut za jeden den. Ani si nestihnete všimnout, že se něco učíte, ale přitom budete v tom jazyce dělat každý den větší a větší pokroky.
Pravidlo minimálního minima
Jestli vám i tenhle způsob připadá časově náročný, mám pro vás supr zprávu. K učení se cizího jazyka stačí i jen “hloupých” 15 – 20 minut denně. Udělá to mnohem víc, než jedna hodina v kuse jednou týdně.
Zrovna ale máte nejvíc busy den a opravdu, ale opravdu nestíháte ani těch patnáct minut? Pak tomu dejte alespoň minimální minimum. To znamená absolutní možný minimum, který zvládnete, třeba klidně i jen 2 minuty. Ty si během celýho dne najdeme všichni, ať už třeba na hajzlu nebo při čekání na tramvaj. Dost často se stane, že vás to chytne a strávíte s tím jazykem déle. Ale možná taky ne. I když se mu budete věnovat byť jen ty dvě minutečky, budete mít ze sebe pořád dobrý pocit, že jste se na to dneska nevybodli. A to je to, co se počítá. Master the habit of showing up.
Tvorba návyku
Ať už je vaše motivace k naučení se jazyku jakákoliv, je důležitá hlavně pro začátek. Pak už jsou to disciplína a konzistence, který vás budou hnát pokračovat dál. Nejdůležitější je nepolevovat ze začátku. Klidně začněte na minimálním minimu a postupně přidávejte. Postupem času si vytvoříte návyk. Z učení jazyka si vytvoříte běžnou součást vašeho dne. Úplně stejně jako třeba že vstanete a jdete si vyčistit zuby.
Tip pro začátek: Spíš než si vytvářet nový návyk, je mnohem jednodušší zapojit novou činnost navíc už do vaší zajetý rutiny. Příklad:
- Uklízím domácnost nebo vařím → pustím si k tomu podcast
- Jedu tramvají → udělám si jedno cvičení v aplikaci
- Čekám, až se mi uvaří voda na kafe → zopáknu si slovíčka
- Relaxuju u seriálu → pustím si to v originále
To jsou samozřejmě jen možnosti pro inspiraci. Každý máme ten denní program úplně jiný. Pak už to záleží jen na vás, jak si chvilky s cizím jazykem do svýho dne zakomponujete.
Hlavně žádný stres. Učení cizího jazyka má být především radost, má nám otevírat nové možnosti a sbližovat s ostatními kulturami. Když budete mít chuť to vzdát, doporučuju si připomenout, proč jste vůbec začali a proč jste u toho vydrželi tak dlouho.
Jak to mám s cizími jazyky já
Z angličtiny ve škole jsem si odnesla trauma, který trvalo dlouho, než jsem překonala. Paradoxně mě ale cizí jazyky vždycky zajímaly. Fascinovalo mě, jak celý svět mluví a píše úplně jinak.
Teď, o pár procestovaných zemí později, můžu s klidem v duši říct, že anglicky mluvím plynně. Ale toužila jsem rozumět víc. Po tom, co jsem si vyzkoušela němčinu, francouzštinu, ruštinu, čínštinu nebo polštinu, jsem se zamilovala do norštiny a teď nedávno jsem se zbláznila a přidala si k tomu ještě japonštinu. #magor
A řeknu vám, najít si čas na učení dvou cizích jazyků zároveň každý den je o dost větší fuška. Protože mám taky normálně život se spoustou jiných aktivit, ani já nezvládám učení jazyků formou “hodinu sedím nad učebnicí a drtím se”. Metodou minimálního minima a just to show up jsem se inspirovala na jedné z jazykových přednášek a potvrzuju, že fakt funguje. Pár minut cvičení na aplikaci sem, pár minut poslechu tam, pokec s ostatními lidmi tu, čtení knížky támhle, sem tam čučení na seriál v originále. Hned mi to dává 2-8 hodin učení se KAŽDÝHO toho jazyka za týden. Přitom často mívám pocit, že na to těžce prdim. Někdy se víc věnuju norštině, někdy zase víc japonštině, záleží na náladě. Ale dávám to. I’m freakin’ doing it!
Pro inspiraci učení cizího jazyka
Pro čerpání další inspirace k učení cizích jazyků doporučuju tyhle zdroje.
- Videa od LingoSteve – Tenhle týpek mluví více než 20 cizími jazyky a jeho videa o učení cizích jazyků jsou těžce inspirativní.
- Instagram profil The Language Nerds – Každodenní připomenutí, že učení cizích jazyků je prdel.
- Konference Umění jazyků – Tým z Online jazyky jednou ročně na podzim pořádá týdenní online jazykovou konferenci plnou přednášek a seminářů úplně zdarma. Doporučuju.
- Online jazyky – Nejenom, že si u nich můžete vybrat z velkýho množství online kurzů šesti světových jazyků (jejichž demo je možný si vyzkoušet zdarma), ale do e-mailu od nich budete pravidelně dostávat tipy na efektivní učení cizích jazyků.
- Preply – Jestli scháníte lektora rodilého mluvčího, tenhle web je super místo, kde hledat.
Hodně štěstí!